Pravosudni izbori važni za samostalnost i nezavisnost
Izvršna vlast ne bi trebalo da lobira i sugeriše glasanje za određene kandidate, na taj način ih favorizujući, ali i postavljajući "preteći zahtev pred birače", smatraju učesnici debate "Zašto su pravosudni izbori važni?" koju je organizovao JUKOM.
BEOGRAD: Predstojeći izbori za nove članove najviših pravosudnih organa, Visokog saveta sudstva (VSS) i Državnog veća tužilaca (DVT), izuzetno su važni za samostalnost sudstva i nezavisnost tužilaštva, smatraju učesnici debate "Zašto su pravosudni izbori važni?" koju je danas organizovao Komitet pravnika za ljudska prava (JUKOM).
Istovremeno kažu da izvršna vlast ne bi trebalo da lobira i sugeriše glasanje za određene kandidate, na taj način ih favorizujući, ali i postavljajući "preteći zahtev pred birače".
Član aktuelnog sastava DVT i zamenik Apelacionog javnog tužilaštva Novom Sadu Radovan Lazić smatra da su za javno tužilaštvo u Srbiji izbori za članove DVT iz reda tužilaca najvažniji, jer upravo tužioci čine većinu u tom telu, koje obezbeđuje samostalnost tužilaca i njihovih zamenika.
"Od njegovog sastava zavisi da li će i koliko javno tužilaštvo biti samostalno. A ako bismo čak gledali na drugačiji način, zavisi i da li će DVT-a uopšte biti ili će se sve odluke u vezi sa javnim tužilaštvom donositi na nekom drugom mestu", rekao je Lazić.
Njemu atmosfera u kojoj se sprovode izbori, ne odaje utisak da se radi o fer izbornim uslovima i da su kandidati na ovim izborima jednaki.
"Postoji snažan utisak da je jedan broj kanidata favorizovan od stane vrha tužilačke organizacije i određenih funkcionera u Ministarstvu pravde, čak i da se njihova favorizacija vrši kroz zloupotrebu javnotužilačke hijerarhije", naveo je Lazić.
Zamenik Republickog javnog tužioca i takođe član DVT-a Goran Ilić ukazao je da DVT ima skromna ovlašćenja u pogledu izbora starešina javnih tužilaštava, dodajući da u javnotužilački sistem nije moguće ući "bez neke vrste političke potvrde".
Sa druge strane, taj najviši tužilački organ, kako je dodao, ima ulogu u predlaganju kandidata (Narodnoj skupštini) za prvu tužilačku funkciju i u izboru zamenika tužilaca na višu funkciju.
Kada je reč o izbornom postupku koji je u toku, i Ilić smatra da je atmosfera takva da se stiče utisak kako pojedini funkcioneri Ministarstva pravde, koristeći značaj izvršne vlasti, pokušavaju da preporuče za koje kandidate bi trebalo da glasaju njihove kolege.
To, prema rečima Ilića, izlazi izvan okvira lobiranja za pojedine kandidate jer, iako DVT u većini čine tužioci, ključnu ulogu u njihovoj karijeri ima izvršna vlast.
"Zbog toga pojedini birači mogu shvatiti da zahtev da se glasa za ovog ili onog kanidatata, ukoliko potiče od izvršne vlasti, ima preteći karakter", naveo je član aktuelnog sastava DVT.
On je pozvao Izbornu komisiju DVT da sa najvećom pažnjom ispita sumnje da postoji pritisak na birače i da tome iznese jasne razloge javnosti i javnotužilačkoj organizaciji.
Profesor Pravnog fakulteta Univerziteta u Beogradu Miodrag Jovanović smatra da se pred pravosudne izbore pojavljuju sofisticirani oblici pritisaka nezakonitog lobiranja, ukazujućio da se Zakon o lobiranju ne odnosi na ove situacije.
"Zapravo, nedovoljno uređeni postupci predstavljanja kandidata i iznošenja njigovih programa je osnov delovanja izvršne vlasti i to u pravcu dobijanja sastava V S S i DVT, koji neće mnogo talasati i neće obavljati svoju ustavnu i zakonsku funkciju - da obezbede zaštitu nezavisnosti za pravosuđe i samostalnosti za tužilaštvo", naveo je Jovanović.
Izbore za nove članove DVT iz reda tužilaca biće održani 12. novembra, a za nove članove VSS iz reda sudija 7. decembra.
Članovima DVT i VSS iz reda tužilaca, odnosdno sudija mandati ističu u aprilu 2021. godine.
Do kraja ove godine DVT će Narodnoj skupštini proslediti predloge kandidata za članove DVT i VSS koji osvoje najveći broj glasova svojih kolega na stalnoj funkciji.