Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Упркос кризи тржиште ИТ сектора годишње расте око 10 одсто

07.12.2022. 08:47 08:55
Пише:
Фото: Р. Хаџић

Домаћи ИТ сектор бележи развој како у погледу прихода, повећању запослености и капитала и то упркос кризи - показује најновија студија “ИЦТ ин Сербиа - Ат а Гланце".

Реч је о јединој публикацији у Србији која се на свеобухватан начин бави сектором информационих технологија у нашој земљи и покрива све најважније аспекте пословања у том сектору.

Публикација је представљена јуче у Едукативном центру за обуке у професионалним и радним вештинама и шеста је по реду. Резултат је напора заинтересованих страна из сфере пословања, истраживања, иновација, образовања и јавног сектора, којим координира Војвођански ИКТ кластер. Две године након последњег издања, тим који спроводи овај пројекат документује све релевантне податке везане за домаћи ИТ сектор који, према речима аутора, напредује огромним корацима, постаје извозни сектор број један у земљи и све више доприноси националном БДП-у, док је предузетништво у овом домену у порасту, са запаженим улагањима у технолошке идеје и стартапове у Србији.


Иванишевић: ИТ сектор тачка ослонца за нова радна места

Покрајински секретар за привреду и туризам др Ненад Иванишевић је предочио подстицајне мере Секретаријата намењене овом сектору и нагласио да је ИТ сектор тачка ослонца за стварање нових радних места и регионални развој и партнерства. - На светској изложби у Дубаију сам рекао да сам поносан што Војводина предводи ИТ сектор у целој Србији - рекао је Иванишевић. - Данас смо сведоци да уз Нови Сад и други градови у Војводини могу да се подиче присуством бројних светских ИТ компанија, великим приходом, великим бројем запослених инжењера, али и других стручњака из области информатике. У buyеtu за наредну годину планирали смо знатна средства за преквалификацију и доквалификацију у ИТ сектору.


Један од аутора ове публикације Милован Матијевић, директор команије Минецо Цомпутерс и ИТ аналитичар, рекао је да кадрова за ИТ сектор још увек има довољно, али да се уочавају ограничења.

- Показује се да људске ресурсе треба да тражимо на другим странама, а ту су веома значајне жене – казао је Матијевић. -Интересовање девојака да студирају је велико и тренутно у Србији има око 150.000 студенткиња, док је око 100.000 студената. Сигурно је да бисмо, када би жене своја интересовања окренуле према факултетима које образују ИТ кадрове имали решење још неколико наредних година.

Стуб ИТ индустрије су мала и средња предузећа, а већина у нашој земљи јесу компаније управо за развој софтвера јер чине чак 70 одсто укупног броја ИТ компанија. По Матијевићевим речима, у Србији послује 3.768 ИТ компанија у којима ради 48.173 запослених. Више од 60 одсто капацитета ове индустрије је у власништву странаца.

Студија је обухватила седам области и показује којим путем треба даље ићи када је реч о овој врсти пословања. Поред општих пословних изазова и пословне климе, аутори су се посветили и процени ИТ сектора у Србији, софтверском сектору, предузетништву и подршци екосистему, развоју домаћег информационог друштва и едукацијама и образовању у ИКТ сектору и унапређењу људских ресурса у овом домену.

Процењује се да ИТ тржиште достиже годишњи раст од око 10 одсто, а узимајући у обзир сложене околности и глобалну пандемијску и енергетску кризу, одржив раст овог сектора може се посматрати као изузетно позитивна појава. Евидентиран је пораст броја запослених у компанијама у домаћем и у страном власништву, док софтверски извоз достиже око 2,5 милијарди у 2022. години, што јесте основа за лакше предвиђање и планирање параметара извоза у 2023. години, за који се верује да ће премашити три милијарде евра.

Покровитељ и домаћин ове конференције и сарадник у изради студије је Покрајински секретаријат за привреду и туризам, а студију су подржали Немачка организација за међународну сарадњу, привредне коморе Србије и Војводине и Новосадски сајам. Аутори студије су Војвођански ИКТ кластер и компанија „Минецо Цомпутерс" која се годинама бави прикупљањем релевантних података везаних за ИТ сектор.

С. Аничић Илић

Пише:
Пошаљите коментар