„MAJKINA RADIONICA” IZ BANOŠTORA čiji je suvenir – PRIVEZAK ZA KLJUČEVE SREMAC I SREMICA – proglašen za najbolji i najoriginalniji u 2021. godini IDE U KORAK S VREMENOM
BANOŠTOR: U„Majkinoj radionici” se, osim proizvodnje izvajanih i oslikanih magneta, vezu i košulje, dozidnice (uglavnom kuvarice), ali i kecelje koje su vrlo atraktivne mlađim domaćicama.
Na teritoriji opštine Beočin selo Banoštor slovi za mesto koje ima najveći turistički potencijal.
Tu titulu svakako ne bi ponelo da se za nju nisu sami meštani decenijama borili, čuvajući svoje selo, ali i uopšte tradiciju Srema koja je najbolje „skockana” na obroncima Fruške gore i desnoj obali Dunava.
Naime, jedno od udruženja, koje već 14 godina na jedinstveni način ima za cilj da sačuva i na nove generacije prenese tradiciju i kulturu našeg podneblja, jeste „Majkina radionica” čiji je suvenir – privezak za ključeve Sremac i Sremica – proglašen za najbolji i najoriginalniji u 2021. godini.
– Moja prabaka je bila vrsna trukerka i šnajderka, imala je brojne šeme, mašine, što smo sestra i ja, tek kad smo dovoljno sazrele, odlučile da sve spustimo s tavana i pokrenemo celu priču – pojašnjava za „Dnevnik” predsednica udruženja Radoslava Janković, dodajući da su veoma srećne i ponosne što su u nasleđe dobile zlatne ruke.
– Mene inspirišu naše vojvođanske kućice, koje najviše i volim da radim, ali i Sremac i Sremica, guske, Petrovaradinska tvrđava. Zaista se trudimo da prenesemo što široj populaciji, naročito mlađima, kako je nekad sve izgledalo, ali naravno na moderniji način.
Stoga, osim izvajanih i oslikanih magneta, u „Majkinoj radionici” se i vezu košulje, dozidnice (uglavnom kuvarice), ali i kecelje koje su vrlo atraktivne mlađim domaćicama. A kako bi se njihovi suveniri našli u raznim domovima, imaju i saradnju sa lokalnim banoštorskim vinarijama s kojima prave poklon-paketiće.
– Veoma je izazovno privući mlađe generacije zato što uvek moramo da smišljamo nešto novo, da se prilagođavamo mladima. Činjenica je da sve više kupuju samo sitne stvari koje su jeftinije, retko se naručuje više artikala.
Mnogi sad slične stvari mogu da nađu na Najlonu, ali tu nema duše, a kad mi nešto uradimo to znači da smo utkali svoje vreme i dušu, zbog čega je to potpuno druga priča i mora imati cenu – ističe naša sagovornica koja, osim što se bavi izradom suvenira, već tri godine ima i registrovano seosko-turističko domaćinstvo „Olor” u okviru kog u ponudi ima smeštajne kapacitete.
L. Radlovački