Neža Torkar: Emocije i strast
Sa idejom reinterpretacije harmonike kao tradicionalnog i dominantno muškog instrumenta, u Novi Sad stiže heroina harmonike Neža Torkar koja će premijerno izvesti kompoziciju “Matica” Arshia Samsaminia iz Irana, specijalno posvećenu novom programskom luku „Heroine“ Evropske prestonice kulture.
Uz Vojvođanski simfonijski orkestar, pod dirigentskom palicom maestra Bojana Suđića, ova akordeonistkinja će u Novi Sad doneti svežinu, energiju i žensku snagu. Nežin koncert, zakazan za 18. maj u novosadskoj Sinagogi, ujedno će otvoriti sedmo izdanje Internacionalnog festivala harmonike i kamerne muzike „Eufonija“.
Neža Torkar dobitnica je brojnih nagrada, među kojima se izdvaja prva nagrada na takmičenju “Arrasate Hiria” u Španiji, jednom od najprestižnijih svetskih takmičenja harmonikaša. Nakon završene srednje muzičke škole u Ljubljani, otišla je u Nemačku gde je diplomirala, a potom i magistrirala kod profesora Ivana Kovala na Univerzitetu za muziku Franc List Vajmar. Redovno nastupa kao solista ili u različitim kamernim ansamblima i radi na raznim projektima kao što su Musicals, Gewandhaus Leipzig, Jeunesses Musicales Slovenia, RTV Slovenia, Festival Qubqana, Weimarische Frühjarstage, Festival Echos, i mnogi drugi.
Kakav je osećaj pred koncert i kolika je odgovornost premijerno svirati dela kompozitora ovakvog kalibra?
– Osećaj pred koncertom je dobar, radujem se probama sa izuzetnim orkestrom kakav je VSO i muziciranju sa drugim kolegama. Jedan od mojih projekta je „Ansambel za moderno muziko via nova“, u okviru kog puno radimo sa savremenim kompozitorima i primarno sviramo svetske premijere. No, kao solistkinja, sa orkestrom ću prvi put izvesti ovakvu premijeru, ali zbog toga sam veoma i sretna i ponosna. Radi se o velikom kompozitoru, i meni je izuzetna čast, ali to jeste i velika odgovornost.
Šta je to što će publika imati priliku još da oseti/dobije/upije na vašem koncertu?
– Na koncertu ću pored “Matice” sa orkestrom izvesti još Opale Concerto francuskog kompozitora i harmonikaša Rišara Galijana. Koncert je dosta raznoličan. Njegov opus odiše Mediteranom, nostalgijom, melanholijom, ali, s druge strane, i energičnim tango ritmovima. Publika može očekivati mnogo emocija i strasti, svakako slobodne interpretacije i energije.
Sedma godina festivala posvećena je promociji žena u umetnosti koje su svojom energijom i angažovanošću stvarale istoriju harmonike u umetničkoj muzici 20. i 21. veka. Koliko je značajno da se na ovakav način osnažuju žene muzičarke, pogotovo kada je reč o harmonici koja važi za muški instrument?
– Radujem se mnogo što je ovaj festival posvećen promociji žena. Svaka prilika je dobrodošla, da se muzičarke, umjetnice dokažu i pokažu da su ravnopravne muškim. Puno je žena koje se stalno moraju dokazivati kako bi bile poštovane.
Po vašem mišljenju, gde je danas žensko izvođaštvo?
– Žene su sve uspešnije i poznatije u svetu muzike. Svojim senzibilitetom, strašću i stavom, one doprinose visoko kvalitetnom izvođenju kompozicija.
Ko su vam bili uzori ne početku karijere, a ko su za Vas heroine današnjice?
– Uzori na početku su bili različiti slovenački harmonikaši i moji učitelji poput profesorke Diane Simbera, takođe profesor Ernö Sebastian, Marko Hatlak… Kasnije na studijama u Nemačkoj se, naravno, to proširilo na internacionalne umetnike.
G. Gajin