Širom Srbije ove nedelje manifestacija „Muzeji za 10”
Najveća nacionalna muzejska inicijativa, manifestacija “Muzeji za 10”, koju koordinira Nacionalni komitet IKOM Srbija pod pokroviteljstvom Ministarstva kulture i informisanja Republike Srbije, tokom ove nedelje u muzejima širom zemlje ponudiće svojim posetiocima posebne programe namenjene najrazličitijim uzrastima i interesovanjima u cilju popularizacije muzeja i njihovog približavanja publici.
Tema ovogodišnje manifestacije je “Muzeji za jednakost: raznovrsnost i uključenost”, koja podstiče jačanje raznolikosti i inkluzije u ustanovama kulture i naglašava osnovnu društvenu vrednost muzeja – potencijal da stvore značajna iskustva za ljude bez obzira na njihovu etničku pripadnost, pol, socioekonomsku pozadinu, nivo obrazovanja, fizičke sposobnosti, političku pripadnost i verska uverenja. U Galeriji Matice srpske, od danas do 15. novembra, posetioci će pored stalne postavke srpske umetnosti XVIII, XIX i XX veka i aktuelne izložbe “Matrica. Monologija” Danila Vuksanovića, moći da prate i posebne programe, kreirane u skladu sa ovogodišnjom temom manifestacije. Svakog dana od 19 časova kustosti GMS će posetioce voditi kroz stalnu postavku predstavljajući različite teme: Ženski nasuprot muškom pogledu, Kvir u muzeju, Različiti u jednakosti kroz umetnost, Mi i Drugi, Heroine srpskog slikarstva, a poslednjeg dana vođenje kroz stalnu postavku biće sa prevodom na znakovni jezik u saradnji sa Udruženjem prevodilaca na znakovni jezik.
U okviru ove manifestacije, 14. novembra obeležava se i Evropska noć muzeja, kada će uz kreativnu radionicu za decu ponovo biti održana ova tematska predavanja.
U Muzeju Vojvodine ukazuju da ovogodišnja tema manifestacije nastoji da podstakne jačanje raznolikosti i inkluzije u ustanovama kulture i naglasi društvenu vrednost muzeja posebno u uslovima globalne pandemije u kojoj muzeji pokušavaju da nađu najprihvatljiviji način funkcionisanja u kojem, na bezbedan način, ostaju u kontaktu sa svojom publikom.
Uz stalne postavke Vojvodina od praistorije do sredine 19. veka, Vojvodina u prvoj polovini 20. veka i Muzej prisajedinjenja 1918, posetiocima se u Muzeju Vojvodine pruža prilika da, uz stručno vođenje kustosa obiđu i tematske izložbe: “Ja nosim vas, vi nosite mene”, obuća iz etnološke zbirke Muzeja Vojvodine, Lica od žice”, izložba dečijih radova i “Numizmatičke priče”, žigosane i markirane austrougarske krune i odlikovanja iz numizmatičke zbirke Muzeja Vojvodine. U Pasterovom zavodu je tematska izložba dr Adolf Hempt i dr Petar Švarc, osnivači mikrobiologije u Novom Sadu. Svakodnevo će se održavati i radionice za decu.
U Spomen-zbirci Pavla Beljanskog, pored stalne postavke, u toku je izložba Delatnost grupe „Život“ na umetničkoj i političkoj sceni Kraljevine Jugoslavije tokom četvrte decenije 20. veka, autorke msr Marijane Vaščić, laureatkinje Nagrade Spomen-zbirke Pavla Beljanskog, realizovana je prema master radu nagrađenom prošle godine. Kao deo manifestacije Muzeji za 10, u okviru nacionalne Nedelje muzeja i Evropske noći muzeja, u subotu, 14. novembra biće održano novo izvođenje predstave „Šest portreta Pavla Beljanskog“ u organizaciji Teatra mladih „Mišolovka“ iz Novog Sada.
Programi u muzejima se realizuju uz poštovanje propisanih epidemioloških mera, a prisustvo, zbog ograničenog broja posetilaca, može se najaviti na elektronsku adresu.
N. P.