Za svačiji ukus, uzrast i mogućnosti na Zimskom sajmu antikviteta
Zimski sajam antikviteta, hobija i umetničkih predmeta održan je 181. put juče u Domu Vojske.
Osim promocije izloženih predmeta, organizovani sue i humanitarna prodaja, besplatna procena predmeta, kao i razmena i otkup. Kako saznajemo, više od 50 izlagača predstavilo je više od 15.000 predmeta koji imaju neprocenjivu tradicionalnu vrednost.
Predsednik Društva za zaštitu kulturnoistorijske baštine i kolekcionara „Srpska Atina” i organizator Sava Todorov ističe da se svaki sajam razlikuje po deset do 20 odsto novih predmeta koji budu izloženi, ali da se, nažalost, zbog loše kupovne moći posetilaca, neki predmeti nude više puta. Uprkos tome, on ističe da je sreća što ljudi imaju motiv da dolaze i učestvuju u takvoj manifestaciji.
– Novosađani imaju poštovanje prema tradiciji – kazao je Todorović. – Novosađani štite svoje nacionalno i tradicionalno blago, kao i kulturnoistorijsku baštinu, i samim tim imaju pozitivan odnos, što pričinjava veliko zadovoljstvo za nas, a i za izlagače. S druge strane, zabrinjavajuće je to što veliki broj predmeta izlazi iz naše države pa to postaje nacionalno izgubljeno blago. Na sajmu se uvek može pronaći nešto za svačiji uzrast i ukus, ali i za svačije mogućnosti, jer se prodaju predmeti od tri evra pa sve do 3.000 evra.
Na stolovima izlagača mogli su se videti raznorazni predmeti za ličnu upotrebu, satovi, nakit, likovna i vajarska umetička dela, porcelanski predmeti, relikvije svih religija, obuća, ukrasni predmeti za domaćinstvo i štošta drugo. Osim Novosađana, izlagači su došli i iz centralnog dela Srbije, iz Smederevske Palanke, Kraljeva, zatim Sombora, Subotice, Zrenjanina, kao i iz Osjeka i Bosne i Hercegovine. Što se tiče posetilaca, osim Novosađana, brojni su i Beograđani, koji rado posećuju sajmove takvog tipa pa smo tako razgovarali s kolekcionarom i organizatorom sajmova antikviteta u Beogradu Markom Stojanovićem, koji na sajmove u Novom Sadu dolazi redovno.
– Ne postoje velike razlike između novosadskog i beogradskog sajma antikviteta – kazao je on. – Imamo dobru saradnju s društvom antikvara „Srpska Atina”. U Beogradu ima više izlagača i posetilaca, što se podrazumeva zbog veličine grada, ali Novi Sad i Vojvodina generalno su bogatiji antikvitetima nego Beograd i južna Srbija. Mi danas nudimo stare knjige, razglednice, dopisne karte, satove, kao i komade porcelana.
Iako se taj kulturni događaj od značaja za naš grad održava 181. put, novih izlagača uvek ima. Primer je Dragica Jelača, koja je zadovoljno govorila o sajmu, kao i jučerašnjoj prodaji i zainteresovanosti posetilaca.
– Imamo mnogo predmeta koji govore o nama, nekada su krasili domove naših predaka, a sada, nažalost, krase stolove ovde – kazala je naša sagovornica. – Predstavljamo dosta porcelana, nakita, predmeta poznatih svetskih marki. Prosto, u ovoj maloj prostoriji je ceo svet. Imamo maketu Kralja Aleksandra koja je kovana u našoj kovnici, zatim dva francuska letača koji su prvi obleteli zemaljsku kuglu i ona je kovana 1928. godine, kao i sat iz 1880. godine.
Generalni pokrovitelj manifestacije je Skupština grada, a duhovni pokrovitelj humanitarnog dela je episkop bački dr Irinej Bulović.
Tekst i foto: K: Ivković Ivandekić