Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Za sva­či­ji ukus, uz­rast i mo­guć­no­sti na Zimskom sajmu antikviteta

01.02.2019. 10:31 10:34
Piše:
Foto: Dragica Jelača

Zim­ski sa­jam an­ti­kvi­te­ta, ho­bi­ja i umet­nič­kih pred­me­ta odr­žan je 181. put ju­če u Do­mu Voj­ske.

Osim pro­mo­ci­je iz­lo­že­nih pred­me­ta, or­ga­ni­zo­va­ni sue i hu­ma­ni­tar­na pro­da­ja, bes­plat­na pro­ce­na pred­me­ta, kao i raz­me­na i ot­kup. Ka­ko sa­zna­je­mo, vi­še od 50 iz­la­ga­ča pred­sta­vi­lo je vi­še od 15.000 pred­me­ta ko­ji ima­ju ne­pro­ce­nji­vu tra­di­ci­o­nal­nu vred­nost.

Pred­sed­nik Dru­štva za za­šti­tu kul­tur­no­i­sto­rij­ske ba­šti­ne i ko­lek­ci­o­na­ra „Srp­ska Ati­na” i or­ga­ni­za­tor Sa­va To­do­rov is­ti­če da se sva­ki sa­jam raz­li­ku­je po de­set do 20 od­sto no­vih pred­me­ta ko­ji bu­du iz­lo­že­ni, ali da se, na­ža­lost, zbog lo­še ku­pov­ne mo­ći po­se­ti­la­ca, ne­ki pred­me­ti nu­de vi­še pu­ta. Upr­kos to­me, on is­ti­če da je sre­ća što lju­di ima­ju mo­tiv da do­la­ze i uče­stvu­ju u ta­kvoj ma­ni­fe­sta­ci­ji.

– No­vo­sa­đa­ni ima­ju po­što­va­nje pre­ma tra­di­ci­ji – ka­zao je To­do­ro­vić. – No­vo­sa­đa­ni šti­te svo­je na­ci­o­nal­no i tra­di­ci­o­nal­no bla­go, kao i kul­tur­no­i­sto­rij­sku ba­šti­nu, i sa­mim tim ima­ju po­zi­ti­van od­nos, što pri­či­nja­va ve­li­ko za­do­volj­stvo za nas, a i za iz­la­ga­če. S dru­ge stra­ne, za­bri­nja­va­ju­će je to što ve­li­ki broj pred­me­ta iz­la­zi iz na­še dr­ža­ve pa to po­sta­je na­ci­o­nal­no iz­gu­blje­no bla­go. Na saj­mu se uvek mo­že pro­na­ći ne­što za sva­či­ji uz­rast i ukus, ali i za sva­či­je mo­guć­no­sti, jer se pro­da­ju pred­me­ti od tri evra pa sve do 3.000 evra.

Na sto­lo­vi­ma iz­la­ga­ča mo­gli su se vi­de­ti ra­zno­ra­zni pred­me­ti za lič­nu upo­tre­bu, sa­to­vi, na­kit, li­kov­na i va­jar­ska ume­tič­ka de­la, por­ce­lan­ski pred­me­ti, re­li­kvi­je svih re­li­gi­ja, obu­ća, ukra­sni pred­me­ti za do­ma­ćin­stvo i što­šta dru­go. Osim No­vo­sa­đa­na, iz­la­ga­či su do­šli i iz cen­tral­nog de­la Sr­bi­je, iz Sme­de­rev­ske Pa­lan­ke, Kra­lje­va, za­tim Som­bo­ra, Su­bo­ti­ce, Zre­nja­ni­na, kao i iz Osje­ka i Bo­sne i Her­ce­go­vi­ne. Što se ti­če po­se­ti­la­ca, osim No­vo­sa­đa­na, broj­ni su i Be­o­gra­đa­ni, ko­ji ra­do po­se­ću­ju saj­mo­ve ta­kvog ti­pa pa smo ta­ko raz­go­va­ra­li s ko­lek­ci­o­na­rom i or­ga­ni­za­to­rom saj­mo­va an­ti­kvi­te­ta u Be­o­gra­du Mar­kom Sto­ja­no­vi­ćem, ko­ji na saj­mo­ve u No­vom Sa­du do­la­zi re­dov­no.

– Ne po­sto­je ve­li­ke raz­li­ke iz­me­đu no­vo­sad­skog i be­o­grad­skog saj­ma an­ti­kvi­te­ta – ka­zao je on. – Ima­mo do­bru sa­rad­nju s dru­štvom an­ti­kva­ra „Srp­ska Ati­na”. U Be­o­gra­du ima vi­še iz­la­ga­ča i po­se­ti­la­ca, što se pod­ra­zu­me­va zbog ve­li­či­ne gra­da, ali No­vi Sad i Voj­vo­di­na ge­ne­ral­no su bo­ga­ti­ji an­ti­kvi­te­ti­ma ne­go Be­o­grad i ju­žna Sr­bi­ja. Mi da­nas nu­di­mo sta­re knji­ge, raz­gled­ni­ce, do­pi­sne kar­te, sa­to­ve, kao i ko­ma­de por­ce­la­na.

      Iako se taj kul­tur­ni do­ga­đaj od zna­ča­ja za naš grad odr­ža­va 181. put, no­vih iz­la­ga­ča uvek ima. Pri­mer je Dra­gi­ca Je­la­ča, ko­ja je za­do­volj­no go­vo­ri­la o saj­mu, kao i ju­če­ra­šnjoj pro­da­ji i za­in­te­re­so­va­no­sti po­se­ti­la­ca.

– Ima­mo mno­go pred­me­ta ko­ji go­vo­re o na­ma, ne­ka­da su kra­si­li do­mo­ve na­ših pre­da­ka, a sa­da, na­ža­lost, kra­se sto­lo­ve ov­de – ka­za­la je na­ša sa­go­vor­ni­ca. – Pred­sta­vlja­mo do­sta por­ce­la­na, na­ki­ta, pred­me­ta po­zna­tih svet­skih mar­ki. Pro­sto, u ovoj ma­loj pro­sto­ri­ji je ceo svet. Ima­mo ma­ke­tu Kra­lja Alek­san­dra ko­ja je ko­va­na u na­šoj kov­ni­ci, za­tim dva fran­cu­ska le­ta­ča ko­ji su pr­vi ob­le­te­li ze­malj­sku ku­glu i ona je ko­va­na 1928. go­di­ne, kao i sat iz 1880. go­di­ne.

Ge­ne­ral­ni po­kro­vi­telj ma­ni­fe­sta­ci­je je Skup­šti­na gra­da, a du­hov­ni po­kro­vi­telj hu­ma­ni­tar­nog de­la je epi­skop bač­ki dr Iri­nej Bu­lo­vić.

Tekst i fo­to: K: Iv­ko­vić Ivan­de­kić

Piše:
Pošaljite komentar
Novogodišnji sajam antikviteta u Domu vojske

Novogodišnji sajam antikviteta u Domu vojske

27.12.2018. 08:57 09:01