Izložba "Pogled u nebo" do kraja novembra u Novom Sadu
NOVI SAD: U galeriji Arhiva Vojvodine u Novom Sadu je otvorena izložba astro-fotografija ''Pogled u nebo'' autora Miloša Gagić i gostujućih autora Jaroslava Grnje, Filipa Mitića i Dušana Mrđe.
Miloš Gagić, predsednik Udruženja astronoma "Kosmos" i pasionirani posmatrač svemira, kaže da je višegodišnje posmatranje i fotografisanje posmatranog dovelo i do izložbe.
Osim fotografija autor nudi i svoje znanje o astronomiji, pa uz svaku fotografiju galaksija, zvezda, maglina, ide priča o tome.
Nebesko prostranstvo i zvezde koje se vide na noćnom nebu nisu isti za običnog posmatrača i astrofotografa, jer iza stoje godine učenja. I uvek ima još da se uči. Na početku, bukvalno, nisam imao pojma ni o čemu. Nisam znao ni kako se postavlja teleskop. I sad sigurno nekoliko sati svakodnevno provedem učeći o astrofotografiji i astronomiji, ali ja to volim. Iako sam profesor istorije po obrazovanju i nemam nikakve veze s prirodnim naukama, od trenutka kada sam kupio teleskop počeo je da me oduševljava taj prizor. I dan danas je tako. A kad počnem da radim astrofotografiju i izvlačim detalje, to je poseban doživljaj, kaže Gagić.
Gagić je uključen u projekat "Elektra", na kojem zajedno rade Prirodno-matematički fakultet, tri astronomska društva iz Novog Sada - "Kosmos", "Lira" i "Novi Sad" - i opservatorije u mađarskom gradu Baja.
Cilj projekta je da se skrene pažnja koliko noćno nebo može biti i turistička atrakcija, a ne samo prirodna lepota.
Oprema ne mora biti previše skupa, ali je potrebno tamno nebo. Najbolje fotografije nastaju na tamnim mestima. Jer, koliko god da imate velik teleskop i dobru kameru, potrebno je tamno nebo. A sve ga manje vidimo. Dobra stvar je što u Vojvodini postoje takva mesta, a pogotovo u Srbiji oko Tare i Priboja. Evropa više ne vidi mlečni put, jer je svetlosno zagađenje uzelo maha. Mi ga još vidimo, ali je važna borba za tamno nebo, kaže Gagić.
Izložva astro-fotografija biće otvorena do kraja novembra.