DNEVNIKOV MESEC ŽENSKOG ŠAHA - Tijana Mandura: Želim ekipnu medalju za Srbiju
Dnevnikov mesec ženskog šaha je otvorila najbolja srpska šahistkinja i jedna od dve osvajačice zlatne pojedinačne medalje na nedavno odigranom Evropskom prvenstvu u Budvi intermajstor Teodora Injac, a zatvara ga druga zlatna reprezentativka ženski intermajstor Tijana Mandura (26), koja je sjajnom igrom značajno doprinela odličnom rezultatu ženske reprezentacije Srbije, ali i došla do norme za ženskog velemajstora.
Tijanine uspehe je teško pobrojati. Višestruka je šampionka Crne Gore u mlađim kategorijama, igrala je za reprezentaciju te zemlje od 14. godine, dok nije 2017. prešla na srpsku rejting listu.
Pored ove zlatne medalje, najveći uspesi su joj osvajanje bronzanih na Svetskom juniorskom prvenstvu 2015. na Halkidikiju, i iste godine na Evropskom juniorskom prvenstvu u Poreču. Trenutno igra za Sirmium iz Sremske Mitrovice, a od vojvođanskih klubova igrala je još i za Šahmatni Kružok iz Novog Sada.
Dolazite iz šahovske porodice. Kako je bilo odrastati okruženi šahom?
– Potičem iz šahovske porodice i to je na neki način bilo presudno da se opredelim za šah. Razmena iskustava i znanja bila je svakodnevna. Pored oca, velemajstora, i majke, ženskog FIDE majstora, i moja dva mlađa brata blizanca igrala su šah. Mečevi unutar porodice razvili su želju za napredovanjem i učenjem kako bi pobeđivali i bili što bolji.
Kako izgledaju vaši treninzi i kako se pripremate za turnire?
– Svoj rad najviše usmeravam na proširivanje repertoara otvaranja, kao i na otklanjanje nedostataka u sistemima koje već igram. Značajan deo vremena posvećujem proučavanju završnica, dok središnjice usavršavam analizirajući partije starih majstora i trenutno najboljih svetskih igrača. Pre turnira, fokusiram se na vežbe taktike, a pred nastup na berger turnirima detaljno proučavam partije protivnika.
U jednom intervjuu ste rekli da smatrate da je bolje za početnike da krenu sa učenjem završnica pre otvaranja. Možete li to objasniti? Imate li još neki savet za one koji se tek upoznaju sa šahom?
– Dobro poznavanje završnica često pomaže igraču pri odabiru plana igre u središnjici. Preporučujem početnicima da počnu učenje šaha s fokusom na završnice, jer to pruža jasnu sliku o vrednosti figura i razvija osećaj za kritična polja. Osim toga, redovno vežbanje taktike i analiza vlastitih partija su ključni za napredak u šahu. Najteže je dobiti dobijenu partiju.
Šah doživljava planetarnu ekspanziju. Ipak, svakako ga treba dodatno popularizovati. Kako je najbolje raditi na tome?
– Čini mi se da šah sve više dobija na popularnosti i u Srbiji, kao i u celom svetu. U poslednje vreme primetan je veći broj mladih igrača na turnirima i na šahovskim platformama. Šah sve više zaokuplja i medijsku pažnju. Mogu reći da je sve to zahvaljujući dobrim rezultatima naših šahista i predanom radu ljudi iz Šahovskog saveza Srbije. Titula prvaka Evrope muške reprezentacije predstavlja značajan korak ka promociji šaha u Srbiji, te se nadam da će ova pobeda inspirisati još više mladih talenata. Ujedno, važno je nastaviti podržavati šahovske inicijative i razvijati infrastrukturu kako bi se održao ovaj pozitivan trend u budućnosti.
Da li više preferirate šah uživo ili preko interneta? Da li dajete časove šaha preko interneta?
– Što se tiče mog izbora, više volim da igram uživo. Internet koristim više za časove. Uživam u atmosferi turnira i direktnom kontaktu s protivnicima. Međutim, prepoznajem i prednosti onlajn igre, pogotovo za brze partije i treniranje s igračima iz različitih delova sveta. Iako cenim šah na klasičan način, tehnološki napredak pruža nam jedinstvene mogućnosti za širenje ljubavi prema igri na globalnom nivou. Ova kombinacija tradicionalnog i modernog doprinosi bogatstvu šahovske kulture.
Možete li prokomentarisati stanje u reprezentaciji pred i u toku Evropskog prvenstva u Budvi?
– Moram istaći da je u našoj ekipi u svakom trenutku bilo očigledno prisustvo pozitivne energije, a te dobre vibracije motivisale su nas dodatno. Šahovski rezultati selektorke Alise Marić bili su za sve nas inspiracija i dodatni motiv u želji da ostvarimo što bolje rezultate. Stručna pomoć i saveti trenera Zorana Arsovića doprineli su izvanrednom uspehu ekipe. Sa nama je bio i predsednik saveza Dragan Lazić, koji je reprezentativcima omogućio odlične uslove na turniru. Njih troje su bili naša dodatna snaga, bodrili su nas i motivisali kako u porazima, tako i u pobedama. Sa reprezentativkama, Teodorom Injac, Adelom Velikić, Marinom Gajčin i Jovanom Erić, ne samo da delim zajedničke trenutke na šahovskoj tabli, već i izvan nje. Na turnirima putujemo zajedno, razmenjujemo ideje i pružamo podršku jedna drugoj u svakodnevnim aktivnostima. Ova bliskost koja se razvija između nas nije samo odraz naše šahovske saradnje, već i jača našu timsku povezanost.
Odigrali ste fantastičan turnir u Budvi, kako pojedinačno, tako i timski. Šta mislite da je bila prekretnica ka uspehu?
– Na turnir smo došle s željom da odigramo najbolje što možemo kako bismo ostvarile što bolji plasman. Ta želja je bila prisutna od početka. Ne mislim da se desila neka prekretnica u igri tokom turnira koja je nešto promenila. U svakoj partiji trudile smo se da pružimo maksimum i to nas je dovelo do uspeha, kako ekipnog tako i pojedinačnog. Moram istaći da smo u devet kola igrale osam mečeva s ekipama koje su imale bolji rejting od nas. Ovaj podatak govori o izuzetnom rezultatu koji smo postigle.
Zlatna pojedinačna evropska medalja je svakako lepa nagrada za naporan rad, ali i motivacija za nastavak u istom pravcu. Kakvi su vam planovi za budućnost?
– Ova medalja istovremeno i motiviše i obavezuje da treba još više da se trenira. Bilo mi je zadovoljstvo i čast što sam bila deo ove ekipe. Hvala Alisi i Zoranu što su mi ukazali poverenje i verovali u mene. Nadam se da je ovo samo početak najave dobrih rezultata za žensku reprezentaciju Srbije. Moj cilj je da igram na najjačim svetskim turnirima, neprestano napredujem i doprinesem osvajanju ekipne medalje za Srbiju.
Stefan Kostić