Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

ŠKOLSKO ZVONO OZNAČILO POČETAK! Evo koje sve promene očekuju đake i nastavnike u ovoj školskoj godini; POGLEDAJTE tabelu sa rasporedom svih raspusta

02.09.2024. 07:29 07:49
Piše:
Foto: Dnevnik.rs

Zvono za početak nastave u 2024/2025. školskoj godini oglašava se danas kada će u više od 1.700 osnovnih i srednjih škola ući oko 538.000 osnovaca i oko 240.000 srednjoškolaca. Prema podacima Ministarstva prosvete, u ovoj školsko godini prvi put će u klupe sesti oko 64.000 prvaka.

Danas će i reprezentativni sindikati prosvetnih radnika u 11 sati ispred Vlade Republike Srbije održati zajedničku konferenciju kako bi saopštili svoje buduće aktivnosti. Naime, nakon razgovora sa predsednikom Vlade Republike Srbije Milošem Vučevićem i saznanja da nema uslova za povećanje zarada u 2024, te da će ono biti neravnomerno raspoređeno među nastavnim i nenastavnim kadrom, nisu krili nezadovoljstvo. Ipak dodaju da nisu za „beli štrajk” jer smatraju da nijedan potez koji povuku ne sme ići na štetu đacima i roditeljima. S druge strane, Nezavisni sindikat prosvetnih radnika Srbije najavio je da od 2. septembra do 11. novembra neće upisivati ocene u esDnevnik, budući da su one najčešći povod verbalnog i fizičkog nasilja nad zaposlenima u obrazovanju, a ako do tada ne budu usvojeni njihovi zahtevi, jedine zaključne ocene na polugodištu biće petice. Oni traže definisanje novih krivičnih dela i sankcija u vezi s nasiljem u školi, uvođenje mogućnosti momentalne suspenzije nasilnih učenika iz nastave i ukidanje anonimnih prijava prosvetnim inspekcijama.

Na pomenutom sastanku prošlog četvrtka, prisustvovale su i ministarke prosvete i pravde Slavica Đukić Dejanović i Maja Popović, a dogovoreno je da se razgovori nastave za dve nedelje. Ministarka Popović je navela da će u oktobru početi javna rasprava o izmenama Krivičnog zakonika koje predviđaju uvođenje krivičnih dela napada na lica zaposlena u obrazovnim i zdravstvenim ustanovama, a Vučević da bi one trebalo da budu usvojene u Narodnoj skupštini do kraja godine.

Ipak, jedan dugogodišnji zahtev prosvetara biće realizovan, makar donekle, a to je smanjenje učenika po odeljenju, pa će tako prvi razredi osnovnih i srednjih škola brojati do 28 đaka. Ovo će takođe biti školska godina gde će ocena iz vladanja ulaziti u prosek.

Mnoge obrazovne ustanove uvele su pravilnik o oblačenju, po kojem je neprihvatljivo doći oskudno odeven, ali i nositi dukseve s kapuljačama, koji podsećaju na vatrene i često neobuzdane navijače. Ostaje da vidimo hoće li tropske temperature otopiti ove mere, koje nakon dve opomene povlače smanjenu ocenu iz vladanja. Osim garderobe, đake skupo može koštati i nepropisna upotreba mobilnog telefona, zbog čega je zaprećeno ukorom direktora i nastavničkog veća. Ipak, na školama je da odluče hoće li tražiti od učenika da ih odlože na posebno mesto pred početak časa ili će apsolutno zabraniti donošenje.


Novina je i prolećni predah iz dva dela

Dok su se lane Uskrs i 1. maj zgodno nadovezali na vikende, te su đaci bili slobodni deset dana „u komadu”, prolećni raspust 2025. godine imaće od srede, 16. aprila, do utorka, 22. aprila, kad se vraćaju u klupe. Praznik rada pružiće im još četiri dana odmora zajedno sa vikendom (1, 2, 3. i 4. maj), nakon čega sledi Nedelja sećanja i zajedništva, uvedena lane, a usmerena na različite aktivnosti radi odavanja poštovanja nevinim žrtvama – učenicima i mladima, te razvoja i promocije humanosti, empatije, tolerancije, poštovanja i dijaloga.


 

Grb, himna, ali i uniforme, neki su od elemenata koji nedostaju školama u Srbiji da bi povratile svoj ugled, ocenila je ministarka prosvete Slavice Đukić Dejanović. Državnu himnu imamo, pa će „Bože pravde”, kao i 2021. godine kada je uveden ovaj običaj, i danas ođeknuti učionicama. Kad je reč o unificiranoj garderobi, za koju se zalaže ministarka za brigu o porodici i demografiju Milica Đurđević Stamenkovski, pristalica ima „na izvol’te” dok se ne potegne pitanje finansiranja. Oni predlažu najjednostavniju i pristojnu robu, i to od glave do pete, kao vid borbe protiv vršnjačkog nasilja, napominjući da se time ne guši individualnost jer su današnje generacije sopstvenom voljom već stilski ukalupljene. Nošenjem uniforme, smatraju neki, drastično bi se smanjio jaz između bogatih i siromašnih učenika, koji su na meti ismevanja. Osim toga, pošto je deca ne bi nosila dok su van škole, školski policajci lakše bi mogli da uoče „uljeze”.

Već tokom letnjeg raspusta najavljeno je poskupljenje ekskurzija za minimum deset odsto, a uz lošu uslugu koja se dobija za paprenu cenu, kolaju priče o njihovom ukidanju, mada ovakvi stavovi nisu novina – iz roditeljskog ugla gledano, troškovi takvih putovanja nikad nisu bili razumni u poređenju sa privatnim aranžmanima.

Ove godine reformisano je školsko štivo za drugi i šesti razred, a cene mnogih izdavača korigovane, što dodatno otežava potrošačku korpu. Dobra vest je da je Ministarstvo prosvete proširilo kategorije učenika koji imaju pravo na besplatne udžbenike, pa ih prvi put mogu dobiti deca koja imaju retke bolesti, koja ostvaruju pravo na tuđu negu i pomoć, kao i đaci sa jednim roditeljem, dok su neke lokalne samouprave, uključujući i Grad Novi Sad, obezbedile komplete za đake prvake. Nije zgoreg napomenuti da pravo na dva plaćena slobodna dana imaju roditelji prvačića, naročito ako pripadaju kategoriji samohranih, ukoliko takva stavka postoji u kolektivnom ugovoru njihovog preduzeća.

S. Milačić

Piše:
Pošaljite komentar