Mesec frankofonije u Galeriji Matice srpske
Kao i prethodnih desetak godina mart je u Galeriji Matice srpske posvećen obeležavanju frankofonije, njene raznolikosti, bogatstva, kulturnog prožimanja i uticajnosti.
O bogatom programu Meseca frankofonije, koji se ove godine realizuje pod nazivom Inspirisani Francuskom, u saradnji sa Francuskim institutom u Srbiji i značaju ove manifestacije, juče su na konferenciji za novinare govorili dr Tijana Palkovljević Bugarski, upravnica Galerije Matice srpske i Vladimir Marinković, rukovodilac ogranka Francuskog instituta u Novom Sadu. Ideja manifestacije, po rečima dr Tijane Palkovljević Bugarski je da se promoviše pre svega francuski jezik, ali pošto se oni u Galeriji bave likovnim jezikom, namera im je da kroz ove programe promovišu veze francuske i srpske kulture i njihove neposredne uticaje.
Tokom marta kroz predavanja, koncerte, stručna vođenja, edukativne programe i kreativne radionice za decu posetioci će imati priliku da se upoznaju sa društveno-umetničkim prilikama u Francuskoj krajem 19. i početkom 20.veka, sa likovnom i muzičkom umetnošću toga doba, kao i sa značajem koji su Pariz i Francuska imali za srpske umetnike i razvoj srpskog slikarstva.
Povodom Meseca frankofonije u Galeriji Matice srpske juče je uručen i predstavljen i prvi poklon koji su dobili u ovoj godini, crtež poznatog novosadskog umetnika Milana Kerca(1914–1980) sa prikazom Pariza iz 1970. Crtež je Galeriji poklonio novosadski arhitekta Sava Forkapić, koji je ukazao da je Kerac poznatiji kao slikar i grafičar, a da su mu crteži nepravedno ostali manje zapaženi iako je bio odličan crtač. U seriji crteža koje je uradio posebno mesto zauzimali su Pariz, Venecija i Holandija.
Najavljena su dva predavanja kustosa GMS, jedno je o poznatom francuskom vizuelnom umetniku Tuluzu Lotreku s kraja 19. i početka 20. veka, a drugo je povećeno velikom slikaru Savi Šumanoviću i njegovim boravcima u Parizu. Program će obuhvatiti i promociju knjige dr Dijane Metlić o privatnim i kulturnim francusko- srpskim odnosima i priči o životu Olge Kešeljević i izdavača Marka Barbeza. Francuska muzika biće predstavljena kroz dela koja će izvesti Novosadski duvački kvintet. I subotnje kreativne radionice za decu biće ovog mseca posvećene upoznavanju sa francuskom kulturom i umetnošću.
Zahvaljujući projektu Digitalni novembar koji je pokrenuo Francuski institut u Srbiji, a prihvatili su ga brojni muzeji, nastali su kratki filmovi o našim umetnicima koji su živeli i radili u Francuskoj i čija se dela nalaze u galerijama Srbije. Ovi filmovi se emituju u Galeriji, kao i na RTS 3, i Brainz kanalu. U pripremi je i snimanje druge sezone ovog serijala.
Vladimir Marinković je ukazao da se ove godine obeležava 50. godišnjica međunarodne organizacije Frankofonija u koju je uključeno 88 zemalja, od toga 54 su stalni članovi, a Srbija je od pre nekoliko godina pridruženi član. Najavio je i bogat program tokom Meseca frankofonije pripremljen za celu teritoriju Srbije u saradnji sa kulturnim insitucijama i univerzitetima.
N. Popov