„ДНЕВНИК” У ПОСЕТИ МЕСНОЈ ОРГАНИЗАЦИЈИ „ДУНАВ” Дружење и едукација обогаћују треће доба
Месна организација „Дунав“ на Београдском кеју окупља 80 чланова, а поред одлазака на путовања, овде најстарији често одлазе и на предавања, или на неке од секција које постоје у Удружењу пензионера у Новом Саду.
Једна је од 47 месних организација колико их укупно има у граду, а како је близу централе неретко су чланови и хорске, фолклорне или спортске секције где освајају различите награде.
- Имамо састанке уторком и то два сата. Тада пензионери имају могућност да сазнају нешто више о путовањима која су им на располагању, дружењима, предавањима и о свему оном што их занима. Поред свега тога овде могу поразговарати једни са другима – каже за „Дневник“ председница МО „Дунав“ Гордана Јоксић.
До сада су путовали у манастире Лелић, Раковица, Тумане, Петковицу, Раваницу, посетили су Суботицу, Палић, бању Термал у Врднику, храм Светог Саве, музеј Старчево, Темишвар. Путовали су у Сарајево, Мостар, Требиње, Дубровник. Путовања организује Централа Удружења пензионера града Новог Сада, односно сарадници задужени за туризам.
У понедељак и уторак у Зрењанину се одржава Трећа олимпијада спорта здравља и културе на којој учествује спортска екипа из Удружења пензионера Новог Сада. Реч је о припремама за одлазак на Републичку олимпијаду трећег доба која ће бити уприличена од 19. до 22. септембра у Врњачкој бањи. Чланови Удружења пензиоера Новог Сада ће заједно са Удружењем дијабетичара у оквиру међугенереацијске сарадње и солидарности 24. августа пешачити такозваном стазом здравља, на Фрушкој гори, а у Дому у Поповици ће бити уприличено предавање под називом „Како живети са дијабетесом“.
- Присуствовали смо предавању које је организовано у Централи Удружења, у Поштанској улици, у новембру прошле године на тему ментално здравља, а предавач је био клинички психолог. Тема предавања је обухватила, укратко, све аспекте у вези са менталним здрављем особа у старијој доби. То значи да су присутни могли у току предавања да чују основне ствари о превенцији, препознавању, самопомоћи и адекватном лечењу најчешћих поремећаја у понашању и психичком животу старијих особа. Циљ предавања је био да се на врло једноставан начин стекне увид у симптоме психичких поремећаја са циљем препознавања промена на когнитивном, емотивном и вољном нивоу код себе, као и код својих блиских пријатеља и чланова породице. Идеја је да се на овакав начин дође до већег броја старијих особа којима оваква врста стручне подршке често није доступна. Чланови наше МО били су и на едукацији дигиталног описмењавања. Реч је о пилот пројекту Европске уније. Едукацији је присуствовало десет наших чланова, а обука је била у хотелу Велики – појаснила је Јоксић.
Овде је додељено пет пакета солидарне помоћи, а исто толико се пријавило за одлазак у бање преко ПИО фонда, док ће на пут кренути њих двоје који су испуњавали услове за то.
Проблеми пензионера са ове територије су углавном здравствене природе, и има оних са ниским пензијама.
- Обраћали су ми се чланови који не могу платити рачуне информатике и струје, па сам их информисала како да дођу до попуста за плаћање рачуна. Непокретних и полупокретних пензионера на нашој територији немамо, а уколико буде било захтева да и њих посећујемо свакако да ћемо и то учинити – казала је Јоксић.
Слађана Аничић Илић