Kriza Kovid-19: Borba za ljudske živote i(li) ekonomiju
BRISEL: Evropski centar za prevenciju i kontrolu bolesti ocenjuje da još nema dokaza da je u EU došlo do ”vrhunca” epidemije.
Upozorava se da je rizik od povećanja prenosa Kovid-19 ”umeren” ako se nastavi primena postojećih mera odnosno ”veoma visok” ako su te mere nedovoljne.
Direktorka Evropskog centra za prevenciju i kontrolu bolesti Andrea Amon povodom poslednjeg ažuriranog izveštaja o epidemiji Kovid-19 u EU kaže da se i dalje očekuje kontinuirano širenje virusa.
Još je prerano da se ođednom ukinu sve mere društvenog i fizičkog distanciranja u EU i Velikoj Britaniji iako ove stroge mere mogu biti prilično razarajuće za društvo na ekonomskom i socijalnom nivou, upozorila je Amon.
U trenutku kada su Austrija, Danska, Češka najavile strategije izlaska iz vanarednih mera počev od sredine aprila, druge zemlje EU ( Francuska, Španija, Belegija) najavljuju porodužetak tzv ”zatvaranja” koje se odnose na restrikciju kretanja i društvenih kontakata.
Belgijski eksperti pozvali su u sredu uveče građane ali i vlast da nastave primenu restriktivnih mera uvedenih u cilju zaustavljnja širenja pandemije Kovid-19.
Oni upozoravaju da je prerano za popuštanje mera kao što su ograničavanje kretnja i socijalno distanciranje jer i dalje postoji mogućnost da se infekcija korona virusom i proširi i produži.
Ako želimo da kasnije uživamo u letu, sada ćemo morati da istrajemo. Budite solidarni, ostanite kod kuće i nastavite dalje, poruka je epidemiologa.
Najistaknutiji belgijski infektolozi, virusolozi i stručnjaci iz oblasti intenzivne medicine gostujući na nacionalnoj TV uputili su jedinstven poziv građanima:
”Ako hoćemo da spasimo ovo leto sada treba da ostanemo kod kuća”.
Napominje se da je dolaskom lepog vremena ”previše ljudi” na ulicama što otvra mogućnost novog talsasa infekcije Kovid-19.
Pokušavamo da smislimo strategije koje će omogućiti svima vama i nama da napustimo naše domove sigurno. Ali dok čekate na to, molim vas, ostanite u svojim kućama ili oko njih, a ne na ulici, šumama ili u parkovima, kaže direktorka Univezitetske bolnice iz Antverpena, Erika Flihe.
I dok eksperti upozoravaju da je „prerano“ da se definiše ”strategija izlaska” odnosno ukidanje mera uvedenih u cilju borbe protiv korona virusa, u nekim zemljma EU preteže strah od ekonomskih posledica koje su sve veće kako vanredne mere duže traju.
Međunarodni monetarni fond upozorava da svaki mesec koliko EU ekomonije budu pod merama ”zatvaranja” zbog Kovid-19 znači i pad od najmanje tri procenta u godišenjem BDP.
Stručnjaci ukazuju na činjenicu da ekonomskih posledica neće biti poštećene ni one zemlje koje su od početka primenlile tzv ”relaksirani” odgovor na Kovid-19, a koji podrazumeva neuvođenje striknih mere odnosno nastavak ”poslovanja kao i obično”.
Takav primer u EU je Švedska, koja ove godine, uprkos zdravstveno i ekonomski liberalnijem pristupu merama za zaustavljanje Kovid-19 neće izbeći recesiju od oko 4 procenta DBP na godišnjem nivou.
Ekonomki stručanjaci kažu da je globalna recesija neminovna za sve u 2020. godini.
U EU u tom cilju sprovode opsežne pripreme za ”ono što će doći posle” odnosno pokretanje ekonomije, ali i dalje se insistira na tome da je borba za svaki ljudski život u ovom trenutku primarna.