ШКОЛСКО ЗВОНО ОЗНАЧИЛО ПОЧЕТАК! Ево које све промене очекују ђаке и наставнике у овој школској години; ПОГЛЕДАЈТЕ табелу са распоредом свих распуста
Звоно за почетак наставе у 2024/2025. школској години оглашава се данас када ће у више од 1.700 основних и средњих школа ући око 538.000 основаца и око 240.000 средњошколаца. Према подацима Министарства просвете, у овој школско години први пут ће у клупе сести око 64.000 првака.
Данас ће и репрезентативни синдикати просветних радника у 11 сати испред Владе Републике Србије одржати заједничку конференцију како би саопштили своје будуће активности. Наиме, након разговора са председником Владе Републике Србије Милошем Вучевићем и сазнања да нема услова за повећање зарада у 2024, те да ће оно бити неравномерно распоређено међу наставним и ненаставним кадром, нису крили незадовољство. Ипак додају да нису за „бели штрајк” јер сматрају да ниједан потез који повуку не сме ићи на штету ђацима и родитељима. С друге стране, Независни синдикат просветних радника Србије најавио је да од 2. септембра до 11. новембра неће уписивати оцене у есДневник, будући да су оне најчешћи повод вербалног и физичког насиља над запосленима у образовању, а ако до тада не буду усвојени њихови захтеви, једине закључне оцене на полугодишту биће петице. Они траже дефинисање нових кривичних дела и санкција у вези с насиљем у школи, увођење могућности моменталне суспензије насилних ученика из наставе и укидање анонимних пријава просветним инспекцијама.
На поменутом састанку прошлог четвртка, присуствовале су и министарке просвете и правде Славица Ђукић Дејановић и Маја Поповић, а договорено је да се разговори наставе за две недеље. Министарка Поповић је навела да ће у октобру почети јавна расправа о изменама Кривичног законика које предвиђају увођење кривичних дела напада на лица запослена у образовним и здравственим установама, а Вучевић да би оне требало да буду усвојене у Народној скупштини до краја године.
Ипак, један дугогодишњи захтев просветара биће реализован, макар донекле, а то је смањење ученика по одељењу, па ће тако први разреди основних и средњих школа бројати до 28 ђака. Ово ће такође бити школска година где ће оцена из владања улазити у просек.
Многе образовне установе увеле су правилник о облачењу, по којем је неприхватљиво доћи оскудно одевен, али и носити дуксеве с капуљачама, који подсећају на ватрене и често необуздане навијаче. Остаје да видимо хоће ли тропске температуре отопити ове мере, које након две опомене повлаче смањену оцену из владања. Осим гардеробе, ђаке скупо може коштати и непрописна употреба мобилног телефона, због чега је запрећено укором директора и наставничког већа. Ипак, на школама је да одлуче хоће ли тражити од ученика да их одложе на посебно место пред почетак часа или ће апсолутно забранити доношење.
Док су се лане Ускрс и 1. мај згодно надовезали на викенде, те су ђаци били слободни десет дана „у комаду”, пролећни распуст 2025. године имаће од среде, 16. априла, до уторка, 22. априла, кад се враћају у клупе. Празник рада пружиће им још четири дана одмора заједно са викендом (1, 2, 3. и 4. мај), након чега следи Недеља сећања и заједништва, уведена лане, а усмерена на различите активности ради одавања поштовања невиним жртвама – ученицима и младима, те развоја и промоције хуманости, емпатије, толеранције, поштовања и дијалога.
Грб, химна, али и униформе, неки су од елемената који недостају школама у Србији да би повратиле свој углед, оценила је министарка просвете Славице Ђукић Дејановић. Државну химну имамо, па ће „Боже правде”, као и 2021. године када је уведен овај обичај, и данас ођекнути учионицама. Кад је реч о унифицираној гардероби, за коју се залаже министарка за бригу о породици и демографију Милица Ђурђевић Стаменковски, присталица има „на извол’те” док се не потегне питање финансирања. Они предлажу најједноставнију и пристојну робу, и то од главе до пете, као вид борбе против вршњачког насиља, напомињући да се тиме не гуши индивидуалност јер су данашње генерације сопственом вољом већ стилски укалупљене. Ношењем униформе, сматрају неки, драстично би се смањио јаз између богатих и сиромашних ученика, који су на мети исмевања. Осим тога, пошто је деца не би носила док су ван школе, школски полицајци лакше би могли да уоче „уљезе”.
Већ током летњег распуста најављено је поскупљење екскурзија за минимум десет одсто, а уз лошу услугу која се добија за папрену цену, колају приче о њиховом укидању, мада овакви ставови нису новина – из родитељског угла гледано, трошкови таквих путовања никад нису били разумни у поређењу са приватним аранжманима.
Ове године реформисано је школско штиво за други и шести разред, а цене многих издавача кориговане, што додатно отежава потрошачку корпу. Добра вест је да је Министарство просвете проширило категорије ученика који имају право на бесплатне уџбенике, па их први пут могу добити деца која имају ретке болести, која остварују право на туђу негу и помоћ, као и ђаци са једним родитељем, док су неке локалне самоуправе, укључујући и Град Нови Сад, обезбедиле комплете за ђаке прваке. Није згорег напоменути да право на два плаћена слободна дана имају родитељи првачића, нарочито ако припадају категорији самохраних, уколико таква ставка постоји у колективном уговору њиховог предузећа.
С. Милачић