I bol u leđima može da ukaže na rak grlića materice
NOVI SAD: Umor i bolove u leđima pripisivala je poslu i umoru, a potom je mislila da su u pitanju bubrezi ili bešika, neka prehlada... Tek kada je sve to pregledala, 38-ogodišnja S. R. iz okoline Novog Sada odlučila je da ode i kod ginekologa i tada se ispostavilo da je imala rak grlića materice.
Sve to se dešavalo tokom prošlog leta, a ova mlada žena se sada polako vraća u život i svakodnevnim obavezama i uskoro planira i da ponovo počne da radi.
Plašila sam se pregleda kod ginekologa. Iza mene su dva porođaja, koja su bila teška i zato sam odlagala odlazak kod lekara. Naravno, sebe sam uvek stavljala na drugo mesto, pa je to razlog što nisam išla na kontrole. Prve simptome sam imala u februaru prošle godine, ali to je bio umor i bolovi u leđima. Zbog toga sam stalno pila analgetike i u julu sam ih već pila na svaka četiri sata. Onda sam otišla kod ginekologa, a Papa test je imao vrednost četiri. Profesor dr Srđan Đurđević je na prvom ultrazvuku prepoznao da je to rak grlića materice i veoma brzo me je operisao, ispričala je S. R.
Kako su naveli u „Genesis“ bolnici, zahvaljujući inicijativi koji su podneli Ministarstvu zdravlja, u domovima zdravlja će od ove godine na ginekološkim pregledima da se radi i provera plodnosti.
Specijalista ginekologije i akušerstva i načelnik Odeljenja operativne onkologije Specijalne ginekološke bolnice „Genesis“ profesor dr Srđan Đurđević kaže kako je kod ove pacijentkinje bilo u pitanju lokalno uznapredovalo oboljenje, te nije bilo širenja u okolna tkiva.
Brzo je urađena operacija u bolnici „Genesis“, a potom je pacijentkinja imala hemioterapiju i zračenje u Institutu za onkologiju Vojvodine. Lečenje je komplikovano i trajalo je od jula do decembra, što je šest meseci neizvesnosti i života sa oboljenjem. Sada su potrebne redovne kontrole i to u narednih pet godina, ali prvi rezultati su optimistični, ispričao je dr Đurđević.
Pacijentkinja kaže kako je prošla kroz hemioterapiju, brahiterapiju, zračenje, a sve to ne bi mogla bez pomoći i podrške koju je imala.
Prošla sam kroz težak period, ali sam pobedila i strah i bolest. Došla sam u minut do 12 kod lekara. Imala sam veliku podršku profesora Đurđevića, ali i moje porodice i prijatelja. Doktor me je uputio u sve faze lečenja, od biopsije, pa na dalje i sve je brzo išlo. Biopsiju sam imala u avgustu, a operaciju u septembru. Bila sam jako srećna što nemam metastaze. Terapija je bila teška naročito posle prve hemioterapije, ali sam znala da želim da se izlečim, nastavila sam da se borim i izdržala do kraja, kazala je S. R.
Prema njenim rečima, jako je važna podrška okruženja, kao i razgovori, jer su joj oni puno pomogli.
Redovne kontrole su jako važne. Ja sam ih odlagala i eto gde me je to odvelo. Još sam na bolovanju, a poslednju terapiju sam imala 22. decembra. Ponašam se normalno, nastavila sam život, imam svakodnevne obaveze. Nakon ovog ću malo drugačije da gledam na život i više ću se posvetiti sebi, zaključila je S. R. i apelovala na žene da se kontrolišu.
Profesor Đurđević je napomenuo kako u 90 odsto slučajeva prekancerozne promene i kancer ne daju simptome, te je zbog toga neophodan masovni skrining, odnosno prevencija i rano otkrivanje tumora.
Mlađe žene idu kod ginekologa, ali starije žene to ređe rade i nekad ne dođu na pregled i po pet, pa i 10 godina. HPV infekciju, koja je uzročnik ovog karcinoma, tokom života ima od 50 do 70 odsto žena. Postoji oko 200 različitih genotipova humanog papiloma virusa, HPV, a njih 40 je odgovorno za infekciju. Najopasaniji je HPV 16, ali čak i ako ga žena ima, ne znači da će da dobije i bolest. To zavisi od imuniteta. HPV je polno prenosiva bolest, a kondom pomaže u prevenciji, rekao je profesor Đurđević.
Kako je objasnio, od infekcije do pojave promene, odnosno do raka, može da prođe od tri, pa do 17 godina i zbog toga je naglasio važnost pregleda i kontrola bar jednom u dve godine.
Povodom Nedelje borbe protiv raka grlića materice, koji se obeležava tokom cele naredne nedelje, „Genesis“ će u petak pregledati besplatno 25 pacijentkinja koje su im se javile. Profesor Đurđević kaže kako privatni sektor na ovaj način želi da pomogne ustanovama iz državnog sistema, koje su preopterećene zbog epidemije kovid-19.
Po učestalosti raka grlića materice naša zemlja zauzima visoko mesto i ranije je učestalost bila 23 ili 24 na 100.000 stanovnika, a sada je 20 na 100.000. Vojvodina je imala nešto višu učestalost, a Svetska zdravstvena organizacija preporučuje da to bude četiri na 100.000. Zato je važan skrining, ali i imunizacija od HPV, koja je u počela prošle godine u novosadskom Domu zdravlja. Podaci kažu kako bi od ove vrste raka u Vojvodini trebalo da oboli svaka 46-a žena, a oboljenje se najčešće javlja kod žena koje imaju između 40 i 44 godine. Više od 400 žena godišnje umre od ove bolesti kod nas, istakao je dr Đurđević i napomenuo kako bolest može da ima progresivan tok.
Ukoliko se otkrije na vreme, u prekanceroznoj fazi, bolest je izlečiva 100 odsto i nema posledica po reproduktivno zdravlje. Ako se otkrije kasnije, onda je lečenje skupo i neizvesno.
Ljubica Petrović