Jezikomanija: Do sad i dosad?
NOVI SAD: SAD i SADA su prilozi koji znače - u ovo vreme. DOSAD i DOSADA su prilozi sastavljeni od predloga DO i priloga SAD(A). Odvojeno pisanje i ostvarivanje završnog vokala -a kod priloga SAD(A) u predloškim vezama sa OD i DO po pravilu je znak posebnog isticanja. Zato je u takvim slučajevima uobičajeno (ali ne i obavezno) odvojeno pisanje – do sad(a).
Dakle, nijedan od navedenih priloga nije nepravilno napisan. Kako će se pisati zavisi od akcenta reči i konteksta. Isto važi i za spojeve predloga OD i DO s prilozima KAD(A), TAD(A) i ONDA.
ZASAD ili ZA SADA? Priloški spojevi za kad(a), za onda i za tada pišu se uvek odvojeno, jer imaju značenje vremenske namene: za koje vreme, za koji momenat.
S druge strane, ZA i SAD(A) mogu se pisati ili odvojeno ili spojeno, u zavisnosti od značenja:
- spojeno kada ZASAD(A) znači u ovo vreme, u ovom trenutku, ovog časa, sad: ZASAD(A) se dobro snalazimo;
- odvojeno kada je naglašena vremenska namena, u smislu za ovaj momenat, za izvesno vreme: Nešto ZA SAD(A), a nešto za kasnije.
KAMOLI ili KAMO LI? Ovaj veznik (često ide uz veznik A) ističe da je ono što se govori prirodna posledica onog što je već rečeno: „Nema ona ni momka, a kamoli verenika.” Piše se sastavljeno – KAMOLI, A KAMOLI. Međutim, napisaćemo: „ Kamo li se uputio?”
N. Mirković