Šib: Nemačke stipendije su investicije u ljudske resurse
BEOGRAD: Nemačke stipendije srpskim studentima ne služe odlivu mozgova, već mogućnosti da mladi iz Srbije steknu iskustva i znanja i da se vrate i primenjuju ih u zemlji, rekao je večeras nemački ambasador Tomas Šib.
Šib je to izjavio prilikom dodele stipendija srpskim studentima za školsku 2019/2020 godinu iz programa stipendiranja "Zoran Đinđić" u okviru Nemačkog biznisa za zemlje Zapadnog Balkana i Nemačke akademske razmene studenata (DAAD).
Nemački ambasador je rekao da programi za studente predstavljaju investiranje u ljudske resurse i mozgove, dodavši da imaju veliki broj pozitivnih primera ljudi koji su proveli određeni period u Nemačkoj, a nakon toga su se vratili i pronašli dobra i važna radna mesta u Srbiji.
Ovi programi predstavljaju investiranje u mlade, jer dok su u Nemačkoj upoznaju se sa načinom života, stiču prijatelje, nove kontakte tako da ovo zapravo predstavlja povezivanje među njima, koje omogućava nova i dalja biznis povezivanja, kazao je Šib.
On je naveo da "Zoran Đinđić" program stipendiranja čine studenti koji će biti poslati u Nemačku da provedu određeno vreme u nemačkim kompanijama, da steknu iskustva, a nakon toga se vrate u Srbiju i iskoriste svoje profesionalno znanje i iskustvo.
Dodao je da je do sada taj projekat veoma uspešan.
Ideja nije odliv mozgova, već mogućnost da se mladi koji steknu iskustvo i nova znanja u Nemačkoj vrate u Srbiju i doprinesu razvoju ove veoma lepe zemlje, naglasio je Šib.
Nemački ambasador je rekao da DAAD program o stipendiraju nudi individualne mogućnosti stipendiranja za mlade ljude koji pohađaju kurseve nemačkog jezika, koji rade svoje master i doktorske studije na nemačkim univerzitetima, dodavši da je takođe reč o uspešnom programu razmene.
Radujem se što smo dodelili stipendije o školovanju srpskim studentima koji pokazuju visoki potencijal. Ohrabrujem mlade da apliciraju, da učine napore da postanu deo ovih programa, zaključio je Šib.
Student četvrte godine na Ekonomskom fakultetu u Beogradu i jedan od ovogodišnjih dobitnika nemačke stipendije Filip Stojčić kaže da je dobio praksu u kompaniji Metro AG u Dizeldorfu, te da će njegova praksa u Nemačkoj trajati od početka jula do kraja godine odnosno šest meseci i da će raditi u oblastima logistike.
On smatra da su ovi programi stipendiranja veoma značajni zato što, kako je istakao, studenti mogu da dobiju dobro praktično znanje u nemačkim kompanijama, a kasnije to znanje da primene u našoj zemlji i na taj način da pokrenu stvari na bolje.
Jelena Popović s Fakulteta organizacionih nauka na smeru informacioni sistemi i tehnologije će biti na praksi u Lajpcigu na Frajnhofer institutu za internacionalni menadžment gde će raditi na konkretnim menadzment konsalting projektima, a najviše u sektoru zdravstva.
Znanje ću se truditi da prenesem tako što ću naučiti kako da koristim tehnologije u celoj toj industriji, a kasnije ću se truditi da prenesem ovde, takođe kroz konsalting kada se budem vratila u Srbiju, rekla je Popović.
Prema njenim rečima, apsolutno je bitno praktično iskustvo za svakog studenta, te da usvajanje najboljih praksi iz inostranstva dosta pomaže, jer omogućava proširene vidike, i mogućnost da se unaprede oblasti u Srbiji koje su bile deo konretne prakse.
Dodeli ovogodišnjih stipendija prisustvovali su predsednik Privredne komore Srbije Marko Čadež, Anti Šlam iz DAAD, Anti Miler iz nemačkog predstavništva fondacije "Zoran Đinđić", kao i predstavnici diplomatskog i poslovnog sektora u Srbiji.