Jedina žena obolela od retke maligne bolesti uspela da rodi dete
Ružica Olah (40) iz Odžaka jedina je pacijentkinja u Srbiji, a možda i na svetu, koja je uprkos tome što ima mijelofibrozu, tešku hematološku malignu bolest, uspela da ostane u drugom stanju i 14. aprila donela je na svet zdravu i naprednu devojčicu.
Ova žena je obolela pre 13 godina, a ćerki je dala ima Ivana, po upravnici Klinike za hematologiju Kliničkog centra Vojvodine profsorki dr Ivani Urošević, koja je leči i vodi od 2007. godine.
- Trudnoća je prošla odlično i dobro sam je iznela, kao i porođaj, a porodila sam se carskim rezom, zbog potencijalno mogućih komplikacija. Ćerki sam dala ime Ivana, po mojoj doktorki, jer nam je mnogo pomogla, a beba je dobra, napredna, nije nasledila bolest, jer ona nije nasledna, i uživam u materinstvu. Ništa mi nije teško. Od kako sam saznala da sam trudna, ja sam na terapiji interferonom, što sam nastavila i sada nakon porođaja - ispričale je Ružica Olah za “Dnevnik”.
Dr Ivana Urošević kaže kako je Ružica Olah bila na terapiji jak 2 inhibitora, što je odmah prekinuto čim je pacijentkinja ostala u drugom stanju.
- Ne postoje podaci u svetu da je neko ko se lečio od ove bolesti i bio na terapiji jak 2 inhibitorima, ostao u drugom stanju. Možda ima podataka da su neke pacijentkinje zatrudnele dok su dobijale drugu terapiju, ali nemamo podatke da je neko u Srbiji ostao u drugom stanju na terapiji na kojoj je bila Ružica - ispričala je dr Urošević.
Kako je navela, Ružica Olah je njena pacijentkinja od 2007. godine kada joj je dijagnostikovana hronična bolest kostne srži, a kasnije verifikovana kao primarna milefibroza.
- Mijelofibroza je hronična, agresivna bolest kod koje zbog nekih genetskih promena dolazi do formiranja ožiljnog tkiva u kostnoj srži, što vodi ka smanjenju broja ćelija krvi i u određenom momentu do uvećanja slezine i jetre. Dijagnoza nije jednostavna, uključuje određene kriterijume i prognoza zavisi od brojnih faktora. Od 2016. godine, uvođenjem u terapiju novih, savremenih lekova, takozvanih jak 2 inhibitora, dovela je do promena u kvalitetu života, smanjenja slezine i produženja života - ispričala je dr Urošević.
Kako se priseća, saznanje o trudnoći Ružice Olah bilo je dramatično, ali su obe bile i srećne.
- Ona i suprug su svo vreme zajedno i on joj je velika pomoć u svemu. S obzirom na dijagnozu, kao i na godine, niko nije očekivao da bi moglo da dođe do trudnoće. U pitanju je neplanirana i spontana trudnoća, a prvo što je urađeno je da joj je promenjena terapija. Ružica je jedna izuzetno pozitivna i borbena žena i veliki optimista - kaže dr Urošević.
Čitaoci “Dnevnika” su Ružicu Olah upoznali krajem prošle godine, kada je bila u petom mesecu trudnoće. Tada je ispričala da je simptome bolesti imala od od 2007. godine, a pošto je iz malog mesta u Vojvodini trebalo joj je dve godine da stigne do lekara Kliničkog centra Vojvodine.
- Osećala sam umor, umarala sam se jako brzo bez bilo kakve aktivnosti, imala sam noćno preznojavanje, visoku temperaturu, osećala bol ispod levog rebarnog luka. Naučila sam da živim sa tom bolešću i srećom, svi simptomi bolesti su nestali od kako sam zatrudnela i osećam se kao najzdravija osoba na svetu. I psihološki sam mnogo jača nego pre. Nikada nisam gubila nadu da ću zatrudneti, ovo je 21. vek i verovala sam u medicinu. Nisam gubila nadu i trudnoća se desila slučajno - ispričala je tada ova hrabra žena.
Hematološke maligne bolesti predstavljaju grupu teških i retkih oboljenja krvi i krvotvornih organa. Pored leukemije, mijelofibroza predstavlja jedan od najtežih oblika hronične bolesti krvi od kojeg u Srbiji boluje oko 500 osoba i taj broj je u stalnom porastu. Klinika za hematologiju Kliničkog centra Vojvodine vodeći je centar za lečenje ove bolesti na području Pokrajine. Ova bolest spada u retko oboljenje krvi i najčešće pogađa osobe između 50 i 70 godina starosti, mada može da se javi i kod mlađe populacije. Ružici Olah je dijagnoza primarne mijelofibroze postavljena u 27. godini života.
Simptomi bolesti
U najranijim stadijumima bolesti, simptomi ne moraju da budu prisutni. Kako bolest napreduje, javljaju se osećaj umora i slabosti, bledilo kože, sklonost pojavi modrica i krvarenja, pojačano znojenje tokom spavanja, povišena temperatura, bolovi u kostima, gubitak telesne težine.
- Simptomi poput povraćanja, gubitka telesne težine, noćnog znojenja i dijareje nisu nažalost bili dovoljni za lekare iz Doma zdravlja da prepoznaju bolest, pa sam se veoma dugo mučila dok nisam definitivno saznala od čega bolujem. Kada mi je konačno saopštena dijagnoza usledila je neverica i beznađe. Nakon prvog šoka, došlo je do prihvatanja realnosti i dala sam sebi i porodici obećanje da se neću predati. Lečila sam se na mnogo različitih načina, da bih 2017. godine dobila savremenu inovativnu terapiju. Danas se osećam dobro i trudim se da vodim normalan život. Poručila bih svima da veruju doktorima, slušaju njihove savete, ali da najviše veruju u sebe – iskreno je tada ispričala Ružica Olah.
Na inovativnoj terapiji u Srbiji je oko 70 pacijenata, a u Vojvodini, odnosno onih koji se leče u Kliničkom centru Vojvodine, je njih 25.
Ljubica Petrović