Jezikomanija: Stigao vam je imejl
Termin za elektronsku poštu, e-mail/email/mail, u srpskom jeziku, pravilno se govori i piše IMEJL ili MEJL. Imejl-adresa se piše sa crticom.
Prefiksoid radio koji se odnosi na zračenje, piše se spojeno: radioaktivnost, ali onaj koji se odnosi na radio ili radijski, piše se sa crticom: RADIO-TELEVIZIJA.
Sastavljeno se piše složenica sa prefiksoidom „auto” kada znači „samo” ili „sopstveni”: autoportret, autobiografija, ali kao skraćenica od automobil ili automobilski, piše se sa crticom: auto-trke, auto-put, auto-kamp. Ako su udvojeni, normira se odvojeno pisanje: auto i moto trke.
Kada se imeničke i pridevske izvedenice kombinuju s brojevima da bi se izbegle duge reči, deo pisan ciframa se s drugim delom povezuje crticom: 48-časovni, 30-satni.
Crtica se piše kao spojni znak između drugog dela složenice ili izvedenice i prvog njenog dela izraženog ciframa: 75-godišnjak.
Pravopis propisuje da je bolje pisati dvadesetak slovima, nego 20-ak.
Kada su u pitanju uzvici, spojeno se piše uzvik upomoć, a primeri poput jao-jao, tip-top, hm-hm se pišu sa crticom.
Pravilno je pisati zookultura, zoologija, ali zoo-vrt kao skraćenicu od zoološki vrt.
Kada su u pitanju tradicionalna i njima slična relativno novija stilska skraćenja kod kojih se prva sastavnica (imenica) oseća kao pridev, pišu se sa crticom: fiks-ideja, set-lopta, set-meč lopta.
N. Mirković