После договора о клими, другог дана у Бриселу о економији
БРИСЕЛ: ЕУ лидери на самиту у Бриселу договорили су се око заједничког циља да Европа до 2050. године буде први климатски неутралан континент на свету, а данас настављају последњи самит у 2019. години.
Пољској је потребно још времена да размотри како да се прилагоди циљу о климатски неутралном континенту, наводе у Бриселу.
Првог дана самита у фокус разговора председника држава и влада ЕУ чланица био је на договору о постизању нулте емисије гасова који изазивају ефекат "стаклене баште" односно прелазак са фосилних горива као извора енергије на нове и "зелене" технологије.
Примарни циљ је заустављања климатских промена, али оно што предузимамо треба да буде и прилика за нови економски развој у ЕУ, наглашава председница Европске комисије Урсула фон дер Лајен.
Током маратонских разговора у Бриселу, ЕУ лидери су покушали да нађу консензус са Пољском, Мађарском и Чешком које су изразиле своју забринутост око трошкова, рокова и начина декарбонизације.
Ове земље, које се и највише ослањају на употребу фослиних горива, залагале су се за дефинисање "подела трошкова" транзиције на нове изворе.
Свесни смо да немају све земље чланице исте почетне позиције и да ће некима бити теже да се прилагоде. Зато разговарамо како да боље помогнемо и подржимо те регионе и индустрије, изјавила је фон дер Лајен.
Поред новца, једно од питања око којих се водила дискусија међу земљама чланицама јесте могућност да већи развој нуклеарне енергије у Европи замени изворе енергије који највише загађују природну средину изазивајући ефекат "стаклене баште".
У закључцима Европског савета наводи се да ће земље чланице имати "право да одлучују о сопственом енергетском миксу и најприхватљивијим техологијама, уључујући и употребу нуклеарне енергије ако националног енергетског микса".
Пољска је током разговора са ЕУ чланицама изразила и сумњу да до 2050. године може постићи циљ климатски неутралне Европе, тражећи да се тај рок помери на 2070. годину.
На крају разговора и поред постигнутог "зеједничког циља", Пољска није могла да се обавеже да потпише 2050. годину као временску одредницу за прелазак на климатски неутралну економију.
Поред разовора о климатским променама, лидери ЕУ током првог дана самита размотрили су и ЕУ буџет за наредних 7 година.
Договорено је и одржавање донаторске конференције за Албанију којој, као је наведено у Европском савету, предстоји дуг период реконструкције након разорног земљотреса.
Донаторска конфренција ће се одржати у јануару у Тирани, а охрабрујућа је подршка свих свих земља чланица народу Албаније, поручила је фон дер Лајен.
Челници ЕУ током вечери договорили су се и око продужетка санкција Русији због укајинске кризе за наредних шест месеци.
ЕУ лидери су на самиту у Бриселу дочекали и прве информације о резултатима избора у Великој Британији.
Разговор о изласку Велике Британије из ЕУ, који после информација о победи британских конзервативаца делује све извеснији, и припреме за преговоре о будућим односима две стране биће на дневном реду другог дана самита ЕУ лидера у петак.
Данас ће председници држава и влада ЕУ наставити састанак у Бриселу у у формату ЕУ 27 и разговорима о Еврозони и јачању Европске економске и монетарне уније.