Šćepanoviću i Konstantinoviću nagrade za očuvanje lepih umetnosti
NOVI SAD: Nagrada "Dimitrije Mitrinović" za 2018. godinu, koju dodeljuje Fondacija "Ars Longa", pripala je Branimiru Šćepanoviću i Radivoju Konstantinoviću za izuzetan doprinos srpskoj kulturi i očuvanju lepih umetnosti.
Odluku je doneo žiri koji je radio u sastavu Zoran Bognar (predsednik), Nemanja Veljović Subrosa i Uglješa Rajčević.
Branimir Šćepanović, rođen 1937. godine u Podgorici, jedan je od vodećih domaćih proznih pisaca 20. veka. Zastupljen je u brojnim svetskim antologijama, pa je tako njegova pripovetka "Smrt gospodina Goluže" uvrštena u antologiju "Moderne evropske novele", dok se roman „Usta puna zemlje” našao u "Idealnoj biblioteci", među 700 najuticajnijih knjiga svih vremena - od Gilgameša, Ilijade i Biblije do današnjih dana. Ovo je delo, inače, do sada prevedeno na 30 jezika i doživelo brojna izdanja - samo na francuskom jeziku čak 23. Inače, nije zgoreg podsetiti da se Šćepanović potvrdio i kao scenarista, a za „Pre istine” i „Sutjesku”, nagrađen je Zlatnom arenom u Puli
Radivoje Konstantinović, pisac, profesor univerziteta i prevodilac, bio je upravnik Katedre za romanistiku u Beogradu, sekretar Srpske književne zadruge, predsednik Društva za kulturnu saradnju Jugoslavija-Kanada. Predavao je takođe na univerzitetima u Bordou, Parizu, Briselu, Granadi, Novom Sadu, Nikšiću, Kragujevcu, Skoplju, Banjaluci, Briselu i gostovao kao predavač na brojnim univerzitetima u Francuskoj, Španiji, Rumuniji i Kanadi. Bavi se francuskom, španskom i srpskom književnošću, kao i problemima teorije prevođenja i prevodi prevashodno poeziju sa francuskog, španskog i ruskog jezika.
Nagrada će biti uručena krajem maja u beogradskoj Galeriji 73.
M. S.