MODERNIZACIJA NAFTNIH KOMPANIJA DONOSI FINANSIJSKU I EKOLOŠKU KORIST Pametne tehnologiju u cilju unapređenja zaštite životne sredine
Evropskoj energetskoj infrastrukturi je potrebno 800 milijardi evra do 2030. odnosno 2,5 milijarde evra ulaganja kako bi postigla klimatske ciljeve EU-a do 2050. i održala Evropu konkurentnom na globalnom nivou, objavila je uticajna lobistička grupa Evropski okrugli sto za industriju (ERT).
Stoga sve više zemalja ulaže značajne napore u modernizaciju svojih industrijskih sektora, sa ciljem smanjenja karbonskog otiska.
Tako je Nemačka postavila visoke standarde kroz inicijativu „Industrija 4.0“, koja uključuje korišćenje pametnih tehnologija i automatizacije u industriji – rezultat je značajno smanjenje potrošnje energije i otpada u proizvodnji, dok je istovremeno povećana efikasnost I konkurentnost.
Upravo takva moderna rešenja omogućila su naftnim kompanijama da smanje emisije ugljen-dioksida i unaprede održivost, te doprinesu smanjenju karbonskog otiska na globalnom nivou. Domaća naftna industrija uveliko prati ove trendove. Tako je, na primer, kompanija NIS investicijom od 30 miliona evra nabavila dva nova robotizovana bušaća postrojenja i tako poboljšala efikasnost proizvodnje, istovremeno smanjivši uticaj na životnu sredinu. NIS je na taj način napravio korak ka održivoj proizvodnji u skladu sa Globalnim ciljem 9 Ujedinjenih nacija, koji podrazumeva izgradnju otpornije infrastrukture, promovisanje održive industrijalizacije i podsticanje inovacija i pokazala da je smanjenje ugljeničkog otiska kroz integraciju savremenih tehnologija jedan od ključnih ciljeva NIS-a.
Novi sistemi kompanije NIS na naftnim i gasnim poljima pored toga što doprinose globalnim ciljevima održivog razvoja, u skladu su sa ekološkim principima unutar ESG koncepta, koji se fokusira na procese i prakse koje kompanije širom sveta koriste kako bi smanjile svoj uticaj na životnu sredinu. Investicije poput nabavke bušaćih postrojenja kompanije NIS ključne su za budućnost. U svetlu globalnih izazova, modernizacija industrije uvođenjem naprednih tehnologija je važna, jer pored brojnih ekoloških koristi, ona istovremeno podstiče ekonomski razvoj i održivost.
ESG kao koncept znači da se uspeh i reputacija određene kompanije ocenjuje ne samo prema finansijskim kriterijumima, već i prema tome kako utiče na životnu sredinu (E- environment), kakvi su socijalni aspekti i efekti poslovanja (S – social) i upravljačka kultura (G – governance). Svetske kompanije revidiraju svoje strategije, politike i ciljeve kako bi definisali nove ESG akcione planove sa merljivim kratkoročnim i dugoročnim ciljevima i indikatorima uspeha.
NIS na svojoj ESG agendi radi već godinama, o čemu kontinuirano izveštava. Prvi verifikovani izveštaj o održivom razvoju u našoj zemlji objavio je upravo NIS, još 2011. godine. Primer su počele da slede i druge kompanije u našoj zemlji. Ovi dokumenti sadrže dostignuća svake kompanije, ne samo u oblasti „core“ biznisa, već i u zelenoj agendi, ulaganju u ekološke projekte, razvoju zaposlenih, doprinosu razvoju lokalne zajednice u kojoj posluje i slično.
D. Andulajević