Izložba novosadskog animatora Teodora Ajduka u Galeriji Forma
Izložba novosadskog animatora Teodora Ajduka pod nazivom „Tošarije” krasi Galeriju “Forma” do 26. juna, a do tada Novosađani i njihovi gosti imaju priliku da vide brojne radove iz oblasti animacije.
Izložba je otvorena 1. juna na adresi Ilije Ognjanovića 3, kada je svoj rad Teodor Ajduk predstavio putem video-bima i 15 štampanih panoa, dok je tematski okvir pomenutih animacija fokusiran na dete i detinjstvo. Namera autora je da se tom postavkom utiče na razvoj publike, na njen estetski ukus te da se podigne nivo zainteresovanosti za animaciju kao posebnu vrstu stvaralaštva.
- Bilo je i onih koji su se frapirali kada sam obelodanio naziv izložbe. Mora se priznati da to ipak jesu “Tošarije” i da neki drugi naslov ni malo ne bi bio prikladan – za “Dnevnik” navodi Ajduk. - Na izložbi je predstavljen deo opusa koji bi mogao biti namenjen deci, realizovani i nerealizovani projekti, skice i ilustracije sa ciljem da budu prezentovani. Kada su starim majstorima prokomentarisali kako su oni to baš divno radili za decu, oni su uvek odgovorali da su radili za sebe, a ne direktno za decu. Tako da se i ovde može naći nešto za starije.
Izložba je realizovana u sklopu projekta „Crtamo crtani film” kao izraz saradnje Zmajevih dečjih igara i UPIDIV-a, a svojim ciljem i zadacima afirmiše detinjstvo i razvoj dečjih kreativnih snaga i njihov estetski ukus. Kada je u pitanju zainteresovanost za animaciju, naš sagovornik nabraja kako u Novom Sadu postoji nekoliko obrazovnih institucija koje imaju smer animacije, kao i nekoliko agencija i korporacija. On je već osam godina član Udruženja stripskih umetnika Srbije, redovno izlaže i pojavljuje se kao gost na izložbama i drugim manifestacijama iz oblasti primenjenih umetnosti i dizajna. Na pomen stripske umetnosti u našem gradu, Teodor Ajduk navodi kako ljudi koji se bave stripom ne zavise od Novog Sada.
– Nema više u njemu logistike koja bi obezbedila organizovanu proizvodnju i distribuciju stripa, čak i kada bi se pojavila verovatno bi se opet desio neki nepotizam i negativna selekcija – zaključuje Ajduk. – Imamo i Muzej savremene umetnosti, koji nema postavku autora koji su iz ovog grada, bave se stripom, a on, kao i animacija, jeste ona prava moderna umetnost.
Pored imena ovog umetnika stoji i da je dobitnik Specijalne plakete na bijenalnoj izložbi Forma 22 i Zlatne Forme za grafički dizajn – animaciju na bijenalnoj izložbi Forma 23. Osim što je svoja dela izlagao već na nekoliko samostalnih izložbi, 25 godina profesionalno radi kao 2D animator, reditelj, produkcijski dizajner, dizajner karaktera i artist na realizaciji 2D animiranih projekata. On za naš list otkriva kako je biti samostalan umetnik u Novom Sadu u današnje vreme.
- Videćemo kako je i da li je vredelo kada navršim 65 godina ili sada 67, kada budem morao plaćati bolničke troškove – navodi Ajduk. - Umetnici svojim honorarima teže ispunjavaju uslove koje im zakonodavac nalaze. Statusom im se delatnost ubacuje u legalne okvire. Da se ne bi zavaravali, taj status se periodično mora produžavati kao licenca, ne na lepe oči već na ispunjene uslove. Još uvek ne skupljamo fiskalne račune kao u drugim državama.
Na jesen Novosađane očekuje još jedna izložba Teodora Ajduka, koja bi, kako kaže, mogla biti nastavak ove.
- Biće predstavljene skice i sitne zvrljarije od kojih nastaju ovi ispeglani projekti ili su napravljene pored ovih projekata tokom kratkih pauza – navodi Ajduk i dodaje kako će i broj panela biti sličan. - I naslov će opet biti frapantan za neke ljude. Posle te izložbe neko vreme ih neće biti, osim grupnih ili ako ne bude po pozivu tako da bi trebalo iskoristiti priliku pa obići obe.
K. Ivković Ivandekić