Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Mali: U planu sporazumi sa Bahreinom za brži ekonomski razvoj

06.04.2021. 14:39 15:50
Piše:
Foto: Tanjug (video)

BEOGRAD: Kako bi ekonomska saradnja između Srbije i Bahreina bila veća, u planu je da se u narednom periodu sklope sporazumi kojima bi se izbeglo dvostruko oporezivanje i promovisale i zaštitile investicije obe zemlje, a to bi sa pravne strane privrednicima omogućilo da lakše posluju, izjavio je danas ministar finansija Siniša Mali na otvaranju biznis foruma Srbija-Bahrein.

Mali je istakao da je u planu i da se dogovori sporazum o strateškom udruživanju sa Bahreinom, kakav Srbija već ima sa Ujedinjenim Arapskim Emiratima.

"Tim sporazumima obe strane imaće više poverenja. Želimo sa te pravne perspektive da napravimo jedan put kojim ćemo moći da hodamo u narednim godinama", rekao je Mali.

Poručio je privrednicima iz Bahreina da je Srbija dobra zemlja za investiranje iz više razloga, a između ostalih naveo je to što su naši zakoni u skladu sa evropskim, zbog statešskog cilja naše zemlje da postane punopravna članica EU.

"To investitorima daje sigurnost", ukazao je Mali.

Istakao je i da Srbija ima sporazume o slobodnoj trgovini sa EU, Evroazijskom unijom, Turskom, Ceftom, što svim investitorima koji dolaze ovde otvara mogućnost za izvoz bez poreza i carine na tržišta od preko jedne milijarde ljudi.

Mali je ukazao i da se Srbija u poslednjih godini dobro pokazala u borbi protiv pandemije i dodao da je tu bitku vodila na dva fronta - zdravstvenom i ekonomskom.

Zahvaljujući paketima podrške za građane i privredu u ukupnom iznosu od osam milijardi evra privreda je uspela da izbegne scenario otpuštanja radnika i zatvaranja fabrika, dodao je Mali.

"U Velikoj Britaniji, Španiji, Italiji i mnogim drugim zemljama milioni ljudi su ostali bez posla, jer su se kompanije zatvarale. Mi smo uspeli da izbegnemo taj scenario, jer smo podržali privredu i građane sa tri paketa pomoći", rekao je Mali.

Naša privreda je, kaže, ostala stabilna, Srbija je imala najniži pad BDP-a u Evropi, nezaposlenost je u 2020. bila niža nego 2019. godine, a javni dug nije ugrožen i ostao je ispod 60 odsto.

S druge strane, dodaje Mali, Srbija se borila da za građane obezbedi dovoljno maski, lekova, da izgradi dve kovid bolnice, poveća plate zdravstvenim radnicima, ali i da se izbori za četiri vrste vakcina.

Mali je ukazao da je Srbija više puta proglašavana za zemlju koja, shodno svojoj ekonomiji, privlači najviše stranih direktnih investicija, a to, kaže ministar, govori da je ekonomski stabilna, da ima dobar sistem oporezivanja i da podržava investitore.

Ministar je govorio i o programu "Srbija 2025" kojim je planirano ulaganje 40 milijardi evra u infrastrukturu - autoputeve, rekonstrukciju železnice, izgradnju industrijskih parkova, zaštiti životne sredine.

"Time želimo da Srbiju učinimo još atraktivnijom za nove investitore", rekao je Mali.

Direktor Državnog investicionog fonda Bahreina (Mumtalakat) Kalid Omar Mohamed Al Romaihi ističe da je impresioniran rezultatima koje je Srbija ostvarila u oblasti ekonomije.

Današnji poslovni forum je, kaže, šansa za početak poslovnih veza između Srbije i Bahreina.

Istakao je da organizacija na čijem je čelu ima nameru da se širi u poljoprivrednom sektoru, a upravo taj sektor, dodaje on, vidi kao najveći mogućnost za saradnju između Srbije i Bahreina.

"Smatram da je ovo zasigurno oblast gde možemo usko sarađivati sa Srbijom. Ujedinjeni Arapski Emirati imaju uspešnu saradnju sa Srbijom u toj oblasti. Pored toga, Srbija ima stabilnu ekonomiju što je glavni faktor koji svaki investitor traži", rekao je Al Romaihi.

Pored poljoprivrede, oblasti za saradnju za koje je Bahrein zainteresovan jesu nekretnine, finansijske tehnologije, IT, prehrambena industrija...

