Najstariji žitelj Velebita Jovan Maljković, nekad prvi komšija Jovana Dejanovića
Selo Velebit, kraj Kanjiže, koje su nakon Velikog rata osnovali solunski dobrovoljci iz Like, do 1941. je imalo gotovo hiljadu žitelja, a sada tek oko 220, a najstarija muška glava je Jovan Maljković (86), rođen u tom naselju, ali ima nekolicina starijih sugrađana u dijaspori.
Njegov otac Stanko je jedan od 150 osnivača – rodoljuba koji su se odazvali na poziv otaybine i došli iz Amerike i Rusije, pa su nakon formiranja nove države ovde naseljeni, a selu na severu Bačke dali ime po zavičajnoj planini jer su svi mahom potekli iz Medaka, Vrebaca, Raduča i Mogorića, sela iz njenog podnožja.
Maljković ističe da su njihovi preci dolazili iz Amerike da brane sunarodnike, mada je među njima bilo i onih koji su već imali državljanstvo SAD. Iz Rusije su stizali mobilisani u Austrougarsku armiju, koji su se predali u Rusiji pa su se potom većinom prijavljivali u jugoslovenske dobrovoljačke jedinice. No, bilo je i onih koji su, kao njegov ujak, ostali među baćuškama, oženili se i tamo stvorili familiju.
– Od samog početka, kada su naseljeni u ove krajeve, teško su se snalazili – seća se Maljković. – Sve je bilo golo, pašnjak. Onda su polako pravili kuće, a u međuvremenu stanovalo se po Kanjiži, Nadrljanu (sada Adorjan) i svuda po okolnim salašima. I taman kad je krenulo nabolje, došao je Drugi svetski rat, pokupili su nas sve, raspalo se sve u božiju mater. Nas žitelje Velebita sve su oterali u logor Šarvar u Mađarskoj. Otac je bio mobilisan u Bečeju i nije našao nikog kod kuće kad je došao. Selo je bilo potpuno prazno, ode on odmah u Kanjižu, tu ga zatvore, odatle prebace u Petrovaradin, gde se javio za odlazak u Hrvatsku, otišao je u Liku i tamo proveo četiri godine
Dodaje i da su bili prve komšije porodice Jovana Dejanovića, nekadašnjeg legendarnog gradonačenika Novog Sada.
– On je bio osam godina stariji od mene. Živeli smo kuća do kuće. Toga doba se slabo sećam jer sam pred početak rata imao tek šest godina, ali kad su nas internirali u Šarvar, spavali smo jedan do drugog, na daskama, kreveta nije bilo. Vreme teško. Godinu i po sam proveo u Šarvaru, a Jovan duže jer su prvo mlađu decu preko SPC izvlačili iz logora. Tako sam i ja spasen i smešten u Pašićevu, sad Zmajevu, u veoma dobroj familiji, a sestra Milica bila je četiri godine u Bačkom Dobrom Polju, koje se onda zvalo Šove. Majka Bojana nas je posle skupljala sa svih strana. Brata Luku iz Sombora, a starija sestra Anka živela je u Subotici. Oca nisam video pet godina, tek se posle rata vratio – seća se Jovan.
Veli da su i pre rata bili sirotinja, imali nešto zemlje, konja i zapregu, pa su ih, kad je rat počeo, morali prodati nekom iz obližnjeg Uzunovićeva (sad Trešnjevca) za 14.000 pengi, što ih je i spaslo kada su se obreli u Šarvaru. Priseća se da je kupac njihovog konja posle oslobođenja bio korektan pa im ga je vratio.
Posle rata Velebićani su se vratili kućama, ali su se zbog školovanja i boljih uslova života mnogi razišli. Otišli su za Sentu, Suboticu, Novi Sad, pa i dalje, širom bivše Juge i u inostranstvo.
– Sad je u Novom Sadu iz našeg sela više muškaraca nego u Velebitu. Neki su i stariji od mene. Ovde smo nas dvojica muškaraca iz stare garde, godinu mlađi od mene je Dane Radaković. Kad smo izašli iz logora u Šarvaru, zajedno smo proveli ratne dane u Pašićevu, gde smo zajedno išli i u školu. Onda smo posle rata prešli ovde u Velebit i tu završili školu. Bilo nam je lepo, skupilo se dece iz više razreda, a samo jedna učiteljica, Olga Radaković. Danas, broj đaka se na prste može izbrojati – sa setom veli Maljković, koji je četiri godine radio u Subotici, potom do penzije 29 godina u obližnjem ribnjaku „Kapetanski rit”, pa sad može mirno da uživa u zavičaju.
M. Mitrović