Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Uprkos krizi tržište IT sektora godišnje raste oko 10 odsto

07.12.2022. 08:47 08:55
Piše:
Foto: R. Hadžić

Domaći IT sektor beleži razvoj kako u pogledu prihoda, povećanju zaposlenosti i kapitala i to uprkos krizi - pokazuje najnovija studija “ICT in Serbia - At a Glance".

Reč je o jedinoj publikaciji u Srbiji koja se na sveobuhvatan način bavi sektorom informacionih tehnologija u našoj zemlji i pokriva sve najvažnije aspekte poslovanja u tom sektoru.

Publikacija je predstavljena juče u Edukativnom centru za obuke u profesionalnim i radnim veštinama i šesta je po redu. Rezultat je napora zainteresovanih strana iz sfere poslovanja, istraživanja, inovacija, obrazovanja i javnog sektora, kojim koordinira Vojvođanski IKT klaster. Dve godine nakon poslednjeg izdanja, tim koji sprovodi ovaj projekat dokumentuje sve relevantne podatke vezane za domaći IT sektor koji, prema rečima autora, napreduje ogromnim koracima, postaje izvozni sektor broj jedan u zemlji i sve više doprinosi nacionalnom BDP-u, dok je preduzetništvo u ovom domenu u porastu, sa zapaženim ulaganjima u tehnološke ideje i startapove u Srbiji.


Ivanišević: IT sektor tačka oslonca za nova radna mesta

Pokrajinski sekretar za privredu i turizam dr Nenad Ivanišević je predočio podsticajne mere Sekretarijata namenjene ovom sektoru i naglasio da je IT sektor tačka oslonca za stvaranje novih radnih mesta i regionalni razvoj i partnerstva. - Na svetskoj izložbi u Dubaiju sam rekao da sam ponosan što Vojvodina predvodi IT sektor u celoj Srbiji - rekao je Ivanišević. - Danas smo svedoci da uz Novi Sad i drugi gradovi u Vojvodini mogu da se podiče prisustvom brojnih svetskih IT kompanija, velikim prihodom, velikim brojem zaposlenih inženjera, ali i drugih stručnjaka iz oblasti informatike. U buyetu za narednu godinu planirali smo znatna sredstva za prekvalifikaciju i dokvalifikaciju u IT sektoru.


Jedan od autora ove publikacije Milovan Matijević, direktor komanije Mineco Computers i IT analitičar, rekao je da kadrova za IT sektor još uvek ima dovoljno, ali da se uočavaju ograničenja.

- Pokazuje se da ljudske resurse treba da tražimo na drugim stranama, a tu su veoma značajne žene – kazao je Matijević. -Interesovanje devojaka da studiraju je veliko i trenutno u Srbiji ima oko 150.000 studentkinja, dok je oko 100.000 studenata. Sigurno je da bismo, kada bi žene svoja interesovanja okrenule prema fakultetima koje obrazuju IT kadrove imali rešenje još nekoliko narednih godina.

Stub IT industrije su mala i srednja preduzeća, a većina u našoj zemlji jesu kompanije upravo za razvoj softvera jer čine čak 70 odsto ukupnog broja IT kompanija. Po Matijevićevim rečima, u Srbiji posluje 3.768 IT kompanija u kojima radi 48.173 zaposlenih. Više od 60 odsto kapaciteta ove industrije je u vlasništvu stranaca.

Studija je obuhvatila sedam oblasti i pokazuje kojim putem treba dalje ići kada je reč o ovoj vrsti poslovanja. Pored opštih poslovnih izazova i poslovne klime, autori su se posvetili i proceni IT sektora u Srbiji, softverskom sektoru, preduzetništvu i podršci ekosistemu, razvoju domaćeg informacionog društva i edukacijama i obrazovanju u IKT sektoru i unapređenju ljudskih resursa u ovom domenu.

Procenjuje se da IT tržište dostiže godišnji rast od oko 10 odsto, a uzimajući u obzir složene okolnosti i globalnu pandemijsku i energetsku krizu, održiv rast ovog sektora može se posmatrati kao izuzetno pozitivna pojava. Evidentiran je porast broja zaposlenih u kompanijama u domaćem i u stranom vlasništvu, dok softverski izvoz dostiže oko 2,5 milijardi u 2022. godini, što jeste osnova za lakše predviđanje i planiranje parametara izvoza u 2023. godini, za koji se veruje da će premašiti tri milijarde evra.

Pokrovitelj i domaćin ove konferencije i saradnik u izradi studije je Pokrajinski sekretarijat za privredu i turizam, a studiju su podržali Nemačka organizacija za međunarodnu saradnju, privredne komore Srbije i Vojvodine i Novosadski sajam. Autori studije su Vojvođanski IKT klaster i kompanija „Mineco Computers" koja se godinama bavi prikupljanjem relevantnih podataka vezanih za IT sektor.

S. Aničić Ilić

Piše:
Pošaljite komentar