Ombudsman reagovao na vršačko nasilje u osnovnoj školi u Topoli
BAČKA TOPOLA: Povodom slučaja vršnjačkog nasilja nad maloletnim G.N. iz Osnovne škole „Čaki Lajoš” u Bačkoj Topoli, zbog kojeg se majka dečaka obratila medijima, inspekcije su posetile školu u ponedeljak.
Bačku Topolu ovim povodom posetili su i zamenici i savetnica Pokrajinskog zaštitnika građana – ombudsmana, gde su sa opštinskim Zaštitnikom građana bili u OŠ „Čaki Lajoš” i Centru za socijalni rad.
Pokrajinski ombudsman je o poseti izdao i saopštenje u kome se navodi da je razgovorom sa relevantnim akterima stekao jasniji uvid u okolnosti konkretnog slučaja. Konstatovano je da složenost situacije iziskuje uspostavljanje i jačanje intersektorske saradnje, uključivanje i angažovanje institucija u najboljem interesu deteta, te zaštitu detetovog dostojanstva i privatnosti. Pokrajinski zaštitnik građana će, nakon sprovedene istrage i prikupljenih informacija preduzeti dalje mere shodno svojim ovlašćenjima, kaže se u saopštenju.
Moguće novo nasilje
Povodom istog slučaja, nakon posete inspekcija, oglasila se i direktorka Monika Vojter Pulai dopisom u kojem se ističe da je ispravno postupanje Škole u nasilnim situacijama potvrdio prosvetni inspektor, kao i prosvetni savetnik Školske uprave Sombor, u vanrednoj kontroli prošlog petka. Škola je došla do saznanja da se velika grupa učenika iz OŠ „Nikola Tesla“, u koju je G.N. nekada išao, sprema „da dođe u školu da se obračunaju sa akterima spornih situacija. Zbog povećanog rizika za bezbednost naših učenika, o novonastaloj situaciji obavešteni su policija, direktorka OŠ „Nikola Tesla“ i Školska uprava Sombor, a odeljenjske starešine su upućene da obaveste roditelje i obave razgovor sa učenicima”, navodi se u dopisu direktorke OŠ „Čaki Lajoš” Monike Vojter Pulai.
Direktorka se osvrće na događaj iz aprila prošle godine, kada je škola obaveštena da je 25. marta 2018. godine, učenik G.N. trpeo vršnjačko nasilje na sportskim terenima pored Gimnazije i ekonomske škole „ Dositej Obradović“ u Bačkoj Topoli. Škola je uzela izjavu od učenika G. N. i roditelja. Kako se nasilje dogodilo van škole, navodi se u dopisu, „nije bilo osnova da se pokrene i vodi vaspitno-disciplinski postupak protiv učenika koji su vršili nasilje”. Sačinjen je Individualni plan zaštite za aktere nasilne situacije, pojačan je oprez svih zaposlenih, a posebno odeljenjskog starešine i PP službe.
Usledio je novi incident, ovaj put na školskom košarkaškom terenu, o čemu je odeljenskog starešinu 27. aprila 2018. godine obavestila Dejana Draškić Nađ, majka učenika G.N. „Na osnovu uvida u video nadzor, izjava aktera konfliktne situacije i izjava prisutnih učiteljica konstatovano je da nije bilo fizičkog kontakta, da su se učenici sukobili zbog nepoštovanja pravila igre i da su se tom prilikom međusobno vređali i psovali”, navodi se u dopisu direktorke škole. Tim povodom organizovane su radionice za učenike na temu „Nenasilna komunikacija“ i „Konstruktivno rešavanje konflikata“, a odeljenjske starešine su nastavile da prate ponašenje učenika aktera konfliktne situacije. Posle tih dešavanja škola, kako se navodi u dopisu direktorke, nije imala saznanja niti je bilo prijava situacija u kojima je učenik G.N. izložen nasilju.
Povodom ovog slučaja, Ombudsman je upozorio predstavnike organa javne vlasti, ustanova i drugih institucija i medija da, prilikom informisanja javnosti u punoj meri poštuju prava deteta na privatnost, poštovanje ličnog dostojanstva, psihičkog i fizičkog integriteta.
„Razotkrivanjem identiteta deteta i izlaganjem osetljivih privatnih, ličnih podataka o detetu i njegovoj porodici u javnosti, dete i porodica izlažu se rizicima od neželjenih komentara i subjektivnih procena i interpretacija javnosti, a sam prikaz deteta u javnom medijskom sadržaju može dodatno uticati i pojačati traumatično iskustvo deteta i proizvesti višestruku štetu po njegov razvoj, doživljaj njegove lične vrednosti i slike o sebi, ugroziti mu zdravlje, a neretko i njegovu bezbednost i sigurnost”, navodi se u saopštenju.
Pokrajinski zaštitnik građana, kaže se dalje u saopštenju, ne odobrava, ali razume postupke roditelja koji, razočarani ili nezadovoljni odgovorom institucija, ponekad, u najboljoj nameri i želji da zaštite dete, javnosti izlože osetljive podatke i informacije. „Upravo je dužnost i obaveza predstavnika javnih institucija, kao i samih medija, da štite prava deteta, te da u takvim slučajevima, pouče roditelje i javnost o načinu izveštavanja rukovođenim najboljim interesom deteta i da odgovorno prezentuju dobijene informacije” navodi se u saopštenju.
V. H.