Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Karlovačkoj gimnaziji potpisana povelja o srpskom kulturnom prostoru  

05.03.2019. 09:52 09:55
Piše:
Foto: Dnevnik/ S. Šušnjević

Ministar kulture i informisanja Republike Srbije Vladan Vukosavljević i ministarka prosvete i kulture Republike Srpske Natalija Trivić potpisali su juče u svečanoj sali Karlovačke gimnazije Povelju o srpskom kulturnom prostoru, dokument koji predstavlja izraz težnje dveju vlada i država za boljim povezivanjem i delovanjem u oblasti kulture i tradicije.

Ovom činu upriličenom nimalo slučajno u najstarijoj srpskoj gimnaziji, koju je ministar Vukosavljević nazvao svetim mestom srpske kulture i prosvete, prisustvovali su predstavnici najznačajnijih kulturnih institucija, srpske zajednice iz Rumunije, Hrvatske,  Crne Gore i drugih mesta u regionu gde živi srpski narod, te SPC i premijer Pokrajinske vlade Igor Mirović. 

Definisana u 12 tačaka povelja oličava odlučnost dvaju ministarstva i dveju vlada da  utvrde zajedničku stratešku kulturno-prosvetnu politiku, pri čemu je očuvanje kulturnog i nacionalnog identiteta primarni zadatak.

– Povelja o srpskom kulturnom prostoru je dokument koji na jasan način definiše delovanje u oblasti kulture ne samo u Republici Srpskoj i Srbiji, nego na svim prostorima gde žive Srbi ili su do sada živeli – rekla je Natalija Trivić. - Ovaj dokument nedvosmisleno poručuje  da svoju kulturu i tradiciju ne smemo da zaboravimo, da moramo da istrajemo u zaštiti našeg nacionalnog identiteta, a da zaštitu pisma i jezika i sve ono što čini kulturu srpskog naroda, postavimo kao prioritet. Na osnovu ove povelje planiraćemo dalje aktivnosati koje se tiču ciljeva koje smo postavili. Pokušaćemo da odgovorimo svim zahtevima vremena u kom živimo. Namera nam je da pokažemo da srpska kultura ne živi samo na našim prostorima, već i šire i da ne može da bude ograničena niti na političkom niti na geografskom prostoru.

Trivićeva je kazala da je srpski narod sa bogatom istorijom i tradicijom spletom različitih okolnosti bio suočen sa velikim iskušenjima njihovog očuvanja što iziskuje ulaganje  dodatnih napora da se srpski nacionalni identitet afirmiše kroz isticanje pozitivnih vrednosti u svim sferama delovanja. Srpska kultura je veličanstvena, rekla je ona, i opstala je uprkos brojnim iskušenjima  kroz koji je narod prolazio od samog nastanka. – Iskušenja danas nisu ništa manja od onih u prošlosti. Ovim činom se otvara nova stranica očuvanja nacionalnog identiteta – kazala je Natalija Trivić i dodala da će se već 20. marta  u Banjaluci održati Forum o zaštiti ćirilice, na kojem će učestvovati eminentni stručnjaci iz Republike Srpske i Srbije i regiona.  Po rečima ministra Vukosavljevića, smisao jučerašnjeg  gesta jeste da se ulože dodatni napori u sprovođenju jedinstvene kulturne politike koja bi trebalo da bude prisutna u srpskom narodu bez obzira na politički format i državu u kom živi.

– Kulturna politika i kulturni prostor su drugačiji formati od političkih – rekao je Vukosavljević. – Naš stav je da na svakom prostoru na kom je srpski narod tokom dugog istorijskog trajanja ostavio nesumnjive tragove svog materijalnog i nematerijalnog kulturnog nasleđa kroz jezik, običaje, pesmu, igru, spomenike, zapravo treba da ima jedinstvenu kulturnu politiku i da predstavlja jedinstven kulturni prostor. Kulturni prostori nisu ekskluzivnost jednog naroda, oni se na mnogim tačkama dodiruju, prožimaju i prepliću sa kulturnim prostorima drugih naroda. Verujemo da će na srpskom kulturnom prostoru od Hilandara, preko Skoplja, Arada, Temišvara, Kotora, Duborvnika, Pešte, Budima, Sentandreje, gde god postoje Srbi i srpski kulturni tragovi, moći da se sprovodi kulturna politika koja ima  jedinstven i zajednički smisao i da su ti potezi i stremljenja ne smao na korist srpske kulture i istorijske državne tradicije, nego će biti od koristi i drugim narodima sa kojima delimo isti geografski, istorijski i kulturni prostor.

        Z. Milosavljević

Piše:
Pošaljite komentar