U galeriji SANU otvorena izložba posvećena Nikoli Dobroviću
U godini u kojoj se navršava 125 godina od rođenja arhitekte Nikole Dobrovića planiran je serijal događaja koji će biti realizovan u organizaciji Srpske akademije nauka i umetnosti, uz učešće Arhitektonskog i Filozofskog fakulteta Univerziteta u Beogradu, kao i Udruženja arhitekata Srbije, Beogradske internacionalne nedelje arhitekture, Akademije arhitekture Srbije i Kulturnog centra Beograda.
A centralna manifestacija je izložba „Nikola Dobrović – pod zastavama modernih pokreta”, autora prof. dr Marte Vukotić Lazar i mr Bojana Kovačevića, koja je preksinoć otvorena u Galeriji SANU.
Od skica do maketa, predmeta kojim je prvi gradski arhitekta grada Beograda u istoriji radio i stvarao remek-dela, izložba pokazuje svu širinu stvaralaštva ovog intelektualca, autora brojnih kritičkih istoriografskih studija o arhitekturi i gradovima, profesora fakulteta, direktora Urbanističkog instituta Srbije, arhitektu koji je, pored ozbiljnog traga u arhitekturi Dubrovnika, Crne Gore i Beograda, ozbiljno uticao na brojne generacije studenata Univerziteta u Beogradu gde je predavao. Jedno od njegovih čuvenih dela - Državni sekretarijat narodne odbrane u Beogradu – čuveni Generalštab, i danas stoji kao spomenik – nažalost, spomenik NATO bombardovanju, u kojem je ozbiljno oštećen.
– U kulturi jednog naroda obeležilo je njihovo delo, ne samo u tim vremenima, već i onim koji iza njih dolaze. Takvim imenima naše istorije koja su iza sebe ostavila dubok trag Srpska akademija nauka i umetnosti posvećuje posebnu pažnju , vezujući svoje aktivnosti i za obeležavanje njihovih jubilarnih godišnjica. – rekao je akademik Milan Lojanica. – Jedno takvo ime je arhitekta Nikola Dobrović, koji je u oblastima projektovanja i građenja kuća, kao i oblasti urbanističkog planiranja gradova, ali i u obrazovanju generacija naučnika i arhitekata ostavio dubok trag. Dobrovićevo delo simbol je duboke povezanosti sa duhom avangarde i idealima istorijskih i društvenih preporoda, kao i misionarstva u oblasti kulture, koji su se pod zastavama modernih pokreta širili Evropom baš u vreme Dobrovićevog školovanja , njegove rane prakse u Pešti i Pragu, a upravo to će pratiti čitav njegov privatni i profesionalni život. Ideja o preporodu je oslonac Dobrovićevog idealističkog uverenja da se arhitekturom može promeniti ili makar popraviti ovaj svet i ona je u korenu njegovog opredeljenja za tvrdu borbu nove graditeljske misli.
Na izložbi je prikazan veći broj projekata, ličnih predmeta, arhivske građe, umetničkih dela i dokumentarnih filmova koji se čuvaju u Arhivu i Biblioteci SANU, Muzeju nauke i tehnike – Beograd, Narodnom muzeju u Beogradu, Kući legata, Filmskim novostima kao i u brojnim privatnim kolekcijama.
I. Radoičić