За свачији укус, узраст и могућности на Зимском сајму антиквитета
Зимски сајам антиквитета, хобија и уметничких предмета одржан је 181. пут јуче у Дому Војске.
Осим промоције изложених предмета, организовани суе и хуманитарна продаја, бесплатна процена предмета, као и размена и откуп. Како сазнајемо, више од 50 излагача представило је више од 15.000 предмета који имају непроцењиву традиционалну вредност.
Председник Друштва за заштиту културноисторијске баштине и колекционара „Српска Атина” и организатор Сава Тодоров истиче да се сваки сајам разликује по десет до 20 одсто нових предмета који буду изложени, али да се, нажалост, због лоше куповне моћи посетилаца, неки предмети нуде више пута. Упркос томе, он истиче да је срећа што људи имају мотив да долазе и учествују у таквој манифестацији.
– Новосађани имају поштовање према традицији – казао је Тодоровић. – Новосађани штите своје национално и традиционално благо, као и културноисторијску баштину, и самим тим имају позитиван однос, што причињава велико задовољство за нас, а и за излагаче. С друге стране, забрињавајуће је то што велики број предмета излази из наше државе па то постаје национално изгубљено благо. На сајму се увек може пронаћи нешто за свачији узраст и укус, али и за свачије могућности, јер се продају предмети од три евра па све до 3.000 евра.
На столовима излагача могли су се видети разноразни предмети за личну употребу, сатови, накит, ликовна и вајарска уметичка дела, порцелански предмети, реликвије свих религија, обућа, украсни предмети за домаћинство и штошта друго. Осим Новосађана, излагачи су дошли и из централног дела Србије, из Смедеревске Паланке, Краљева, затим Сомбора, Суботице, Зрењанина, као и из Осјека и Босне и Херцеговине. Што се тиче посетилаца, осим Новосађана, бројни су и Београђани, који радо посећују сајмове таквог типа па смо тако разговарали с колекционаром и организатором сајмова антиквитета у Београду Марком Стојановићем, који на сајмове у Новом Саду долази редовно.
– Не постоје велике разлике између новосадског и београдског сајма антиквитета – казао је он. – Имамо добру сарадњу с друштвом антиквара „Српска Атина”. У Београду има више излагача и посетилаца, што се подразумева због величине града, али Нови Сад и Војводина генерално су богатији антиквитетима него Београд и јужна Србија. Ми данас нудимо старе књиге, разгледнице, дописне карте, сатове, као и комаде порцелана.
Иако се тај културни догађај од значаја за наш град одржава 181. пут, нових излагача увек има. Пример је Драгица Јелача, која је задовољно говорила о сајму, као и јучерашњој продаји и заинтересованости посетилаца.
– Имамо много предмета који говоре о нама, некада су красили домове наших предака, а сада, нажалост, красе столове овде – казала је наша саговорница. – Представљамо доста порцелана, накита, предмета познатих светских марки. Просто, у овој малој просторији је цео свет. Имамо макету Краља Александра која је кована у нашој ковници, затим два француска летача који су први облетели земаљску куглу и она је кована 1928. године, као и сат из 1880. године.
Генерални покровитељ манифестације је Скупштина града, а духовни покровитељ хуманитарног дела је епископ бачки др Иринеј Буловић.
Текст и фото: К: Ивковић Ивандекић