Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Lovćenac, Feketić i Iđoš dobiće kanalizaciju

21.01.2019. 13:40 13:45
Piše:
Foto: Dnevnik/Jelena Ivanović

Predsednik opštine Mali Iđoš Marko Lazić kaže da njihova opština nikada nije imala tako visok budžet, istorijski, čak milijardu dinara, a sve zahvaljujući pomoći viših nivoa vlasti.

Po njegovim rečima, za izgradnju prečistača otpadnih voda od Pokrajinske vlade Opština Mali Iđoš dobila je 405 miliona dinara, što će biti isplaćeno u dve godišnje rate. Prva će biti uplaćena uskoro, a naredna iduće godine.

– Sada treba da nam bude uplaćeno 202 miliona, a 2020. godine još toliko – kaže Lazić za „Dnevnik”. – Radovi će početi u julu ili najkasnije avgustu.

Za izgradnju prečistača nije potrebno više od četiri meseca da se radovi privedu kraju, te se očekuje da će početkom iduće godine, taman kada legne druga tranša novca, prečistač biti u funkciji.

– To je ozbiljan posao jer predstavlja početak izgradnje kanalizacije u opštini Mali Iđoš i veliki trenutak za našu malu opštinu – kaže Lazić, i dodaje da uopšte nemaju kanalizaciju već bunare, pretvorene u septičke jame.

Za sve ulice postoje projekti, samo je neophodan novac. Potrebno nam je mnogo novca, za ulice oko 50 miliona evra, dok je za završetak vodovoda i kanalizacije potrebno oko 20 miliona evra (Marko Lazić)

Po njegovim rečima, za dve godine urađeni su projekti za prečistač, glavni magistralni kolektor za celu opštinu, a za manje od mesec biće gotova kompletna projektna dokumentacija za sekundarnu i tercijarnu kanalizacionu mrežu za opštinu Mali Iđoš.

Iz tekućih budžetskih rezervi Vlada Srbije izdvojila je krajem prošle godine 25 miliona dinara za opremanje JP „Komunal”, odnosno kupovinu tri traktora, za svaku mesnu zajednicu te opštine po jedan, kao i izgradnju trafostanice i nadzor izgradnje prečistača otpadnih voda.

– Najviše novca iz budžeta izdvojili smo za projektnu dokumentaciju: na primer za sekundarnu i tercijarnu mrežu projekat je koštao 118 miliona dinara, što za naš budžet uopšte nije malo – istakao je Lazić. – Od Ministarstva privrede dobili smo 6,7 miliona dinara za izradu projekta.


Uređuju se škole, sportske hale

– U školu u Iđošu uložili smo četiri miliopna evra, takođe iz budžeta Pokrajine, a sada se radi sanacija škole u Lovćencu vredna 5,5 miliona dinara. U pitanju je zamena dotrajalih podova u 12 učionica, kao i zamena svih toaleta u školi – kaže Lazić. – Biće postavljena i nova vodovodna i kanalizaciona mreža, kao i prozori, vrata i pločice.Novac za školu smo dobili iz budžetske tekuće rezerve Pokrajinske vlade, a osim toga, uradili smo javno-privatno partnerstvo za sve objekte u opštini Mali Iđoš za zamenu dotrajalih cevi za mazut i lož-ulje u one za prirodni gas. U pitanju su tri škole, tri sportske hale u opštini, tri opštinske zgrade, Dom zdravlja, policija i ambulanta u Lovćencu, koje se sada greju na gas, čime su smanjeni troškovi opštine – kaže Lazić. – Ušteda iznosi i do 300.000-400.000 dinara mesečno, a za period od 15 godina oko 70.000 evra, kako je predviđeno projektom.

U rekonstrukciju Doma zdravlja u Malom Iđošu Kancelarija Republike Srbije za javna ulaganja uložila je 37 miliona dinara.


