IZLOŽBA NEPOZNATIH RADOVA ARSENIJA TEODOROVIĆA I ARSENIJA MARKOVIĆA Novosađani u Križevcima
Izložbom fotografija ikona i promocijom studije „Arsenije Teodorović i Arsenije Marković - dva umetnika Novosađanina u Križevačkoj eparhiji“ u Kulturnoj stanici Eđšeg predstavljeni su rezultati istraživačkog projekta Novinarske asocijacije Rusina.
Autorke ove studije, Milena Vrbaški i mr Dragojla Živanov, identifikovale su i dokumentovale važne a do sada nepoznate radove novosadskog slikara Arsenija Teodorovića i drvorezbara Arsenija Markovića, koje su izradili za grkokatoličku eparhiju u Križevcima, u Hrvatskoj. Istraživanje je počelo traganjem za portretom križevačkog episkopa Konstantina Stanića, koji je naslikao Arsenije Teodorović, u periodu između 1808. i 1813. godine, a završeno otkrićem prvobitnog ikonostasa u grkokatoličkoj katedrali u Križevcima, čiji su autori Teodorović i Marković, što do ovog istraživanja, stručnoj javnosti nije bilo poznato.
Zahvaljujući tome što su dobro očuvana izvorna dokumenta u arhivi Križevačke eparhije, muzejske savetnice Živanov i Vrbaški su dobile retku priliku da svoje naučne zaključke donesu na osnovi neposrednih primarnih izvora, koje su metodološki i kompetentno obradile i stavile u kontekst ranijih istraživačkih spoznaja o opusu dvojice umetnika. Osim fotografija ikona iz Križevaca i Stojdrage, malog mesta u Hrvatskoj, na izložbi su predstavljene i fotografije ikona istih autora iz Katedralne crkve Sv. Nikole u Ruskom Krsturu i iz crkve Uspenija Presvete Bogorodice u Kucuri, kao svojevrsno svedočenje o tadašnjem jedinstvenom umetničkom prostoru i o kulturnom kosmopolitizmu krajem 18. i početkom 19. veka u ovim krajevima.
N. P.