„DNEVNIK” U POSETI MESNOJ ORGANIZACIJI „DUNAV” Druženje i edukacija obogaćuju treće doba
Mesna organizacija „Dunav“ na Beogradskom keju okuplja 80 članova, a pored odlazaka na putovanja, ovde najstariji često odlaze i na predavanja, ili na neke od sekcija koje postoje u Udruženju penzionera u Novom Sadu.
Jedna je od 47 mesnih organizacija koliko ih ukupno ima u gradu, a kako je blizu centrale neretko su članovi i horske, folklorne ili sportske sekcije gde osvajaju različite nagrade.
- Imamo sastanke utorkom i to dva sata. Tada penzioneri imaju mogućnost da saznaju nešto više o putovanjima koja su im na raspolaganju, druženjima, predavanjima i o svemu onom što ih zanima. Pored svega toga ovde mogu porazgovarati jedni sa drugima – kaže za „Dnevnik“ predsednica MO „Dunav“ Gordana Joksić.
Do sada su putovali u manastire Lelić, Rakovica, Tumane, Petkovicu, Ravanicu, posetili su Suboticu, Palić, banju Termal u Vrdniku, hram Svetog Save, muzej Starčevo, Temišvar. Putovali su u Sarajevo, Mostar, Trebinje, Dubrovnik. Putovanja organizuje Centrala Udruženja penzionera grada Novog Sada, odnosno saradnici zaduženi za turizam.
U ponedeljak i utorak u Zrenjaninu se održava Treća olimpijada sporta zdravlja i kulture na kojoj učestvuje sportska ekipa iz Udruženja penzionera Novog Sada. Reč je o pripremama za odlazak na Republičku olimpijadu trećeg doba koja će biti upriličena od 19. do 22. septembra u Vrnjačkoj banji. Članovi Udruženja penzioera Novog Sada će zajedno sa Udruženjem dijabetičara u okviru međugenereacijske saradnje i solidarnosti 24. avgusta pešačiti takozvanom stazom zdravlja, na Fruškoj gori, a u Domu u Popovici će biti upriličeno predavanje pod nazivom „Kako živeti sa dijabetesom“.
- Prisustvovali smo predavanju koje je organizovano u Centrali Udruženja, u Poštanskoj ulici, u novembru prošle godine na temu mentalno zdravlja, a predavač je bio klinički psiholog. Tema predavanja je obuhvatila, ukratko, sve aspekte u vezi sa mentalnim zdravljem osoba u starijoj dobi. To znači da su prisutni mogli u toku predavanja da čuju osnovne stvari o prevenciji, prepoznavanju, samopomoći i adekvatnom lečenju najčešćih poremećaja u ponašanju i psihičkom životu starijih osoba. Cilj predavanja je bio da se na vrlo jednostavan način stekne uvid u simptome psihičkih poremećaja sa ciljem prepoznavanja promena na kognitivnom, emotivnom i voljnom nivou kod sebe, kao i kod svojih bliskih prijatelja i članova porodice. Ideja je da se na ovakav način dođe do većeg broja starijih osoba kojima ovakva vrsta stručne podrške često nije dostupna. Članovi naše MO bili su i na edukaciji digitalnog opismenjavanja. Reč je o pilot projektu Evropske unije. Edukaciji je prisustvovalo deset naših članova, a obuka je bila u hotelu Veliki – pojasnila je Joksić.
Ovde je dodeljeno pet paketa solidarne pomoći, a isto toliko se prijavilo za odlazak u banje preko PIO fonda, dok će na put krenuti njih dvoje koji su ispunjavali uslove za to.
Problemi penzionera sa ove teritorije su uglavnom zdravstvene prirode, i ima onih sa niskim penzijama.
- Obraćali su mi se članovi koji ne mogu platiti račune informatike i struje, pa sam ih informisala kako da dođu do popusta za plaćanje računa. Nepokretnih i polupokretnih penzionera na našoj teritoriji nemamo, a ukoliko bude bilo zahteva da i njih posećujemo svakako da ćemo i to učiniti – kazala je Joksić.
Slađana Aničić Ilić