Posle dogovora o klimi, drugog dana u Briselu o ekonomiji
BRISEL: EU lideri na samitu u Briselu dogovorili su se oko zajedničkog cilja da Evropa do 2050. godine bude prvi klimatski neutralan kontinent na svetu, a danas nastavljaju poslednji samit u 2019. godini.
Poljskoj je potrebno još vremena da razmotri kako da se prilagodi cilju o klimatski neutralnom kontinentu, navode u Briselu.
Prvog dana samita u fokus razgovora predsednika država i vlada EU članica bio je na dogovoru o postizanju nulte emisije gasova koji izazivaju efekat "staklene bašte" odnosno prelazak sa fosilnih goriva kao izvora energije na nove i "zelene" tehnologije.
Primarni cilj je zaustavljanja klimatskih promena, ali ono što preduzimamo treba da bude i prilika za novi ekonomski razvoj u EU, naglašava predsednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen.
Tokom maratonskih razgovora u Briselu, EU lideri su pokušali da nađu konsenzus sa Poljskom, Mađarskom i Češkom koje su izrazile svoju zabrinutost oko troškova, rokova i načina dekarbonizacije.
Ove zemlje, koje se i najviše oslanjaju na upotrebu foslinih goriva, zalagale su se za definisanje "podela troškova" tranzicije na nove izvore.
Svesni smo da nemaju sve zemlje članice iste početne pozicije i da će nekima biti teže da se prilagode. Zato razgovaramo kako da bolje pomognemo i podržimo te regione i industrije, izjavila je fon der Lajen.
Pored novca, jedno od pitanja oko kojih se vodila diskusija među zemljama članicama jeste mogućnost da veći razvoj nuklearne energije u Evropi zameni izvore energije koji najviše zagađuju prirodnu sredinu izazivajući efekat "staklene bašte".
U zaključcima Evropskog saveta navodi se da će zemlje članice imati "pravo da odlučuju o sopstvenom energetskom miksu i najprihvatljivijim tehologijama, uljučujući i upotrebu nuklearne energije ako nacionalnog energetskog miksa".
Poljska je tokom razgovora sa EU članicama izrazila i sumnju da do 2050. godine može postići cilj klimatski neutralne Evrope, tražeći da se taj rok pomeri na 2070. godinu.
Na kraju razgovora i pored postignutog "zejedničkog cilja", Poljska nije mogla da se obaveže da potpiše 2050. godinu kao vremensku odrednicu za prelazak na klimatski neutralnu ekonomiju.
Pored razovora o klimatskim promenama, lideri EU tokom prvog dana samita razmotrili su i EU budžet za narednih 7 godina.
Dogovoreno je i održavanje donatorske konferencije za Albaniju kojoj, kao je navedeno u Evropskom savetu, predstoji dug period rekonstrukcije nakon razornog zemljotresa.
Donatorska konfrencija će se održati u januaru u Tirani, a ohrabrujuća je podrška svih svih zemlja članica narodu Albanije, poručila je fon der Lajen.
Čelnici EU tokom večeri dogovorili su se i oko produžetka sankcija Rusiji zbog ukajinske krize za narednih šest meseci.
EU lideri su na samitu u Briselu dočekali i prve informacije o rezultatima izbora u Velikoj Britaniji.
Razgovor o izlasku Velike Britanije iz EU, koji posle informacija o pobedi britanskih konzervativaca deluje sve izvesniji, i pripreme za pregovore o budućim odnosima dve strane biće na dnevnom redu drugog dana samita EU lidera u petak.
Danas će predsednici država i vlada EU nastaviti sastanak u Briselu u u formatu EU 27 i razgovorima o Evrozoni i jačanju Evropske ekonomske i monetarne unije.