Jezikomanija: Duplo i troduplo
NOVI SAD: Prilog DUPLO potiče od latinske reči duplus, koja znači „dvostruk”. Otuda i duplirati znači „udvostručiti”, u duplikatu je „u dva primerka”, a dupleks stan je „stan na dva nivoa”...
Međutim, ako se naglašava da nešto ima tri puta veću vrednost, ne treba koristiti nepravilnu konstrukciju TRODUPLO. Preporučuje se oblik TROSTRUKO, a isto važi i za sve ostale brojeve: ČETVOROSTRUKO, PETOSTRUKO itd.
Pridev DUPLI, -A, -O označava da je nešto dva puta veće, deblje, više, duže, ili da je u dva primerka, iz dva dela: duplo dno, dupli espreso, dupli aršini, dupla traka auto-puta...
Prilog DUPLO, kada je upotrebljen sam, takođe označava da je nešto dva puta urađeno ili da nešto dva puta duže traje i slično. „Neću ti platiti duplo.” „Radila je duplo.”
Osnovno značenje priloga DUPLO jeste „dva puta”. Možemo bez promene značenja reći i „Neću ti platiti dva puta.” „Dva puta sam dolazila.”
Isto tako nešto može biti i dva puta manje, tanje, niže, lakše, uže, ako to kažemo dodavši odgovarajuću reč uz sintagmu dva puta. Tako je i sa DUPLO. Duplo može biti i veće, deblje, više, teže, ali i manje, tanje, niže, lakše.
Možemo, znači, reći i duplo manje i dva puta manje, kao i upola manje, a i dvostruko manje.
Prilog DUPLO pripada razgovornom jeziku i u drugim vidovima izražavanja prednost trebalo dati nekom drugom izrazu.
N. Mirković