Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Legat Mitra Pešikana u Lovćencu krije vredne knjige

15.12.2019. 09:07 09:12
Piše:
Foto: Snežana Marković   Foto: Dnevnik.rs/R. Hadžić

Snežana Marković radi u biblioteci u Lovćencu, ogranku koji je nedavno adaptiran i koji nosi naziv po čuvenom meštaninu Mitru Pešikanu.

- Pre godinu dana, tačnije 9. decembra smo nazvali biblioteku „Mitar Pešikan”. Pre toga biblioteka nije imala ime, već smo je zvali Narodna biblioteka Lovćenac - kaže Snežana. - Nije bilo potrebe za renoviranjem, već smo kupili potreban broj polica: knjige stajale u kutijama i to nam je jedino bilo neophodno.

Biblioteka je dobila legat Mitra Pešikana, te se danas na policama mogu videti Mitrove knjige, koje je ustupila porodica, a na kojoj je čuveni srpski filolog i lingvista obavezno stavljao svoje primedbe na marginama.

Na samom zidu biblioteke stoji biografija Mitra Pešikana, ali i o legatu na kom piše: “Legat akademika Mitra Pešikana dobijen je kao poklon Jelene Pešikan Kuzmanović - Mitrove ćerke, i od 13. oktobra 2018. godine čuva se u biblioteci u Lovćencu. Ovaj bogati legat sa ukupno 637 knjiga iz zaostavštine našeg filologa, pravo je blago za proučavanje slovenskih jezika. Među publikacijama najviše je vrednih knjiga iz oblasti filologije, ali i drugih sfera nauke poput istorije, književnosti, umetnosti, što svedoči o svestranim interesovanjima našeg akademika. Pored kapitalnih dela akademika, među najvrednijim knjigama u legatu izdvajaju se fototipsko izdanje “Psaltira sa posljedovanjem” Đurđa Crnojevića iz 1494. godine, zatim fototipsko izdanje “Slovenske gramatike” iz 1643. godine, te fototipsko izdanje “Pismenica srpskoga jezika” Vuka Stefanovića Karayića iz 1814. godine”.


Tvorac Pravopisa

Mitar Pešikan (1927-1996) srpski filolog i lingvista, član SANU, bavio se onomastikom, dijalektologijom, leksikografijom i drugim oblastima jezičke nauke. Glavni je pisac Pravopisa srpskoga jezika, koji je izdala Matica srpska 1993. godine i koji se smatra njegovim životnim delom. Bio je dugogodišnji upravnik Instituta za jezik SANU, predsednik Uređivačkog odbora Rečnika srpskohrvatskog književnog i narodnog jezika od 9. do 16. knjige, dobitnik nagrade RTS za kulturu govora i Vukove zadužbine, obe dodeljene 1994. godine.


- Skoro svaka knjiga dobijena iz legata je obeležena, jer je Pešikan proučavao jezike. Imamo njegove beleške i zato su knjige toliko vredne. Dobili smo nedavno originalni rukopis njegove jedine pesme, koji ćemo da uramimo kako bi svi mogli da vide - kaže Snežana Marković. - Rukopis nam je doneo njegov brat Janko i počinje rečima “Kad Principov pištolj planu...” i tu su beleške koje je Mitar sakupljao i istraživao za doktorsku disertaciju.

Marković kaže da su uz pesmu i beleške dobili i članak iz novina kada je Pešikan umro. U novinama piše “Mitar je bio izuzetno ozbiljan čovek i savestan naučnik koji je zadužio jezičku nauku svojim mnogostrukim doprinosima”, kaže akademik Milka Ivić. - Jedan od najdarovitijih lingvista našeg vremena i leksikograf bez premca.

Biblioteka, koja je ogranak opštinske biblioteke, broji 200 članova, najviše dece i starijih ljudi, a na svojim policama ima oko11.000 naslova.

Maša Stakić

 

Projekat „Ostvarivanje javnog interesa u Malom Iđošu” realizovala je DVP Produkcija, a sufinansira Opština Mali Iđoš. Stavovi izneti u poržanom medijskom projektu nužno ne izražavaju stavove organa koji je dodelio sredstva.

 

 

Piše:
Pošaljite komentar
Penzioneri iz Lovćenca na partiji bilijara i u devetoj deceniji

Penzioneri iz Lovćenca na partiji bilijara i u devetoj deceniji

11.12.2019. 12:01 12:04
U Lovćencu podučavanje dece o bezbednosti u saobraćaju

U Lovćencu podučavanje dece o bezbednosti u saobraćaju

02.03.2019. 10:52 22:32
Lovćenac, Feketić i Iđoš dobiće kanalizaciju

Lovćenac, Feketić i Iđoš dobiće kanalizaciju

21.01.2019. 13:40 13:45