Aktiv žena „Vojvođanke” rado viđen gost na gastronomskim manifestacijama
Aktiv žena Vojvodine „Vojvođanka” počeo je da radi krajem juna 2018. godine i broji oko 20 žena koje su želele više da se druže u slobodno vreme, ali i da promovišu stare recepte, s tradicijom koja se proteže do vremena naših prabaka. Osim toga, odlične su u raznim rukotvorinama, a za uređenja tezgi dekupaž tehnikom osvajale su i prva mesta.
– Prvobitno je ideja bila da se zovemo „Ognjena Marija”, zato što sam rođena na taj dan, međutim, parohija se nije složila s tim predlogom, stoga smo „Vojvođanke” – kaže za naš list predsednica Aktiva žena, Živana Ivanović. – Vojvođanke smo, jer nas ima iz svih delova pokrajine, od Novog Sada, Kovilja, Pivnica do Vajske.
Kako kaže naša sagovornica, desna ruka u poslu joj je Snežana Slavka iz Vajske. Njih dve sve organizuju, a onda, u zavisnosti od količine i obima posla, po pozivu, neke od članica dolaze i ostaju da prespavaju u Novom Sadu. Kulinarske specijalitete uglavnom prave noć pre učešća na nekoj od manifestacija.
– Zasučemo rukave i počnemo da stvaramo čarolije, koje se ogledaju u raznovrsnosti jela i ukusa – veli Živana. – Nažalost, naš veliki problem je što nemamo prostorije u kojima bismo mogle da funkcionišemo. Sve što radimo, organizujemo kod mene ili kod Sneže u kući. Članice dolaze kada se dogovorimo, i to da prespavaju jer drugačije ne možemo. Ne viđamo se često, bar za sada, dok ne obezbedimo bilo kakve prostorije. Viđamo se kada je neko dešavanje i kada treba više ruku da se obavi posao, ali je i zabava uvek zagarantovana. Sve što radimo, finansiramo same, ali nemamo novca kojim bismo platile iznajmljeni prostor. Naše članice ne plaćaju članarinu, već donose razne poslastice koje predstavljamo na manifestacijama, a od novca skupljenog od prodaje kupujemo materijal za pravljenje sledećih specijaliteta.
Generalno, vizija Aktiva žena je da rade s najmlađima. Stoga planiraju da razgovaraju s institucijama koje se bave decom i predlože im svoje ideje, te se nadaju da će neko za njih imati sluha. Bazirale bi se na rad kroz edukativne radionice, na kojima bi deca učila da prave razne rukotvorine ili oblike, igrajući se testom i sličnim materijalima. Za sada se njihov rad uglavnom temelji na pravljenju raznih starinskih đakonija, koje bude sećanje na detinjstvo.
– Pozivaju nas na razne manifestacije, pa smo tako prošle godine bile u Tršiću na saboru, dok smo se ovog puta odlučile za „Čalabrc” fest – rekla je Živana. – Bile smo nedavno u Klenku na „Festivalu breskvica” i bilo je to predivno iskustvo. Pozvane smo da prisustvujemo kao gosti, a osvojile smo prvo mesto za uređenje tezge dekupaž tehnikom, isto kao i u Crnoj Bari.
„Vojvođanke” su učestvovale i na manifestaciji „Ukusi Vojvodine” u Limanskom parku, kada su se sugrađanima predstavile raznim ukusnim jelima, pravljenim po starim receptima. Osim toga, svoje umeće pokazale su i na manifestaciji „Gomboce i tašci”.
– Šnenokle su nam glavni adut za „Čalabrc fest”, a pravimo i zapačene palačinke sa sirom, štrudle, i testo s makom i orasima, sokiće od nane, šargarepe, cvekle i jabuke – priča Živana. – Osim toga, nezaobilazni u našoj ponudi su kompoti od kruške i dunje, zatim sok, slatko i vino od kupina i slatko od trešnje. Pravimo i slane i slatke palačinke, bundevaru, čokoladne kocke, kiflice sa salom, gomboce i taške.
Različitih su generacija, od devojaka i žena do starijih dama, a imaju i jednog mladića, Srđana Mihajlovića, studenta elektrotehnike na FTN-u. Ukoliko neko želi da im se pridruži, može da se javi Živani putem telefona 063/771-98-20 ili Snežani na broj 061/130-21-72. Za sve koji žele da se bolje upoznaju s njihovim radom dostupna je „Fejsbuk” stranica „Aktiv žena Vojvodine Vojvođanke”.
Po Živaninim rečima, sve voće koje koriste za pravljenje različitih poslastica je s njenog placa u Kovilju. Tamo uvek ima posla, pa se onda svi organizuju i rade sve što treba, da bi obezbedili savršene plodove za svoje proizvode: obrađuju zemlju, kopaju, pleve, skupljaju i beru plodove i slično. Imaju i lešnike, koji uskoro treba da se krckaju i pripremaju za korišćenje. Sve je domaće, prirodno i neprskano.
I. Bakmaz