Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

NIJEDNA NARUDŽBINA ZA JELKE I BOŽIĆNE UKRASE NIJE STIGLA U KINU NAKON TRAMPOVIH CARINA "Mi nismo pretnja, mi smo vesela industrija"

10.04.2025. 11:12 11:24
Piše:
Izvor:
Pink.rs
jelka
Foto: Pexels/Ilustracija

Kineski proizvođači plastičnih božićnih jelki i drugih prazničnih ukrasa kažu da su narudžbine iz SAD-a, koje su ključne za njihovo poslovanje, već trebalo da počnu da pristižu u ovo vreme. Međutim

Međutim, zbog naglog porasta uvoznih carina na kinesku robu, to se nije dogodilo.

Američki predsednik Donald Trump povećao je carine na kineske proizvode na 104% u eskalirajućem trgovinskom ratu koji preti velikim posledicama za najvećeg svetskog izvoznika industrijskih proizvoda. Američki trgovci gotovo u potpunosti zavise od Kine za božićne ukrase, iz koje nabavljaju 87% takvih proizvoda u vrednosti od četiri milijarde dolara.

Kineske fabrike takođe uveliko zavise od američkog tržišta, na kojem prodaju polovinu svoje proizvodnje. Ako Amerikanci ove godine žele nove božićne ukrase, moraće da ih plate znatno više – ako ih uopšte uspeju pronaći na policama.

„Ove godine još mi nije pristigla nijedna ponuda”

„Ove godine još nijedan od mojih američkih kupaca nije uputio narudžbu“, rekao je Kun Jing, koji vodi fabriku umetničkih božićnih jelki u gradu Jinhui na istoku Kine, te nastavio: „Naravno da se radi o carinama. Do sredine aprila sve su narudžbine obično završene, ali trenutno je teško znati hoće li uopšte išta stići. Možda američki kupci ove godine neće naručiti ništa.“

U Saoxingu, otprilike 160 kilometara udaljenom od Jinhuija, vlasnik fabrike Liu Song bio je uveren da se njegovo poslovanje može održati prodajom više robe Rusiji, Evropi i jugoistočnoj Aziji, koje zajedno već kupuju 75% njegovih proizvoda.

jelka
Foto: Pexels/Ilustracija

„Zabrinuti smo da će se američke narudžbine smanjiti, ali sigurno ćemo pobediti u ovom trgovinskom ratu“, rekao je Song za Rojters.

Džesika Guo, koja takođe vodi fabriku božićnih jelki u Jinhuiju, kaže da ju je važan američki kupac upravo obavestio da pauzira narudžbinu vrednu tri miliona juana (408.191 dolar), za koju je već potrošila 400.000 juana na materijal.

Guo očekuje da će ta narudžbina uskoro biti otkazana i zabrinuta je za svoje poslovanje: „Moje kolege i ja oslanjamo se na američke narudžbine kako bismo preživeli. Ovo će neizbežno uticati na mnogo ljudi. Niko neće biti pošteđen.“

Ekonomisti kažu da će trgovinski rat ove godine smanjiti kineski ekonomski rast za 1-2 procentna poena, pogoršati problem viškova industrijskih kapaciteta, ugroziti radna mesta i dodatno podstaći deflacioni pritisak.

Kako kineski izvoznici prodaju manje SAD-u, koji je prošle godine kupio robu vrednu više od 400 milijardi dolara, moraće da se sve intenzivnije takmiče sa cenama na drugim tržištima. To će pogoditi njihove već ionako niske profitne marže i prisiliti ih na smanjenje troškova kod kuće, kažu ekonomisti.

Guoina fabrika od 10.800 kvadratnih metara stalno zapošljava 140 ljudi, ali u sezoni najveće proizvodnje broj zaposlenih može narasti na 200. Ove godine ne očekuje da će joj trebati dodatni radnici. „Gubitak američkog tržišta sigurno će uticati na mnoga radna mesta“, rekla je Guo i dodala da je domaća potražnja za božićnim ukrasima u Kini beznačajna.

Nabavka iz drugih zemalja takođe nije opcija. Drugi najveći izvoznik božićnih ukrasa u SAD je Kambodža, koja proizvodi 5,5% takve robe za američko tržište, a prošlog je tjedna Trump uveo carinu od 49% na uvoz iz Kambodže.

Premestiti proizvodnju u SAD, jedan od Trumpovih ciljeva uvođenja carina Kini i gotovo svim drugim zemljama sveta, nije izvodljivo, smatra Džejmi Varner, izvršna direktorka Američkog udruženja za božićna drvca.

„Drvca sigurno ne mogu biti proizvedena u Americi. Nema proizvodnje, tehnologija ovde ne postoji, tržište rada nije spremno“, rekla je Varner. Ona očekuje značajna poskupljenja i dodaje da je 80% svih božićnih jelki u SAD-u umetničko. Unapred ukrašene jelke, koje čine većinu na tržištu, proizvode se isključivo u Kini.

Varner osuđuje što je njena industrija postala kolateralna žrtva geopolitičkog sukoba: „Ono što naši članovi proizvode i prodaju nisu strateški proizvodi. Mi nismo pretnja. Mi smo srećna, vesela industrija. Volimo da ostanemo u toj veseloj industriji.“

Izvor:
Pink.rs
Piše:
Pošaljite komentar