U SNP-u održana komemoracija Drašku Ređepu
- Nismo te izgubili, imali smo te, ponosni smo na tebe - rekao je pisac i izdavač Nenad Šaponja na današnjoj komemoraciji Drašku Ređepu u Srpskom narodnom pozorištu.
Dobro poznati kritičar, književnik, po mnogima poslednja renesansna ličnost u Srbiji, veliki erudita, Draško Ređep, preminuo je u utorak, ostavivši neizbrisiv trag u mislima i osećanjima mnogih, kao i u literarnom nasleđu.
- Neuporedivost nije reč, ona je sudbina - citirao je Šaponja Ređepove skorije navode iz dnevnika, najviše govoreći o njegovoj ulozi u književnoj kritici, koja je mnogima odredila put. - Razbarušen, neuhvatljiv, poput dečaka... Oličenje discipline mišljenja, čitanja... Proživeo je više paralelnih života u jednom.
Pisac Aleksandar Gatalica prisetio se Ređepovih reči da su višebojci najbolji sportisti, iako nemaju najbolji rezultat u pojedinačnim disciplinama, aludirajući da je i sam Ređep bio višebojac. Gatalica je na komemorativnom skupu otkrio da je prvo što mu je palo na pamet kad je čuo za Ređepovu smrt bio stih iz “Svakidašnje jadikovke” Tina Ujevića o tome kako je teško biti star, a biti mlad.
- Umro je mlad čovek - rekao je Gatalica, podsećajući da Ređep nije voleo osrednjost, prljavost, mrljavost, olako pristupanje stvarima. - Poslednje što je zamislio, bilo je: “Uz sve more loših knjiga, koliko li će još biti napisano dobrih, koje neću moći da pročitam.”
Predsednik Upravnog odbora Vukove zadužbine Boško Suvajyić život Draška Ređepa nazvao je esejem, ličnim činom, u kojem je najvažnije bilo dobro birati sagovornike, neprijatelje i društvo u kafani.
- Bio je poslednji barokni graždanin srpskog severa... Živa enciklopedija... Svaki Draškov korak bio je iskorak - rekao je Suvajyić, uz opasku da se Ređep uvek kladio na moderno u umetnosti.
O liku i delu Draška Ređepa, koga su mnogi zvali i doktor života, grof od Novog Sada, govorili su i Zoran Kolunyija, osnivač i direktor izdavačke kuće “Prometej”, s kojom je Ređep tesno sarađivao, kao i reditelj Dušan Stojanović. Kolunyija je podsetio na knjigu “Klan i banda od jednog člana - 153 varijacije na temu Draško Ređep” koja svedoči koliko je ljudi imalo jak utisak o njemu, kao i na bogatu biografiju i bibliografiju Draška Ređepa. Stojanović je Ređepu, o kom je snimio dokumentarni film, posvetio igru reči, koloplet stilskih figura u kojima se spominju Crnjanski, Antić, Dunav...
Odlomke iz zapisa o Ređepu, Raše Popova, Miroslava Radonjića, pisama među kojima su i Krležini navodi, telegrame saučešća, čitao je glumac Boško Petrov, koji se i sam oprostio od Ređepa.
Svim govornicama na komemoraciji Drašku Ređepu u Srpskom narodnom pozorištu, nije promaklo da spomenu Ređepovu ranije preminulu suprugu Jelku, njihovu međusobnu i ljubav prema književnosti, druženjima u kućnom salonu, zajednički i skladan život.
I. Burić