KATASTAR Sindikat: Samo primamo zahteve i čekamo Ustavni sud
Na šalterima i u drugim službama Republičkog geodetskog zavoda od 15. aprila stranke će ponovo moći da ostvare prava i dobiju usluge u službama za katastar nepokretnosti, pošto je uredbom Vlade deblokiran rad te institucije nakon gotovo tri meseca štrajka.
U subotu, 13. aprila, na snagu stupa Uredba Vlade o minimumu procesa rada u RGZ-u kojom se staje na kraj blokadi Katastra, navodi se u saopštenju RGZ-a. Država je, kako se dodaje u saopštenju, pokrenula mehanizme da bi zaštitila građane da ne postanu kolateralna šteta pokušaja realizacije projekta blokade državnih i javnih institucija”.
Međutim, mukama kompanija, građana i druigh kojima su usluge RGZ-a neophodne još nije kraj. Kako kaže predsednik JOZ SSS RGZ-a za Bačku i Srem Marko Šoć iz Saveza samostalnih sindikata Srbije, stranke će moći samo da predaju zahteve na šalterima, ali ne i da dobiju izvode i drugu dokumentaciju. Odluka o minimumu procesa rada će se poštovati, ali...
– Svi reprezentativni sindikati za ovu delatnost, a to su, sem nas, i „Nezavisnost” i ASNS, obratili su se Ustavnom sudu i tražimo da se to telo izjasni o tome da li je Uredba o minimumu procesa rada zakonita – kaže Šoć. – Naše mišljenje je da je ona mogla biti doneta pre nego što je štrajk počeo, ali ne i tokom njega.
Drašković: Otpor digitalizaciji
Štrajk je, ocenjuje se u saopštenju RGZ-a koje je potpisao direktor Drašković, predstavljao najizrazitiji oblik otpora digitalizaciji u Katastru i bio je praćen s mnogo medijskih neistina.
„Interes pojedinih političara i biznismena je da svoje poslove obavljaju mimo institucija, a takvim planovima Republički geodetski zavod je stao na put digitalizacijom i transparentnošću, kadrovskim i tehnološkim ojačavanjem”, navodi se u saopštenju.
Stranke će tako, po svoj prilici, dobiti polovičnu uslugu. Kao što je poznato, uzrok štrajka u RGZ-u su plate. Ali i još ponešto.
U saopštenju se navodi da su digitalizacija radnih procesa u Katastru i uvođenje brojnih antikoruptivnih mera izazvali očekivani otpor kod državnih službenika u katastrima, ali je zbog nezadovoljstva u neformalnim političkim i finansijskim centrima moći došlo do eskalacije problema i blokade Katastra.
„Uvođenje transparentnosti i efikasnosti radnih procesa predstavlja smetnju onima koji su godinama lovili u mutnom, a lako dostupni podaci Katastra u digitalnom obliku i na mobilnom telefonu uskratili su izvor prihoda onima koji su se bavili poslovima u sivoj zoni i zamajavali građane da je loš Katastar uzrok njihovih problema”, navodi se u saopštenju RGZ-a koje je potpisao direktor Zavoda Borko Drašković.
Odluka o minimumu procesa rada u RGZ-u, koju je doneo direktor zavoda Borko Drašković, biće sprovedena od 13. aprila, odnosno od prvog radnog dana, 15. aprila.
Na probleme zbog štrajka RGZ-a žalili su se najviše u građevinskoj industriji. U Građevinskoj komori Srbije kažu da je vrednost građevinskih radova kod nas lane bila 2,8 milijarde evra. Ove godine je mnogo problema s papirima iz RGZ-a pa će se tek videti hoće li se ponoviti 2018. Lane je vrednost građevinskih radova povećana 13,9 odsto, a ta branša u BDP-u učestvuje sa 4,7 odsto.
D. Vujošević