LEPA MILANA BUDUĆI JE DOKTOR NAUKA, ALI I MAJSTOR U KUHINJI Titula najboljeg mladog kuvara pripala je studentkinji iz Zrenjanina, a njena jagnjetina oduševila je sudije
ZRENJANIN: Studentkinja doktorskih studija na Prirodno-matematičkom fakultetu u Novom Sadu, Milana Čugalj iz Zrenjanina, osvojila je prvo mesto na takmičenju „Open Balkan Young Chef Culinary Challenge”, organizovanom na Beogradskom sajmu u okviru manifestacije „Food vision by Open Balkan”.
Kuvari su se nadmetali u pojedinačnoj i timskoj kategoriji i uspešno pokazali svoja gastronomska umeća koja su vredno sticali tokom školovanja, a Zrenjaninka Milana Čugalj prvu nagradu je osvojila u kategoriji „najbolji mladi kuvar”.
- Zadatak je bio da prikažemo tradicionalno jelo pripremljeno na savremen način. Za svoj tanjir odabrala sam jagnjetinu sa ražnja, jelo duboko ukorenjeno u našoj tradiciji. Kao osnovni protein koristila sam jagnjeći kotlet, dok su segmenti na tanjiru osmišljeni da ispričaju kompletnu priču o ishrani jagnjeta kroz njegovo životno doba, ali i godišnja doba – priča za „Dnevnik” Milana Čugalj, koja radi kao student demonstrator na praktičnim vežbama iz nekoliko stručnih predmeta.
Na tanjiru su se našli pire od paštrnaka, obogaćen mlečnim proteinima, koji svojom mekoćom simbolizuje majčino mleko, kao i buket od crvenog spanaća i mikro bilja koji asocira na svežinu proleća i travu. Posluženi su i kukuruz šećerac i edamame (nezreli plod soje), predstavljajući ishranu u toku kasnog leta i jeseni, te fondant krompir sa čipsom od kore paštrnaka, podsećajući na zimu i seno. Sve je upotpunjeno sosom od vina autohtone sorte slankamenka, dok je tanjir infuzovan dimom ruzmarina i hikorije, kako bi se prenela aroma ražnja.
- Sama priprema bila je izazovna, jer se odvijala u dinamičnom okruženju sa samo 40 minuta vremena za pripremu i servis jela. Rad u takmičarskom boksu često donosi nepredvidive situacije, poput vremenskih ograničenja ili kvarova. U mom slučaju, radila sam sa jednom indukcionom pločom od ukupno četiri i gril pločom, što je zahtevalo brzo prilagođavanje, ali i smirenost kako bi se pronašlo najbolje rešenje. Upravo ovakvi uslovi razlikuju takmičenja od idealnih uslova rada, ali omogućavaju profesionalni rast – objašnjava Milana.
Sudijski tim činilo je osam stručnjaka iz sveta gastronomije, čije iskustvo i znanje daju težinu svakom komentaru.
- Njihovi saveti nas motivišu da konstantno radimo na sebi i unapređujemo svoja znanja i veštine. Zahvaljujući ovom iskustvu, bolje razumem kako da spojim tradiciju sa savremenim tehnikama i održivim pristupom – naglašava naša sagovornica i dodaje da veliku zahvalnost duguje profesorima i asistentima sa Katedre za geografiju, turizam i hotelijerstvo, koji su joj tokom priprema pružili ne samo podršku već i dragocene savete.
Ž. Balaban