Jezikomanija: Pomera li se sat ili vreme?
Prošlog vikenda smo prešli na zimsko računanje vremena... Pomerili smo sat unapred...
Ali da li je konstrukcija „pomeriti sat”, koja se upotrebljava kada govorimo o prelasku sa letnjeg na zimsko računanje vremena i obratno, pravilna?
Mnogi će zastupati mišljenje da nije ispravno reći da treba pomeriti časovnik jedan sat unapred, već njegove kazaljke. Jer pomerati sat ili časovnik znači fizički mu promeniti mesto. Oni kažu i da danas svi imamo telefone, pa jedino treba reći podesiti sat, mada ni to nije više neophodno jer je tehnologija taj posao preuzela na sebe.
Tu dolazimo do METONIMIJE - stilske figure u kojoj se reč ili sintagma koristi u prenesenom značenju (da označi nešto drugo). Metonimija se koristi u književnosti, ali i u razgovornom jeziku.
Kada čujemo da zvoni zvono na nečijem telefonu, mi kažemo: „Čujem neki telefon!”. Kada pročitamo da internet bruji o nekom događaju, mi znamo da o tome ljudi masovno govore, odnosno komentarišu, negoduju.
Ili, kad vidimo da je neko popio dosta rakije, da se napio, kažemo: „Ne mogu da verujem da je popio celu flašu!”
Kao što metonimija može označiti celinu jednim svojim delom, ona označava i celinom jedan svoj deo, kao u primeru s telefonom.
Dakle, možete slobodno pitati: „Zašto nisi pomerio taj sat?! Mogao sam da zakasnim na autobus”.
N. Mirković