Izašla knjiga o primenjenom pozorištu u Vojvodini
- Široki krug pozorišnih praksi i kreativnih procesa koji se odnose prema učesnicima i publikama izvan okvira konvencionalnog, mejnstrim pozorišta, u svetu pozorišta koje se bavi običnim ljudima i njihovim pričama, lokalnim okolnostima i potrebama - jedna je od definicija primenjenog pozorišta kojim se bavi knjiga “Primenjeno pozorište u Vojvodini od 2000. godine do danas” Marine Milivojević Mađarev, Milana Mađareva i Ivana Pravdića (Univerzitet u Novom Sadu, Akademija umetnosti).
- Pod ovaj “kišobran pojam” smešteni su različiti pozorišni i izvođački oblici: forum teatar, pozorište za razvoj ili razvojno pozorište, kreativna drama, muzejsko pozorište, pozorište uspomena/ sećanja z pripadnike trećeg doba, pozorište zajednice, psihodrama i dramska terapija, plejbek teatar, improtetar... Ideja je bila da mapiramo grupe, organizacije i pojedince koji su dali i nastavljaju da daju značajan doprinos razvoju primenjenog pozorišta u Vojvodini, u 21. veku - objašnjava Marina Milivojević Mađarev u uvodu knjige.
Na pitanje zašto ova tema, u ovom kontekstu, ona odgovara da je Vojvodina prostor gde je nastalo moderno srpsko pozorište, pa otud istorijskim razvojem dolazi i do pojave velike zastupljenosti primenjenog pozorišta, koje od poečtka dvehiljaditih postaje način da se na neinstitucionalnoj sceni sačuvaju pozitivne tekovine našeg pozorišnog nasleđa - svest o neophodnosti učestvovanja šire zajednice u stvaranju kulturnih vrednosti, značaj rada sa mladima, vrednosti i iskustva avangaradnog i alternativnog teatra, radikalizacija odnosa spram institucija kulture i umetnosti, potreba da se bude deo svetskih tendencija povezivanja pozorišne sa drugim umetnostima.
„Primenjeno pozorište u Vojvodini od 2000. godine do danas” izdanje je nastalo kroz ankete, okrugle stolove, analize - istraživački deo, i sistematizovanje prikupljene građe, što je rezultiralo svojevrsnim azbučnikom i preglednim materijalom za dalja istraživanja.
I. B.