Poljoprivreda, logistika, IT u fokusu saradnje Srbije i Bahreina

Tržište Kraljevine Bahreina otvoreno je za proizvode iz Srbije, a prostor za proširenje saradnje privrednici dve strane vide u poljoprivredno-prehrambenoj industriji, sektoru logistike, IT i telekomunikacijama.

To je rečeno danas na poslovnom forumu Srbija-Bahrein, koji je organizovan u okviru dvodnevne posete delegacije Bahreina Srbiji, a na kojem je 20 srpskih kompanija predstavilo svoje poslovanje i potencijale za saradnju sa tom zemljom.

Ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Branislav Nedimović rekao je da forumu prisustvuju predstavnici najjačih investicionog fondova iz Bahreina i naših kompanija, a da je cilj foruma da se započnu novi poslovi.

Dodaje da je saradnja sa Bahreinom moguća u oblasti odbrambene industrije, hotelijerstva i agrobiznisa, a da današnjem forumu prisustvuju naše kompanije iz oblasti agrobiznisa, IT sektora i sektora logistike.

"Sektor logistike je jako važan, zbog udaljenosti Srbije i Bahreina, i ako želimo da izvozimo tamo, moramo biti logistički dobro povezani", rekao je Nedimović novinarima.

Istakao je da je našim proizvodima iz Srbije potrebno 10-12 dana da stignu do luka i dodao da je Bahrein sve svoje luke stavio Srbiji na raspolaganje.

"Ako smo mogli da se povežemo sa Kinom, Indijom i UAE, ne vidim razlog zašto ne bismo mogli i sa Bahreinom", rekao je Nedimović.

Konkretno su, kaže, privrednici iz Bahreina zainteresovani za jagodičast i bobičasto voće, goveđe i jagnjeće meso, ali i za sve povrtarske kulture.

Ministar podseća da Bahrein svega 25 odsto svojih potreba za hranom zadovoljava na svojoj teritoriji, a da sve ostalo mora da uvozi.

Ako sve bude bilo po planu, Nedimović kaže da je izvoz naših proizvoda u Bahrein moguć već idućeg meseca.

Direktor Sektora za strateške analize, usluge i internacionalizaciju Privredne komore Srbije Mihailo Vesović ističe da se za srpske privrednike otvara potpuno novo tržište.

"Danas su prisutni predstavnici investicionog fonda iz Bahreina koji raspolaže kapitalom preko 10 milijardi dolara za investiranje u Evropu, Severnu Afriku i Bliski Istok", izjavio je Vesović.

On je dodao da Bahrein želi da napravi snažne logističke centre širom sveta i da to predstavlja značajan prostor za saradnju sa privrednicima iz Srbije.

Istakao je da iz Bahreina Srbija najviše uvozi rude aluminijuma, a izvozimo gume za vozila i delom jabuke i pića.

Iskustvo poslovanja na tržištu Bahreina predstavila je kompanija "VodaVoda", čiji je istoimeni proizvod već pozicioniran na tom tržištu, a kao premijum proizvod postala je i zvanično piće bahreinskog dvora.

Kreator i osnivač brendova VodaVoda i Gorki list Vojin Đorđević rekao je da se VodaVoda, kao jedna od najkvalitetnijih arteških voda sveta, izvozi u čak 15 zemalja.

"To je dokaz da za kvalitetne proizvode iz Srbije ima mesta ne samo u Bahreinu, već i na svim razvijenim tržištima sveta. Želimo da svojim primerom promovišemo izvoz kao moguće i efikasno rešenje za postizanje dodatne stabilnosti i diversifikaciju komercijalnih rizika, posebno tokom krize izazvane pandemijom kovid-19 kojoj svedočimo", kaže Đorđević.

Ukupna robna razmena Srbije i Bahreina u 2020. godini iznosila je 40,7 miliona dolara.

U Bahrein smo prošle godine najviše izvozili gume za automobile, jabuke, mineralnu vodu, električne mašine i opremu, testenine...

Uvozili smo najviše sirovi aluminijum, različitu vojnu robu, tkaninu i drugo.

Piše:
Pošaljite komentar
Vučić i izaslanik kralja Bahreina na vojnom prikazu

Vučić i izaslanik kralja Bahreina na vojnom prikazu

06.04.2021. 10:51 10:54
Vučić s izaslanikom kralja Bahreina: Srbija  brine o interesima prijatelja

Vučić s izaslanikom kralja Bahreina: Srbija  brine o interesima prijatelja

05.04.2021. 18:30 18:31