Na Čeneju trodnevno svetsko finale u lansiranju malih satelita i raketa
Svetsko finale u lansiranju malih satelita i raketa, koje ujedno predstavlja i simulacija svemirske misije, počelo je juče na aerodromu na Čeneju u Novom Sadu, i trajaće do utorka, 27. septembra.
Na takmičenju učestvuje 15 ekipa koje imaju zadatak da sa čenejske travnate piste lansiraju dve rakete na čvrsto gorivo koje će „popeti“ na visinu od jednog kilometra, prikupiti određene podatke i vratiti se na zemlju.
Šampionat je od velike važnosti i ima istorijski značaj, ne samo za našu zemlju, već i region - prvi put se organizuje u Srbiji i jedino je takmičenje na svetu iz oblasti svemirskog inžinjeringa koje se u ovom trenutku održava.
Pokrajinski sekretar za privredu i turizam dr Nenad Ivanišević otvorio je takmičenje i kazao da je bitno promovisati aerodrom na Čeneju i Aeroklub „Novi Sad“ čiji članovi ulažu veliki napor da mu vrate staru slavu i sjaj.
- Ovo je istorijski korak za nas i verujem da ćemo s Čeneja u skorijoj budućnosti lansirati i prvi satelit. Već smo započeli razgovore s predstavincvima Indije kako bismo dogovorili dalju saradnju u oblasti razvoja svemirskog programa - rekao je Ivanišević.
Predsednik Aerokluba „Novi Sad“ Dragoljub Samardžić istakao je da je ponosan što kroz druženje i nauku možemo da promovišemo naše stručnjake i ljubav prema novosadskom plavom nebu.
- Naredne godine Aeroklub slavi 100. godina postojanja i ovo je pravi momenat i način da pokažemo šta sve možemo i za šta smo osposobljeni – kazao je Samardžić. - Ovaj događaj će Novi Sad, Vojvodinu, pa i čitavu Srbiju uvesti u jednu potpuno novu oblast i pokazati svetu koliko vrsnih stručnjaka imamo među mladima, ali i da uhvatimo korak s državama koje već godinama razvijaju svemirsku tehnologiju.
Predsednik Upravnog odbora Komiteta za razvoj svemirskog programa iz Novog Sada Dušan Radosavljević naglasio je da smo uspeli da se ucrtamo na svetsku mapu raketnog inžinjeringa.
Povodom obeležavanja 75. godišnjice nezavisnosti Indija je finansirala projekat u okviru koga su studenti indijskih univerziteta izradili 75 satelita, a jedan od njih biće poklonjen Asocijaciji Jugoistočne Evrope za svemir (SESA), koju čine Komitet za razvoj svemirskog programa (CSPD) iz Novog Sada, Jadranska aerosvemirska asocijacija (A3), Centar za edukaciju i robotiku, inovacije i tehnologiju CERIT iz Bosne i Hercegovine, Montenegro spejs risrč (MSR) iz Crne Gore i Centar za inovacije i tehnološki razvoj (NAVIA) iz Severne Makedonije. Satelit koji je poklon u znak prijateljstva između Srbije i Indije biće lansiran do kraja godine.
- Ovo je uvod u slanje našeg četvrtog satelita u svemir koje će se odigrati do kraja godine u okviru obeležavanja 75 godina nezavisnosti Indije – objasnio je Radosavljević ali nije želeo da otkrije namenu tog satelita, već je samo nagovestio da će ceo region imati koristi od te misije. – Sada imamo podršku pokrajinskog sekretarijata za privredu i turizam, koji je prepoznao značaj uključenja naše zemlje u „svemirsku trku“. Zahvaljući saradnji s partnerima iz Indije i podršći Pokrajinske vlade, uspeli smo da, možda u poslednjem trenutku, se priključimo državama koje već duže rade na razvoju raketnog inžinjerstva i svemirskih misija.
Direktor projekta „75 satelita“ Kapati Gopala Krišna pojasnio je da je cilj projekta, osim proslave nezavisnosti Indije, uključivanje što većeg broja studenata, koji sa svežim idejama mogu dati veliki doprinos u nauci. On je podsetio na dugogodišnje prijateljstvo Srbije i Indije koje se prožima u različitim oblasti, te da će nakon završetka ovog projekta i ragovora s predstavnicima Pokrajinske vlade saradnja biti još plodonosnija.
S. Kovač