Projekat portala SEEcult.org posvećen vizuelnoj umetnosti
U okolnostima vanrednog stanja važno je kulturu održati živom. U skladu sa tim portal za kulturu SEEcult.org svima onima koji su zainteresovani za savremenu vizuelnu umetnost ponudio je virtuelna vođenja kroz više od 100 izložbi.
U pitanju je projekat “Vođenje” koji je ovaj portal od 2012. snimio u muzejima i galerijama širom Srbije, razgovarajući sa više stotina umetnika i kustosa o konceptima, idejama i stavovima koje su želeli da predstave, ali i o problemima sa kojima se suočavaju na vizuelnoj sceni.
Kako navode na portalu SEEcult.org, muzeji, ustanove kulture i nezavisne galerije, u kojima su izložbe snimane mogu da koriste ove priloge postavljanjem na svoje sajtove ili društvene mreže (uz navođenje izvora), s obzirom da same uglavnom nemaju sličan sadržaj, a vanredno stanje zbog pandemije koronavirusa je prilika da podsete publiku na programe koje su organizovali, ali i da skrenu pažnju na njih onima koji ih nisu posetili.
Vođenja kroz izložbe snimljene su u širokom spektru izlagačkih prostora - od najvećih muzeja u Beogradu, poput Narodnog, Muzeja savremene i Muzeja primenjene umetnosti, Muzeja Jugoslavije, Muzeja grada Beograda i Muzeja savremene umetnosti Vojvodine u Novom Sadu, preko galerijskih prostora poput Kulturnog centra Beograda, Doma omladine Beograda, Studentskog kulturnog centra, Umetničke galerije „Nadežda Petrović„ u Čačku, Galerije savremene umetnosti u Pančevu, Moderne galerije “Likovni susret” u Subotici... do beogradskih nezavisnih i alternativnih galerija poput Remonta, U10, Magacina u Kraljevića Marka i Ostavinske, Ineksa...
Razgovor o „Čistaču” Abramovićeve
Vesna Milosavljević, urednica portala SEEcult.org kaže da već nekoliko godina traje regionalni projekat “Svet oko nas- metamorfoza pojma kritike” koji je nastavak nastojanja nekoliko organizacija iz Ljubljane, Zagreba i Skoplja da afirmišu značaj umetničke kritike u različitim oblastima uključujući i vizuelnu umetnost. U okviru tog projekta organizovan je javni razgovor o prošlogodišnjoj izložbi - retrospektivi „Čistač” Marine Abramović u Muzeju savremene umetnosti u Beogradu.
Po rečima Vesne Milosavljević izložba je izazvala oprečne reakcije u javnosti, ali manje iz stručnog ugla jer je veća pažnja posvećena činjenici da je zdušno pomognuta iz državnog budžeta za razliku od savremene vizuelne umetnosti uopšte, a insistiralo je i na statusu zvezde koji Marina Abramović ima globalno. Pošto je na taj način odvučena pažnja javnosti od same umetnosti i značaja performansa, priređen je ovaj javni razgovor sa nekoliko kustosa, kritičara i umetnika, čiji snimak takođe može da se vidi na portalu SEEcult.org i njegovom YouTube kanalu.
U ovoj obimnoj i raznovrsnoj onlajn bazi su, kada je u pitanju vojvođanski prostor uglavnom izložbe koje su bile priređene u Muzeju savremene umetnosti Vojvodine kao što su samostalne i retrospektivne izložbe istaknutih autora kao što su Ilija Šoškić, Radomir Damjanović Damjan, Božidar Mandić, Uroš Đurić, a zabeležena je i izložba američkog avangardnog filmskog umetnika Kevina Džeroma Eversona. Ovim projektom obuhvaćeno je i nekoliko izdanja Bijenala umetnosti u Pančevu, postavka Umetnici o arhitekturi u pančevačkoj Galeriji savremene umetnosti, izložba Balinta Sombatija u Modernoj galeriji “Likovni susret” u Subotici, kao i studentskih radova Perspektive novosadske Akademije umetnosti i postavka u Art klinici.
Kroz serijal “Vođenje” predstavljene su samostalne izložbe niza naših najpoznatijih umetnika čije stvaralaštvo čini našu aktuelnu vizuelnu scenu. Od vojođanskih umetnika serijal je obuhvatio izložbe Jelene Jureše i Nikole Džafa u Beogradu. Portal je tokom proteklih sedam godina zabeležio između ostalog mnogobrojne grupne izložbe, poput Memorijala „Nadežde Petrović„ u Čačku, finala nagrade “Dimitrije Bašičević Mangelos”, Bijenala umetnosti u Pančevu, niza retrospektivnih postavki u Muzeju savremene umetnosti, “Dobitnici nagrade SANU iz Fonda Ivan Tabaković” ,„Otisak vremena – Grafički kolektiv – 70 godina” i serijala “Kritičari su izabrali” u Kulturnom centru Beograda.
Osim serije posvećene izložbama portal SEEcult.org je predstavio i više od 60 priloga nastalih u okviru projekta “Kritika na delu” sa NFC Filmart iz Požege, koji partnerski realizuju u tekstualnom i video formatu, o više od 20 odabranih izložbi u Beogradu i drugim gradovima Srbije, među kojima su i 13. Bijenale akvarela u Zrenjaninu, 17. i 18. Bijenale umetnosti u Pančevu. U nizu naših najistaknutijih kritičara koji govore o savremenoj vizuelnoj umetnosti su i Zoran Pantelić, Sanja Kojić Mladenov, Olivera Skoko, Nela Tonković i Nebojša Milenković. Oba serijala dostupna su na portalu SEEcult.org i njegovom YouTube kanalu.
N. Popov