Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Razvojni centar kompanije Šnajder elektrik: Od prakse do zaposlenja

05.10.2020. 10:48 10:53
Piše:
Foto: Aarhica Schneider Electric

Razvojni centar kompanije „Šnajder elektrik” (Schneider Electric) okuplja više od 1.000 stručnjaka iz oblasti elektroenergetike i računarstva i ima višegodišnju saradnju s univerzitetima, elektrodistributivnim kompanijama, konsultantskim kućama iz oblasti integracije sistema, proizvođačima električne energije i IT, kao i integratorima širom sveta.

Vodeći proizvod, softver ADMS (Advance Distribution Management System), predstavlja napredno i inovativno rešenje koje omogućava upravljanje sistemima za prenos i distribuciju električne energije. Taj program instaliran je u više od 80 elektroprivreda širom sveta, 170 kontrolnih centara s ukupno 400 miliona električnih potrošača, što kompaniju „Šnajder elektrik”, a samim tim i Novi Sad, pozicionira kao veoma važne IT centre na globalnom nivou.

Priča o Centru počela je razvojom softvera 1995. godine, a tokom godina obezbeđeno je partnerstvo ne samo s elektroprivredama iz zemlje i regiona već i s više međunarodnih kompanija. Visok kvalitet prepoznala je i jedna od najvećih svetskih internacionalnih kompanija – „Šnajder elektrik”, pa je Centar od prošle godine u celosti deo te kompanije.

Generalni direktor Razvojnog centra kompanije „Šnajder elektrik” Luis d’Akosta, ističe da je Centar jedinstven u svetu i da se bavi istraživanjem, razvojem i inženjeringom softvera u oblasti upravljanja elektroenergetskim sistemima, a cilj je, kako kaže, da se razvojem softvera omogući velikim energetskim sistemima da optimizuju svoje performanse uz minimalne troškove.

– Veliku pažnju posvećujemo obrazovanju, stipendiranju studenata elektroinženjerske struke i njihovom daljem profe-

sionalnom usavršavanju – naglasio je direktor Razvojnog centra, koji se timu rukovodstva „Šnajder elektrika” pridružio u martu 2018. godine. – Mnogi studenti su, zahvaljujući našim stipendijama, svoj profesionalni put započeli praksom u našoj kompaniji, i to još za vreme studija, i ostali tu da rade.

Naš sagovornik napominje da glavni proizvod, ADMS softver, obuhvata razne analitičke funkcije za proračun i optimizaciju rada elektrodistributivnih kompanija, obezbeđuje alate potrebne za efikasno praćenje, upravljanje, dizajn i optimizaciju distributivnih sistema. Njegovom upotrebom se, kaže, značajno redukuju operativni troškovi, dok se istovremeno povećava bezbednost i održivost elektroenergetskih sistema koji ga primenjuju.

– Krajnji korisnici ADMS proizvoda su elektrodistributivna i elektroprenosna preduzeća širom sveta – objasnio je D’Akosta. – Suštinski zadatak tog proizvoda je upravljanje elektromrežom iz kontrolnog centra. U trenutku kada se desi prekid napajanja, operater u kontrolnoj sobi u ADMS softveru dobije signal i informaciju o tome koji deo grada, koje zgrade/kuće su bez napajanja. Momentalno se, koristeći funkcionalnosti softvera, locira oblast s kvarom, ona se odvaja od ostatka elektromreže i šalje daljinski signal za vraćanje napajanja većini domaćinstava. U Australiji se to, zahvaljujući našem softveru, postiže za samo minut.

Kompanija „Šnajder elektrik” posluje u više od 100 zemalja širom sveta i ima preko 160.000 zaposlenih, 1.200 u Razvojnom centru u Srbiji.

– Od prošle godine, osim u Novom Sadu, imamo i kancelariju u Beogradu i odnedavno smo na novoj adresi, na jednoj od najatraktivnijih lokacija u prestonici – napomenuo je naš sagovornik. – Trudimo se da, osim dobrih uslova, zaposlenima obezbedimo i stimulativan prostor i moderne kancelarije sa svim pratećim sadržajima, u skladu sa standardima koje neguju najpoželjniji poslodavci na globalnom tržištu.

Direktor Razvojnog centra navodi da je tu angažovano više od 1.000 stručnjaka, od kojih je 30 doktora nauka iz oblasti energetike i računarstva s višegodišnjom saradnjom s univerzitetima, elektrodistributivnim kompanijama, proizvođačima i IT integratorima širom sveta. 

– Planiramo da, usavršavanjem aktuelnih proizvoda, ali i kreiranjem novih rešenja, zadržimo lidersku poziciju na globalnom tržištu, uz povećanje broja zaposlenih – naglasio je D’Akosta. – Takođe, nastavićemo da stipendijama podržavamo mlade talente i radom s mentorima im obezbedimo neophodna znanja, kao i da praksom u Centru doprinesemo da bolje razumeju i primene znanja koja stiču tokom studija.

Bogato iskustvo

Luis d’Akosta je u naš grad došao s više od 25 godina iskustva u oblasti industrije elektroenergetskih sistema. Pre nego što se pridružio rukovodstvu „Šnajder elektrika“, bio je izvršni direktor (CEO) u američkom gigantu „Schweitzer Engineer Laboratories” i član upravnih odbora različitih organizacija. Vodi „Didžital grid” diviziju na globalnom nivou i zadužen je za poslovanje „Šnajder elektrik” Razvojnog centra u Novom Sadu.

– Vodim razvoj i sprovođenje softverskih rešenja, kojima se digitalizuju svetska distributivna preduzeća, i posvećeni smo digitalnoj transformaciji, decentralizaciji i smanjenju emisije štetnih gasova – objasnio je D’Akosta. – S pođednakim entuzijazmom i elanom pristupam uvođenju inovacija i razvoju timova koji daju besprekorne rezultate i izuzetan kvalitet.

J. Vukašinović

 

Projekat „Novi Sad – IT centar, od obrazovanja do zaposlenja” sufinansirao je Grad Novi Sad, a stavovi izneti u podržanom projektu nužno ne izražavaju stavove organa koji je dodelio novac.

Piše:
Pošaljite komentar