Novi književni kružok na novosadskoj sceni: Beleške iz CK13
- Naš junak u Novi Sad dolazi vozom.
U tom trenutku svi su se nasmejali, a Mihalj Đuraki je kratko prokomentarisao:
- Da. Naučna fantastika.
Mihalj Đuraki je tako govorio na promociji Književnog časopisa „Beleške“ u Omladinskom klubu CK13. U Crnoj kući, (još uvek, jer hoće da je ruše) u Novom Sadu, gde se stalno nešto ruši, a nešto novo gradi, osim Tvrđave. Valjda zato što je u Petrovaradinu.
Đuraki je za „Beleške“ preveo priču „Novosadska avantura“ Šandora Ileša (1914-2009) i rekao da je izabrao baš nju zato što govori o „ruralnom“, starom Novom Sadu.
- Bitno je ne samo ono što je sad i kako je, nego i ono što je bilo, odakle smo i šta su nam koreni – naveo je mudro mladić, u društvu nekoliko desetina mladih ljudi, uglavnom ženskog roda, što je takođe važno za ovu priču.
Žene prijateljice, žene ljubavnice, žene majke, žene radnice, žene pesnikinje, tema su koju ističe i uredništvo „Beleški“, Sanja Pavlović, Svetlana Savić, Đorđe Majstorović. Ona se i nametnula, jer je u poslednje vreme takav bio rodni sastav u angažmanu čitalačkog klabinga i radionica pisanja u CK 13. A nije daleko ni od društvene stvarnosti, čak i na književnoj sceni.
Od sadržaja „Beleški“, izdvojen je prikaz Nadežde Stojanov nove knjige, zbirke priča „Mliječni zubi“ Lane Bastašić, s kojom je u CK 13 rađen i razgovor tim povodom. Za Nadeždu Stojanov knjiga je još uzbudljivija od romana „Uhvati zeca“, s kojim se pročula Lana Bastašić. „Mliječni zubi“ govore o nasilju nad decom, vidljivom i skrivenom.
Tamara Radević u intervjuu sa Ognjenkom Lakićević raskrinkavala je proces pisanja. Autorka je na promociji „Beleški“ u CK 13 podelila da je, radeći intervju sa pesnikinjom, dobila i više od odgovora na svoja pitanja.
U Književnom časopisu „Beleške“ mogu još da se pročitaju prikaz Marine Radovanović knjige „Srneća leđa“ Ane Marije Grbić. Gorica Radmilović piše o romanu „Otkako sam kupila labuda“ Tanje Stupar Trifunović. Objavljene su i pesme Darije Sabadoš, Jane Domonji, Jelene Davidović, Ksenije Golubović, priče Tanje Gavrilović, Jelene Galović, Hane Vučković...
„Beleške“ predstavljaju zaista bogat, kvalitetan i raznovrstan časopis koji beleži jedan pravi književni kružok, možda čak i buduću scenu. Za autora ovog teksta, verovali ili ne, naučna fantastika je bilo videti da ima mladih ljudi koji pišu i čitaju knjige, i živo ih zanima svaka reč, svaka priča i pesma.
I. Burić