Vreme zimnice ŠPAJZ NAPUNITI DOMAĆIM SPECIJALITETIMA, a ne kupovnim
Vreme je kada domaćice počinju da razmišaju o zimnici i pred večitom su dilemom šta je jeftinije - uložiti trud i skuvati paradajz i ajvar, staviti papriku i krastavce u tegle ili na akcijama po velikim marketima sve pokupovati i tokom zime koristiti.
Ove godine za zimicu trebaće više para, bez obzira na to da li će se pripremati u soptvenoj režiji ili kupovati na akcijama u velikim trgovinskim lancima.
Ako se uzmu u obzir samo cene povrća na pijacama i u radnjama, jefinije će proći domaćice koje budu same pripremale zimicu, čak i onda kada se tome dodaju troškovi za sirće, biber u zrnu, so, šećer, lovorov list, ulje i beli luk za ajvar.
Jedino što trud i vreme reduše nema cenu pa će zato svaka da odluči spram debljine novčanika gde će obezbediti zimnicu. Ponuda paradajza, paprike i krastavaca bar u Novom Sadu nije velika pa bi, ukoliko se razmišlja o zimnici, trebalo što pre krenuti u snabdevanje
Na Kvantaškoj pijaci u Novom Sadu povrća nema u izobilju, a prodavci kažu da je to zbog toga što je rod stradao tokom nevremena od pre dve, tri sedmice.
Pošto se cene formiraju spram tražnje, to je dovoljan razlog zašto ne bi trebalo čekati septembar, jer povrće koje nevreme nije uništilo može da bude i skuplje.
Kilogram paradajza na Kvantašu naveliko košta, u zavisnosti od kvaliteta, od 80 do 130 dinara. Paprike su 150 dinara, krastavaca kornišona nema, a krastavci malo krupniji, koji se mogu takođe ostavljati u tegle, koštaju kilogram 100 i 150 dinara.
Istovremeno litar paradajza u radnjama je, bar sada, oko 180 dinara, mada ga ima i po višim cenama, ali nema jeftinijega. Zato će domaćice koje budu kupovale u trgovinama uštedeti i novac i vreme, jer od dva kilograma paradajza dobije se litar skuvanog. Ukoliko su pri novcu, trebalo bi da požure i kupe, jer tokom zime pasterizovani paradajz može da bude i skuplji. Obavezno samo prilikom kupovine treba da pogledaju datum proizvodnje i kada ističe rok upotrebe.
Ako je razlika u ceni mala između najjeftinijeg industrijskog paradajza i onog iz domaće radinosti, u ostavljanju paprike - babure je znatnija, jer će u kućnom buyetu biti uštede ako se paprike budu ostavljale uz šporet. Tegla barene paprike zapremine 670 grama staje u marketima od 420 do 460 dinara, a pečene oko 565 dinara.
Sirće i beli luk u prahu
Domaćice koje budu ostavljale zimnicu trebalo bi da obrate pažnju na cenu sirćeta, jer ovaj začin ima veliki raspon u koštanju. Litar se može kupiti i za nepunih stotinu dinara - 99 dinara, ali se može naći i za više para, čak 170 dinara.Najskuplji beli luk u prahu u marketima je oko 310 dinara, dok je na kvantašu 300 dinara kilogram u glavicama. Lorov list staje od 70 do 95 dinara. Biber u zrnu 50 grama je oko 270 dinara, a litar ulja na akcijama košta od 140 do 170 dinara.
Crvena paprika „šilja” koja se peče na Kvantaškoj pijaci košta 200 i 230 dinara kilogram, a na Kvantašu se prodaje na svega dva, tri mesta, pa će se i tu uštedeti ako se paprike budu pekle u dvorištima po kućama i vikendicama.
Prošle godine u ovo vreme ponuda je bila znatno veća, ali je ove sezone na mnogim njivama stradala od nevremena. Povrtarima u Ruskom Krsturu, koji su decenijama poznati po proizvodnji paprike slonovo uvo, babure i paradajz paprike, oluja je uništila celokupan ovogodišnji rod, a svake godine na poljima oko Ruskog Krstura bilo je pod paprikom bar 350 hektara.
Pola kilograma domaćeg specijaliteta - ajvara košta u marketima oko 600 dinara ali ga ima i za nepunih 1.000 dinara. Posebno je skup onaj iz domaće radinosti i poznatih industrijskih proizvođača.
Od deset kilograma paprika (2.000 do 2.300 dinara) dobije se samo pet kilograma ajvara. Priprema ajavara je zahtevan i dugotrajan posao za koji svaka domaćica ima svoj recepet i zna šta ukućani vole da jedu, pa će to biti presudno u odabiru ove zimnice.
Z. Delić