Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Održan okrugli sto o Račku: Istina umire teže od ljudi

25.12.2019. 18:48 18:49
Piše:
Foto: Ministarstvo odbrane Republike Srbije

BEOGRAD: Okrugli sto „Istina umire teže od ljudi - Račak" održan je danas u Domu Garde u kasarni „Topčider".

U ime ministra odbrane Aleksandra Vulina, prisutne je pozdravio državni sekretar u Ministarstvu odbrane Aleksandar Živković, koji je otvorio Okrugli sto navodeći da je ovo prilika da se iznese istina o povodu koji je doveo do toga da mimo svih međunarodnih zakona bude izvršena agresija na jednu suverenu zemlju, koja je dovela do brojnih žrtava, kako pripadnika sistema odbrane i bezbednosti, tako i građana, uključujući i najmlađe - decu.



On je istakao da je agresija dovela do velikog ekonomskog razaranja jedne suverene zemlje "čije posledice i danas osećamo i do ekološkog genocida kroz upotrebu oružja s osiromašenim uranijumom, čije posledice takođe osećamo", rekao je Živković, saopštilo je Ministarstvo odbrane.



"Veoma je važno da razgovore o ovoj temi pre svega čuju oni na kojima će ležati najveća odgovornost za odbranu Republike Srbije, pripadnici vojske i policije", rekao je Živković.

U ime Univerziteta odbrane, koji je organizovano okrugli sto, rektor Univerziteta general-potpukovnik Goran Radovanović pozdravio je učesnike okruglog stola i naglasio da je veoma bitno da se o ovoj temi razgovara, jer je izuzetno važan pogled na istinu. Kako je naveo, „istina je najčešće zloupotrebljen pojam i ova teorija je primenljiva na slučaj Račak“. On je izrazio i nadu da će svi prisutni „izvući pouku“ iz današnjih izlaganja.



Učesnik okruglog stola bila je i penzionisani istražni sudija Okružnog suda u Prištini Danica Marinković, koja je bila neposredni učesnik i svedok događaja u Račku. Ona je izrazila zadovoljstvo što ima priliku da prisutnima govori o tim događajima.



"U Račku se nije desio masakr, genocid, niti zločin kako i dan danas tvrde kriminalci i teroristi u Prištini. Mi smo dokazali, uz dokaze koje je i policija prikupila, da je u Račku bio klasičan primer sukoba srpske policije i albanskih terorista", rekla je Marinković i dodala da je zahvaljujući njenom i svedočenju profesora Dobričanina haški tužilac odustao od optužnice.



Ona je rekla da je radeći kao istražni sudija bila svedok terorističkih akcija na Kosovu i Metohiji koji su bili upereni protiv srpske policije i srpske vojske, protiv civila Srba i Albanaca koji su bili lojalni državi Srbiji i državnim institucijama u to vreme.



"Kao istražni sudija izašla sam na uviđaj u selo Račak 15. januara 1999. godine, gde sam posle tri dana uspela da uđem u selo, da prikupim materijalne dokaze i dokažem da u Račku nisu stradali nedužni civili. Nije bio masakr nad civilima, kako je Voker lažno predstavio javnosti, što je bio povod da se izvrši agresija i bombardovanje SRJ, nego smo utvrdili, s obzirom na pronađeno oružje, bunkere, rovove i uniforme, da su to bili pripadnici terorističke bande „UČK“ i da je reč o klasičnom primeru antiterorističke akcije, koju je policija preduzela protiv terorista", istakla je Marinković.



Penzionisani pukovnik policije Bogoljub Janićević, koji je bio je na čelu policije u Uroševcu za vreme antiterorističke akcije u selu Račak, govorio je bezbednosnoj situaciji na Kosovu i Metohiji u to vreme.



"Od jula do septembra 1998. godine bilo je više terorističkih napada na policiju, na vojsku, na civile, bilo je više kidnapovanja. Ta kidnapovanja i teroristički napadi su se naprasno povećali onog momenta kada je uspostavljena verifikaciona misija", rekao je Janićević i dodao da su ta ubistva i kidnapovanja naterala snage bezbednosti da planiraju opsežnu antiterorističku akciju s ciljem hapšenja i procesuiranja terorista koji su bili odgovorni za ove zločine.



Na okruglom stolu učestvovali su i narodni poslanici Božidar Đelić i Milovan Drecun, koji su govorili o vojno-političkim okolnostima uoči NATO agresije i neistinitoj medijskoj kampanji o događaju u Račku.



Među panelistima bili su i general u penziji Branko Krga, general policije u penziji Obrad Stevanović, profesor Pravnog fakulteta Milan Škulić, kao i pukovnici Marko Zelenović i Slobodan Đukić iz Univerziteta odbrane.



Okruglom stolu prisustvovali su pripadnici Ministarstva odbrane i Vojske Srbije, slušaoci Generalštabnog i Komandno-štabnog usavršavanja Škole nacionalne odbrane, kadeti Vojne akademije i studenti Kriminalističko-policijskog univerziteta.

Piše:
Pošaljite komentar