Izrađen je i projekat za zamenu vodovodne mreže u naseljenom mestu Mali Iđoš vredan šest miliona dinara, ali su i izgrađena dva bunara u Feketiću i Lovćencu, koje je lokalna samouprava finansirala sa 70 odsto, dok je ostatak platio Pokrajinski sekreterijat za poljoprivredu, vodoprivredu i šumarstvo putem konkursa. Vrednost tog projekta je osam miliona dinara.

– Imajući u vidu da se oko 60-70 odsto stanovništva bavi poljoprivredom, uradili smo i atarske puteve novom metodom prošle godine – kaže predsednik opštine Mali Iđoš. – Najviše se gaje ratarske kulture – kukuruz, pšenica, repa, uljana repica, a nekolicina se bavi gajenjem duvana u plastenicima.

Opština Mali Iđoš ima 3.000 hektara državne poljoprivredne zemlje, dok su ukupne obradive površine 16.000 hektara, od ukupno 18.000 hektara na koliko se prostire cela opština.

– Po poslednjem popisu, naša opština ima 12.500 stanovnika, a jedan od najvećih problema je, kao i u celoj državi, odlazak mladih, ali i dosta nezaposlenih – 2.200 lica – kaže Lazić. – Međutim, svetao primer opštine među mladima je najbolja studentkinja Univerziteta u Novom Sadu Miljana Bigović iz Lovćenca, ali se opština može pohvaliti i uspešnim sportistima.

Plan za ostanak mladih je izgradnja industrijske zone i fabrika, koje opština trenutno nema, ima privatnu zonu s malim pogonima, koja ne zapošljava radnike iz opštine. 

Po njegovim rečima, kada je sport u pitanju, ima mnogo talentovane dece, a nedavno je i Katarina Gvozdenović postala prvakinja Srbije u stonom tenisu u kategoriji kadetkinja, te je Opština nagradila njen klub SK „Domboš” sportskom opremom.

Kada je u pitanju oblast kulture, svako mesto ima bar dva kulturno-umetnička društva. Osim toga, šest ulica je asfaltirano u poslednje dve godine, a još 27 je neophodno da bi opština bila cela pokrivena asfaltom.


Stipendije za najbolje studente

Najbolji đaci i studenti opštine dobijaju stipendije od 6.000 dinara mesečno, kao i studenti doktorskih studija.

– Plaćamo i prevoz đacima, a velika izdvajanja iz budžeta imamo i za socijalna davanja – oko 60 miliona dinara godišnje, ali mnogo ulažemo i u sport i kulturu – kaže Lazić. – S obzirom na to da srednjoškolci putuju jer opština nema srednju školu, i njima lokalna samouprava plaća prevoz do škole.


– Proširili smo i ulicu u Lovćencu, a u Iđošu smo asfaltirali novu ulicu dugu 1,2 kilometar, vrednosti 20 miliona dinara, tri ulice u Feketiću pretprošle godine, lane smo zakrpili 15 ulica, a imamo još 27 koje nisu asfaltirane – kaže Lazić. – Nadam se da će i to biti urađeno kroz nekoliko godina jer za sve ulice postoje projekti, samo je neophodan novac. Potrebno nam je mnogo novca, za ulice oko 50 miliona evra, dok je za završetak vodovoda i kanalizacije potrebno oko 20 miliona evra.

Predsednik Opštine Mali Iđoš kaže da su svi vrtići u opštini sanirani, zamenjeni su prozori, podovi, za šta su dobili novac od Pokrajinske vlade, kao i za rekonstrukciju škola.

Veliku zahvalnost za to opština duguje predsedniku Pokrajinske vlade Igoru Miroviću, tvrdi Lazić, jer škola nije uknjižena 50 godina, kao ni ona u Feketiću, dok je u Iđošu uknjiženo pola objekta.

M. Stakić

 

Tekst je deo projekta „Perom i objektivom kroz Mali Iđoš”, koji je realizovao „Dnevnik”. Stavovi izneti u podržanom medijskom projektu nužno ne izražavaju stavove opštine koja sufinansira projekat.

Piše:
Pošaljite komentar