Stepanovićevo: Parterno uređenje centra za vek postojanja
Lep jesenji dan ekipa „Dnevnika” iskoristila je da poseti Stepanovićevo.
Ulice su mahom bile prazne jer su tokom prepodneva uglavnom svi bili na svakodnevnim poslovima, u gradu, na njivi, u kući ili dvorištu. Rekoše nam u tom mestu da je, kada je o zaposlenosti reč, obično raspodela takva da jedno od supružnika radi u poljoprivredi, a da je drugo zaposleno u gradu. Time je stvorena određena sigurnost novčanog priliva, a istovremeno mogućnost da se obradom zemlje dodatno obezbedi kvalitetniji život. Stepanovićevo je lepo mesto, a naš list je u više navrata pisao o tome da su ga osnovali i podigli solunski dobrovoljci. Spomenik u centru, njima u čast, potpuno je uređen, čime je seoski trg s parkićem dobio lepši izgled.
– Dogodine ćemo obeležiti vek od dolaska na ove prostore – kazao je potpredsednik mesne zajednice Vlada Samardžić. – Zato se nadamo i parternom uređenju centra. Ove godine rekonstruisan je i proširen kolovoz u delu Ulice solunskih dobrovoljaca, a verujemo u ispunjenje obećanja da će do kraja godine kompletna ulica biti završena, baš kao i uređenje Ulice Baće Kesića. Jedan od projekata je i put Stepanovićevo – Bački Petrovac i vezivanje za obližnji auto-put, čime bi, verujemo privukli investitore. Sada je razdaljina između Bačkog Petrovca i Stepanovićeva 22 kilometra, a po postojećem projektu, koji kod komšija postoji, iznosila bi samo devet.
Samardžić se osvrnuo na statistiku i perspektivu, kako kaže u tom mestu godišnje umre 35 do 40 meštana, a rodi se između deset i 15 dece. Uz to, veli dosta mladih teži da iz sela ode u grad ili u drugu državu u potrazi za boljim životom, onda je jasno da situacija nije sjajna. Ipak, ima i onih koji veruju da perspektivu mogu obezbediti i ovde.
Spomenuo je Samardžić preminule, a kada je seosko groblje u pitanju, došlo je do značajnih promena.
– Od ove godine poslove sahranjivanja i održavanja mesnog groblja preuzelo je JKP „Lisje” – veli potpredsednik MZ. – Bilo je ispočetka velikog otpora među meštanima. Održali smo tri zbora građana da bismo se na kraju ipak složili o najbitnijim stavkama. Tako je i utvrđeno da cena za ukop i održavanje humke iznosi 12.000 dinara. Iako je bilo nezadovoljstva među meštanima, vremenom se pokazalo da je JKP „Lisje” dobar domaćin, a da ne ostane samo na rečima hvale, u prilog i obećanje preduzeća da će investirati u nove staze na groblju, parking i katalog starih spomenika.
Pređosmo ubrzo i na veselije teme – decu. Nastava se odvijala u obližnjoj Osnovnoj školi „Aleksa Šantić”, a predškolci su boravili u vrtiću kraj fudbalskog terena, na kojem smo zatekli učiteljicu Ljilju Žutić i njenih 20 učenika drugog razreda kako veselo trčkaraju po travnjaku. I dok su dečaci jurili za loptom, devojčice su plele venčiće od cveta maslačka. Jedan je ukrasio i učiteljicinu frizuru.
– Punih 38 godina posvetila sam radu u prosveti, od čega 33 s osnovcima u Stepanovićevu – kaže 59-godišnja učiteljica. – Obožavam decu, a svaka generacija koju sam izvela draga mi je na svoj način. Uprkos godinama, trudim se da se svake godine edukujem, a još više uživam u tome da učenike naučim nečemu novom i tako će biti dok ne odem u penziju. Čula sam da će sledeće godine u 1. razred osnovne škole poći samo četiri đaka. No, šta da se radi, jasno je da s tako malim brojem učenika nećemo moći da formiramo samostalno odeljenje. Rastuži me takvo saznanje, ali ne gubimo nadu da će nam se možda i doseliti neko novo dete.
Od aktivnih društava i klubova u mestu, osim fudbalskog kluba „Omladinac”, Samardžić je apostrofirao Kulturno-umetničko društvo „Stepino kolo”, s predsednikom Mladenom Zeljkovićem na čelu. Zatim, Lovačko društvo „Stepanovićevo”, čiji je predsednik Mlađan Biga i Džudo klub „Omladinac” koji vodi Nenad Simić.
S. Savić
Projekat „Prigradska naselja – od osnivanja do budućnosti” sufinansirao je Grad Novi Sad, a stavovi izneti u podržanom projektu nužno ne izražavaju stavove organa koji je dodelio novac.