Развојни центар компаније Шнајдер електрик: Од праксе до запослења
Развојни центар компаније „Шнајдер електрик” (Schneider Елецтриц) окупља више од 1.000 стручњака из области електроенергетике и рачунарства и има вишегодишњу сарадњу с универзитетима, електродистрибутивним компанијама, консултантским кућама из области интеграције система, произвођачима електричне енергије и ИТ, као и интеграторима широм света.
Водећи производ, софтвер АДМС (Адванце Дистрибутион Манагемент System), представља напредно и иновативно решење које омогућава управљање системима за пренос и дистрибуцију електричне енергије. Тај програм инсталиран је у више од 80 електропривреда широм света, 170 контролних центара с укупно 400 милиона електричних потрошача, што компанију „Шнајдер електрик”, а самим тим и Нови Сад, позиционира као веома важне ИТ центре на глобалном нивоу.
Прича о Центру почела је развојом софтвера 1995. године, а током година обезбеђено је партнерство не само с електропривредама из земље и региона већ и с више међународних компанија. Висок квалитет препознала је и једна од највећих светских интернационалних компанија – „Шнајдер електрик”, па је Центар од прошле године у целости део те компаније.
Генерални директор Развојног центра компаније „Шнајдер електрик” Луис д’Акоста, истиче да је Центар јединствен у свету и да се бави истраживањем, развојем и инжењерингом софтвера у области управљања електроенергетским системима, а циљ је, како каже, да се развојем софтвера омогући великим енергетским системима да оптимизују своје перформансе уз минималне трошкове.
– Велику пажњу посвећујемо образовању, стипендирању студената електроинжењерске струке и њиховом даљем профе-
сионалном усавршавању – нагласио је директор Развојног центра, који се тиму руководства „Шнајдер електрика” придружио у марту 2018. године. – Многи студенти су, захваљујући нашим стипендијама, свој професионални пут започели праксом у нашој компанији, и то још за време студија, и остали ту да раде.
Наш саговорник напомиње да главни производ, АДМС софтвер, обухвата разне аналитичке функције за прорачун и оптимизацију рада електродистрибутивних компанија, обезбеђује алате потребне за ефикасно праћење, управљање, дизајн и оптимизацију дистрибутивних система. Његовом употребом се, каже, значајно редукују оперативни трошкови, док се истовремено повећава безбедност и одрживост електроенергетских система који га примењују.
– Крајњи корисници АДМС производа су електродистрибутивна и електропреносна предузећа широм света – објаснио је Д’Акоста. – Суштински задатак тог производа је управљање електромрежом из контролног центра. У тренутку када се деси прекид напајања, оператер у контролној соби у АДМС софтверу добије сигнал и информацију о томе који део града, које зграде/куће су без напајања. Моментално се, користећи функционалности софтвера, лоцира област с кваром, она се одваја од остатка електромреже и шаље даљински сигнал за враћање напајања већини домаћинстава. У Аустралији се то, захваљујући нашем софтверу, постиже за само минут.
Компанија „Шнајдер електрик” послује у више од 100 земаља широм света и има преко 160.000 запослених, 1.200 у Развојном центру у Србији.
– Од прошле године, осим у Новом Саду, имамо и канцеларију у Београду и однедавно смо на новој адреси, на једној од најатрактивнијих локација у престоници – напоменуо је наш саговорник. – Трудимо се да, осим добрих услова, запосленима обезбедимо и стимулативан простор и модерне канцеларије са свим пратећим садржајима, у складу са стандардима које негују најпожељнији послодавци на глобалном тржишту.
Директор Развојног центра наводи да је ту ангажовано више од 1.000 стручњака, од којих је 30 доктора наука из области енергетике и рачунарства с вишегодишњом сарадњом с универзитетима, електродистрибутивним компанијама, произвођачима и ИТ интеграторима широм света.
– Планирамо да, усавршавањем актуелних производа, али и креирањем нових решења, задржимо лидерску позицију на глобалном тржишту, уз повећање броја запослених – нагласио је Д’Акоста. – Такође, наставићемо да стипендијама подржавамо младе таленте и радом с менторима им обезбедимо неопходна знања, као и да праксом у Центру допринесемо да боље разумеју и примене знања која стичу током студија.
Луис д’Акоста је у наш град дошао с више од 25 година искуства у области индустрије електроенергетских система. Пре него што се придружио руководству „Шнајдер електрика“, био је извршни директор (ЦЕО) у америчком гиганту „Schweitzer Енгинеер Лабораториес” и члан управних одбора различитих организација. Води „Диџитал грид” дивизију на глобалном нивоу и задужен је за пословање „Шнајдер електрик” Развојног центра у Новом Саду.
– Водим развој и спровођење софтверских решења, којима се дигитализују светска дистрибутивна предузећа, и посвећени смо дигиталној трансформацији, децентрализацији и смањењу емисије штетних гасова – објаснио је Д’Акоста. – С пођеднаким ентузијазмом и еланом приступам увођењу иновација и развоју тимова који дају беспрекорне резултате и изузетан квалитет.
Ј. Вукашиновић
Пројекат „Нови Сад – ИТ центар, од образовања до запослења” суфинансирао је Град Нови Сад, а ставови изнети у подржаном пројекту нужно не изражавају ставове органа који је доделио новац.